Utilitate varfuri.

Rauri, Canale, Dunare.

Moderator: sorinhc

piticusunt
Mesaje: 87
Membru din: Vin Mar 06, 2015 7:47 am
Localitate: Bucuresti

Utilitate varfuri.

Mesajde piticusunt » Vin Mai 08, 2015 9:27 am

Salut.
De fapt intrebarea este ce varfuri folositi in pescuitul pe ape curgatoare de fibra de sticla sau de carbon?
Mie personal imi plac mai mult varfurile de fibra de sticla. Imi lasa impresia ca se vede mult mai bine trasatura.

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Utilitate varfuri.

Mesajde claudiue » Vin Mai 08, 2015 10:43 am

Carbonul sta mai bine pe dunăre semnalizare trăsătura. Fibra se arcuiește prea mult si ajungi sa nu mai vezi ...

Sent using Tapatalk

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Utilitate varfuri.

Mesajde Tiby Baschet » Vin Mai 08, 2015 12:43 pm

Numai carbon pe rauri. In primul rand depinde de cati mm are la baza varful. Pentru dunare de exemplu iti trebuie minim 3 mm sa nu il cocoseze. Dar la cele de 3,5 poti folosi si o fibra de sticla daca iti place

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Utilitate varfuri.

Mesajde Costin Mirea » Vin Mai 08, 2015 1:21 pm

Eu folosesc de cele mai multe ori, pe apa curgatoare, varf de carbon iar pe balta fibra de sticla. Precizez ca pe balta nu am pescuit decat cu method, nu si cu cosulet si prefer varful de fibra pentru ca, fiind mai moale, imi permite sa il tensionez mai bine, fara sa imi miste methodul de pe substrat.
Costin Mirea

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Utilitate varfuri.

Mesajde admin » Sâm Mai 09, 2015 7:23 pm

Eu folosesc de cele mai multe ori, pe apa curgatoare, varf de carbon iar pe balta fibra de sticla. Precizez ca pe balta nu am pescuit decat cu method, nu si cu cosulet si prefer varful de fibra pentru ca, fiind mai moale, imi permite sa il tensionez mai bine, fara sa imi miste methodul de pe substrat.
Interesant. Eu in ultima vreme am ajuns sa prefer carbonul cand pescuiesc la method, dupa crap, pentru ca semnalizeaza mult mai bine un drop-back bite, precizia e mult mai buna, crapul oricum trage serios si trasatura e semnalizata evident pe orice varf. Dar, ce e drept, prefer sa pescuiesc si cu methoduri mai grele, de la 35-85gr, pe care tensionarea varfului nu le misca pe substrat, si care realizeaza o autointepare mai ok din punctul meu de vedere.

Piticu', dupa cum iti spun si colegii, pe rau - dar in curent mediu/puternic- cel mai adesea fibra e exceptia si carbonul e regula. Insa, daca nu ai curent care sa cocoseze varful, nu vad un impediment in a folosi fibra de sticla, din contra, te poate ajuta sa pui o struna mai fina, daca de exemplu e o zi cand trasaturile vin mai greu. .

piticusunt
Mesaje: 87
Membru din: Vin Mar 06, 2015 7:47 am
Localitate: Bucuresti

Re: Utilitate varfuri.

Mesajde piticusunt » Sâm Mai 09, 2015 9:03 pm

Foarte bine atunci. Carbon sa fie pe batrana Dunare.

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Utilitate varfuri.

Mesajde Costin Mirea » Lun Mai 11, 2015 1:37 pm

La ultima partida de pescuit, pe Magura 9, am folosit la un moment dat si un varf de carbon, de 2 oz, cu un method de 45 grame si a functionat destul de bine. Sunt si eu de parere ca un method mai greu te ajuta mai mult la autointepare iar cand folosesti varfuri de carbon ai precizie mai mare in lansare.
Costin Mirea

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Utilitate varfuri.

Mesajde sorinhc » Mar Dec 13, 2016 9:49 am

La ultima partida de pescuit, pe Magura 9, am folosit la un moment dat si un varf de carbon, de 2 oz, cu un method de 45 grame si a functionat destul de bine. Sunt si eu de parere ca un method mai greu te ajuta mai mult la autointepare iar cand folosesti varfuri de carbon ai precizie mai mare in lansare.
Nu obisnuesc sa dau cu method la crap sub 45 gr dar nici sa ma duc la 80 gr decat foarte rar. Nu neaparat pt ca inteparea e mai buna, pur si simplu asa m-am obisnuit si e ciudat cand dau cu 30 gr sau 20 gr trebuie sa am "grija prea mare" sa nu misc minunatia de la locul ei. Method-ul de 45 e preferatul meu ;) .

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

alex.b
Mesaje: 17
Membru din: Vin Iul 25, 2014 5:07 pm

Re: Utilitate varfuri.

Mesajde alex.b » Mar Ian 14, 2020 11:38 am

Cateva idei despre folosirea varfurilor

https://youtu.be/gjn5f6VDmQQ


Înapoi la “Pescuitul in ape curgatoare.Tactici si tehnici.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori