Ceva probleme cu firul textil la montura cu bait sting

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
MariusM
Mesaje: 21
Membru din: Joi Apr 13, 2017 1:48 pm

Ceva probleme cu firul textil la montura cu bait sting

Mesajde MariusM » Lun Iun 03, 2019 11:04 am

Salut,


Am fost duminica la pescut la Nucetu ( foarte faina balta) si din una in alta am ajuns la o montura de method cu struna de fir textil ( un 0.08 de la Clarusso) si de aici problemele. Firul a rezistat la drill si uzura destul de bine dar pentru ca am pescuit cu bait sting in 6-7 ore de pescuit a trebuit sa refac montura de 3 ori pentru ca pierdeam bait stingul.

A mai patin cineva ? Stingul am incercat sa-l leg si cu bucla cu nod dublu si direct cu nod normal si un dublu nod dar fara succes. Firul ramas in urma prezenta scamosare si urme de uzura prin frecare.

Nu fac ce trebuie? Sau cum trebuie?

Multumesc,
Marius
:geek: :geek: :geek:

CAI99
Mesaje: 246
Membru din: Dum Noi 09, 2014 10:42 am
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Ceva probleme cu firul textil la montura cu bait sting

Mesajde CAI99 » Lun Iun 03, 2019 11:30 am

Ciudat, probabil ca nu era inchis inelu de la tepusa si se uza ( scamosa).

Avatar utilizator
dumibvu
Mesaje: 11
Membru din: Vin Mar 17, 2017 11:25 am

Re: Ceva probleme cu firul textil la montura cu bait sting

Mesajde dumibvu » Lun Iun 03, 2019 12:33 pm

Eu cred ca iti aluneca nodul (firul nu se rupe), am patit o si eu, incearca sa faci 6, 7 spire la nod, umecteaza si strange bine. Eu folosesc nodul clinch.

Trimis de pe al meu SM-J530F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Ceva probleme cu firul textil la montura cu bait sting

Mesajde Mugurel Georgescu » Lun Iun 03, 2019 5:48 pm

Si poate nu în ultimul rând mărești puțin grosimea firului. Pescuiesti totusi după crap!

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk


adrianvl
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 25, 2015 8:45 am

Re: Ceva probleme cu firul textil la montura cu bait sting

Mesajde adrianvl » Mar Iun 04, 2019 9:44 am

Nu alunecă nodul... Am păţit şi eu cu fir de 0,08 de la jaxon, Monolith, parcă...desi, cred ca nu e firul de vină, ci bait stingul, cred ca nu e bine finisat si "foarfecă" firul...eu am folosit bait sting Energo...se vedea clar că e taiată bucla...Cu fir de 0,12 nu am păţit aşa, dar am folosit anul trecut la primele partide, pe apă limpede 0,08...anul asta am pus in martie şi aprilie tot 0,08, dar cu banda elastica sa scap de problema asta...

Solzescu
Mesaje: 189
Membru din: Mar Feb 21, 2017 9:02 pm

Re: Ceva probleme cu firul textil la montura cu bait sting

Mesajde Solzescu » Mar Iun 04, 2019 10:18 am

Pai da, 0,08 e foarte subtire. Pe cand 0.15 nu e foarte gros ;)

Avatar utilizator
MariusM
Mesaje: 21
Membru din: Joi Apr 13, 2017 1:48 pm

Re: Ceva probleme cu firul textil la montura cu bait sting

Mesajde MariusM » Mar Iun 04, 2019 12:56 pm

Ok, multumesc pentru sfaturi voi achizitiona si un fir de 0.15 si o sa compar cu acelasi spin atat cu bucla ca pana acum, dar si cu alt nod.Vedem ce iese. Legat de grosimea lui nu am simtit nevoia sa il schimb cu unul mai gros. Am avut activitate super ok duminica si am avut crap si la 5 kg. Ciudat era ca la un moment dat pestele venea cu, carligul in gura dar fara spin... Sa mai zici ca nu manaca la orice...
:geek: :geek: :geek:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Ceva probleme cu firul textil la montura cu bait sting

Mesajde catalin232 » Mar Iul 30, 2019 8:58 pm

Ok, multumesc pentru sfaturi voi achizitiona si un fir de 0.15 si o sa compar cu acelasi spin atat cu bucla ca pana acum, dar si cu alt nod.Vedem ce iese. Legat de grosimea lui nu am simtit nevoia sa il schimb cu unul mai gros. Am avut activitate super ok duminica si am avut crap si la 5 kg. Ciudat era ca la un moment dat pestele venea cu, carligul in gura dar fara spin... Sa mai zici ca nu manaca la orice...
Si mai incearca o chestie :) pune un " sparc" de superglue pe nodul pe care il faci la tepusa ;) . Ia sa vedem apoi daca se mai intampla pocinoage :?


Înapoi la “Pescuitul pe balti, lacuri si baraje. Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori