Pescuit la Method Feeder pe Dunare

Rauri, Canale, Dunare.

Moderator: sorinhc

Stefan Turcu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Noi 06, 2014 8:15 pm
Localitate: Craiova

Pescuit la Method Feeder pe Dunare

Mesajde Stefan Turcu » Sâm Ian 24, 2015 9:51 pm

Va salut pe toti!

Din toamna anului trecut ma tot "chinuie" un gand, dar si talentul, unui pescuit la Method Feeder pe batrana Dunare in principiu dupa prohibitie. Sa zic ca locatia o am schitata asa in minte, dar in functie de nivelul apei in momentul partidei, ma voi decide si asupra locului de pescuit.

Ca idee, din punct de vedere al echipamentului, voi folosi o lanseta Medium...spre Medium Heavy (d.p.m.d.v), o mulineta marimea 4000, grosimea firului in functie de situatie. Marimea Method-ului, ma gandeam sa fie Large, iar modelul sa fie ESP cu greutatea de 84gr. Ca echipament sa zicem ca ar fi treaba rezolvata. Ce nu imi este mie in clar, am doar niste banuieli, va voi spune in randurile de mai jos....

1. Lungimea forfacului - ca la balta, adica un maxim de 10cm (asa folosesc eu) sau pot urca pana la 15-20cm?

2. Ca nada ma gandesc ca trebuie sa fie mult mai colanta decat o nada care are ca scop folosirea la cosulet. De aici mi-a venit ideea folosirii de mamaliga sau TTX, intr-o proportie sa zic de 50% ori una ori alta, combinat cu alte nade, gen Fishmeal sau nade pe baze cerealiere...

3. In nada ma gandesc sa introduc si cateva particule de seminte (porumb, grau/arpacas, canepa) dar foarte putin...

4. Intretinerea vadului as face-o cu prastia cu seminte de porumb fierte, iar in functie de evolutia partidei, timpul sau cantitatea pentru nadire ar putea alterna.

Speciile tinta ar fi carasii si crapcenii, poate si vreo platica cumva..

Cele spuse mai sus, sunt doar niste idei/schite pe care le am in cap in momentul de fata. Daca am omis ceva, si imi aduc aminte, o sa completez.

Orice idee este bine venita, si va multumesc de pe acum!!!

Cele bune
Stefan

Dennis_TL
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 18, 2015 10:04 am
Localitate: TULCEA

Re: Pescuit la Method Feeder pe Dunare

Mesajde Dennis_TL » Mie Ian 28, 2015 12:09 pm

Am pescuit eu la method feeder la Dunare de multe,foarte multe ori si am folosit struna scurta. Am prins caras,platica,crap. Exemplare mai frumoase de caras si platica la method feeder le-am prins.
Sunt zile in care nu ai trasatura si zile in care ai trasatura 1 data la 1 ora. La method nu am simtit nici o diferenta dintre o lanseta
heavy,medium heavy sau medium. Pestele se inteapa si il remorchezi la mal, am folosit strune de 15lb si carlige marimea 10 si 8. Nu am avut nici un peste scapat dar repet nici nu am prins cine stie ce. Fata de cosulet prinzi exemplarele mai mari dar mult mai rar. As mai folosi aceasta metoda cu method feeder doar daca as da la 2 lansete.

p.s. Firul folosit l-am tot schimbat de la 0,18 pana la 0,25 si nu am remarcat nici o diferenta in prezentari. La forfac am folosit si mono si textil si am ramas la textil. Am avut rezultate bune la boabe de porumb dipuite in aroma de capsuna si ananas de la carp expert. Nada de pe method recomand sa fie fara seminte mari in ea si foarte colanta.
Nu am facut niciodata nadirea grea cu cosuletul, pur si simplu am nadit doar cu methodul..adica nadire spre zero, poate si de asta rezultatele slabute pe care le-am avut.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la Method Feeder pe Dunare

Mesajde sorinhc » Mie Ian 28, 2015 1:07 pm

1. Lungimea forfacului - ca la balta, adica un maxim de 10cm (asa folosesc eu) sau pot urca pana la 15-20cm?
Eu nu am urcat si nici nu o sa urc mai mult pt forfacul scurt are rol de anitangle.
mi-a venit ideea folosirii de mamaliga sau TTX
Daca TTX-ul nu este de calitate si nu este foarte bine inmuiat uita de el pe Dunare pt ca particulele neumectate/umectate partial vor fi luate de curent si odata cu ele si pestele. Cu TTX-ul este de discutat, poate alti colegi ne spun mai multe. Eu nu am folosit prea mult pe Dunare.
In nada ma gandesc sa introduc si cateva particule de seminte (porumb, grau/arpacas, canepa) dar foarte putin...
Eu sunt de parere inversa, sa introduci mai mult in nada bulgari si aici ma refer in special la porumb (daca nu nadesti separat cu el). O nadire doar cu porumb (nu in lapte, porumb fiert si amestecat cu lapte de porumb) la intervale regulate pe dunare merge cel mai bine dupa parerea mea. Nadirea grea si facuta odata nu duce la mai bine pt ca un banc de carasi/platica vor consuma lejer o galeata si ajungi sa nu mai ai nada pe vad.
Intretinerea vadului as face-o cu prastia cu seminte de porumb fierte
Eu prefer o nadire cu cupa (nu mai stiu exact cum se cheama) atasata chiar de batul de la mincioc (cel de 3 m din carbon). E mai simplu si oricum te duci in aval destul de mult cand nadesti doar cu porumb.
ESP cu greutatea de 84gr
Foarte bune si incape destul de multa nada in ele. Au si greutati mai mari peste 100 grame daca ai nevoie.

:)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

manaila florentin
Mesaje: 82
Membru din: Joi Noi 06, 2014 9:18 pm
Localitate: Braila
Contact:

Re: Pescuit la Method Feeder pe Dunare

Mesajde manaila florentin » Mie Ian 28, 2015 1:37 pm

1.lungimea forfacului poate fi si mai lunga...rolul de antitangle e irelevant pentru ca poti ingropa carligul cu momeala in nada pe method.
2.ttx-ul e ok...chestia cu inmuierea nu crezi ca e valabila si la nada?
3.semintele in nada sunt si ele ok dar evita porumbul preparat dupa metoda fiert si amestecat cu lapte de porum-la tipul asta de porumb nu ai sa aduni pe vad nici carasi ,nici platici...foloseste porumb dulce de conserva.la porumbul uscat si apoi fiert aduni crapi(daca ai,daca nu...)
4.daca nu alergi dupa crapi nu incerca sa faci pat de nada din mana...nu isi are rostul, in plus la dunare trebuie sa ai ceva experienta sa stii unde sa nadesti in functie de curent...altfel o sa prinda vecinul tau si tu ai sa te uiti la el.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuit la Method Feeder pe Dunare

Mesajde catalin232 » Mie Ian 28, 2015 2:19 pm

Pescuitul cu Method Feeder pe Dunare sau in general pe ape curgatoare trebuie privit ca o alternativa si nu ca o metoda principala de abordare. Exceptie fac partidele in care te intereseaza strict calitatea pestilor si esti dispus sa "risti" o iesire numai dupa asa ceva.

Unde si cand vad eu utila folosirea Method Feeder-ului ( sau mai bine zis cand il folosesc) :

- in partide unde incepi sa pescuiesti la cosulet si unde vezi ca nu poti face selectie de talie oricat de mult de straduiesti. Method-ul va functiona nu prin forma lui sau ca vine de la Englezi , ci din faptul ca neintroducand nada pe vad , acesta va deveni usor inactiv , pestii mici vor parasi zona si vei avea o sansa mai mare ca pestii "imbracati" sa iti gaseasca carligul. Nu este obligatoriu sa pescuiesti cu porumb /pelete sau mamaliga pe carlig, poti folosi la fel de bine si rame, viermi sau casteri ( eu momelile astea le folosesc primele, apoi incerc altele doar daca rezultatele nu ma satisfac)

- In zone cu agatatura ( copaci scufundati) care tin in mod natural exemplare mari . Fiind compact , prezentand o nada ceva mai colanta si o struna mai scurta, poti pescui chiar in limita agataturii ( pe unele zone chiar sub copaci ) .

Cat despre nada , prefer sa folosesc nade mai colante dar niciodata unele care sa nu se desfaca complet de pe method intr-un interval de 15 min. Vreau sa introduc ceva nada , chiar daca la intervale mai mari de timp , nu vreau sa fac lansari cu aceeasi nada pe method .... In plus de asta , utilizand o nada mai colanta , permite inglobarea semintelor / peletelor care vor constitui nada lasata pe vad. De aceea ma intereseaza sa am un flux permanent de particole pe vad si prefer tipul de nade amintite mai sus.

Cu TTX-ul este o poveste ceva mai lunga... in primul rand sub denumirea asta se comercializeaza o groaza de porcarii .... Sunt foarte multe ocaziile in care multi il indoaie cu diferite produse ( faina de porub, produse macinate de patiserie , spartura de seminte diferite etc ). De aici se pot lua si multe tepe si multe chinuri cu umectarea si pregatirea unei nade cu o mecanica adecvata .

TTX de calitate am folosit : Van Den Eynde , Sensas, Profi Mix, Benzar, Paff . Totusi , prefer un TTX macinat cat mai fin deoarece se diminueaza timpul de umectare al acestuia. Niciodata nu fac o supa de TTX ci il umectez astfel incat sa aiba consistenta unei paste dense. Dupa amestecarea acestuia in anda si dupa ce se siteaza si se lasa 10-15 min sa imprumute din umiditate particolelor de nada , intervi cu pulverizatorul pentru a finaliza umectarea , proces care iese cel mai bine in momentul in care este facut in 2 etape si cu sitare dupa fiecare etapa.

TTX-ul este excelent pentru ape curgatoare cat timp stii sa il folosesti pentru a da o mecanica buna nadei . Aceasta devine mai grea , este mai colanta la prima vedere , dar odata ajunsa pe substrat, TTX-ul va ajuta ca nada sa se desfaca repede si uniform.

Cand folositi pentru umectarea nadei o supa lunga de TTX sau produse de proasta calitate, bagati mult prea multa apa in nada , particolele sunt supra-saturate si de aici si problema pe care multi o au , le iese o nada "beton" la propiru .. foarte colanta si care nu se desface ...

PS: Drennan Mega Method Feeder nu exista peste greutatea de 100gr.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pescuit la Method Feeder pe Dunare

Mesajde sorinhc » Mie Ian 28, 2015 4:41 pm

PS: Drennan Mega Method Feeder nu exista peste greutatea de 100gr.
Corect! 3,5 oz - Marimea XL cel de culoare "orange" este de 100g ai dreptate (la aruncare cu nada ajungi aprox pe la 130). Aveam impresia ca e 110gr :oops: .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Stefan Turcu
Mesaje: 87
Membru din: Joi Noi 06, 2014 8:15 pm
Localitate: Craiova

Re: Pescuit la Method Feeder pe Dunare

Mesajde Stefan Turcu » Lun Feb 02, 2015 12:50 pm

Multumesc mult celor care mi-au raspuns intrebarilor lansate de mine...
La method nu am simtit nici o diferenta dintre o lanseta heavy, medium heavy sau medium.
Denis, nici eu nu m-as astepta sa vad vreo diferenta intre lansete, indiferent de clasa lor de putere, atat timp cat fac fata conditiilor de pescuit impuse pentru partida "x". Momentan folosesc un combo C-Tech 11/13ft, deaceea as cam cataloga-o un medium spre medium-heavy, deoarece am aruncat la Dunare cosulet 90gr.+nada. Din considerentele acestea as folosi-o si la Method Feeder, evident, mufata pe 13ft.
Firul folosit l-am tot schimbat de la 0,18 pana la 0,25 si nu am remarcat nici o diferenta in prezentari. La forfac am folosit si mono si textil si am ramas la textil.
Eu am pe mulinetele mele 0.23mm (momentan) si la fel ca si tine, consider ca nu va influenta intr-un mod negativ numarul de prezentari (daca vor si fi :D )
Semintele in nada sunt si ele ok dar evita porumbul preparat dupa metoda fiert si amestecat cu lapte de porum-la tipul asta de porumb nu ai sa aduni pe vad nici carasi ,nici platici...foloseste porumb dulce de conserva.la porumbul uscat si apoi fiert aduni crapi(daca ai,daca nu...)
Dl. Manaila, sincer chiar vazusem o solutie viabila prin folosirea porumbului preparat, dar din cele spuse de Dvs., o sa regandesc aceasta varianta, a nu se intelege ca o voi abandona. Dar totusi, o voi regandi, in favoarea folosirii porumbului dulce de conserva (deja fac stocuri 8-) )
In zone cu agatatura ( copaci scufundati) care tin in mod natural exemplare mari . Fiind compact , prezentand o nada ceva mai colanta si o struna mai scurta, poti pescui chiar in limita agataturii ( pe unele zone chiar sub copaci ) .
Catalin, cum am spus si la inceputul topicului, am deja locul, dar in momentul patidei, in functie de cum se va prezenta nivelul apei, si alti factori, nu ma mai apuc sa ii mai enumar...voi aborda partida la Method.
TTX de calitate am folosit : Van Den Eynde , Sensas, Profi Mix, Benzar, Paff . Totusi , prefer un TTX macinat cat mai fin deoarece se diminueaza timpul de umectare al acestuia. Niciodata nu fac o supa de TTX ci il umectez astfel incat sa aiba consistenta unei paste dense. Dupa amestecarea acestuia in anda si dupa ce se siteaza si se lasa 10-15 min sa imprumute din umiditate particolelor de nada , intervi cu pulverizatorul pentru a finaliza umectarea , proces care iese cel mai bine in momentul in care este facut in 2 etape si cu sitare dupa fiecare etapa.
Si eu sunt exact de aceeasi parere cu tine, si am folosit pana acum TTX cu granulatie mai fina de la Sensas, Profi Mix si Poff. VDE nu am gasit pe la noi pe la magazine, iar Benzar nu m-a atras, iar in concluzie m-a multumit ceea ce am folosit pana acum. Nici eu nu fac supe de TTX, sincer nu prea imi place, si le vad rostul atunci cand se necesita folosirea si ametecarea unei cantitati mai mari de nada, daca daca vine vorba de amestecarea unei nade de Method pentru apa curgatoare sunt mai in aceeasi lungime de unde cu cele spuse de tine.

Sper ca am raspuns tuturor.
Va multumesc pentru interesul si dezvoltarea acestui subiect :!: :!: :!:

P.S. - Scuze ca am raspuns greu, dar ultimele zile am fost putin cam aglomerat...


Înapoi la “Pescuitul in ape curgatoare.Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori