TACTICA

Moderatori: sorinhc, ticairlandezu

RaresB
Mesaje: 42
Membru din: Dum Ian 04, 2015 10:56 am
Localitate: Cluj Napoca

Re: TACTICA

Mesajde RaresB » Lun Apr 27, 2015 4:55 pm

As avea o intrebare legata de antrenamente...si aici cu precadere cele facute pe parcursul anului pe pista respectiva si nu cele optionale sau obligatorii dinaintea concursului.
Cum majoritatea concursurilor 'importante' au la baza platica, iar la platica ii cam place fuii-ul (si terre de somme), ce recomandati in situatia in care fuii nu se prea gaseste pe la noi, decat eventual doar in ajunul competitiei, adus de prin alte parti?
Cum vom putea unii dintre noi, mai incepatori, sa acumulam vreodata experienta inaintea concursului cu o asemenea nada?
Din start vom fi dezavantajati de pescarii de stationar, care folosesc in mai multe concursuri fuii. Nu-i vorba ca nu s-ar gasi neaparat informatii despre acestea pe net...dar de cele mai multe ori sunt 'incomplete'. Astfel, riscam ca in ziua concursului, sa avem la dispozitie fuii, pe care am dat ceva bani si sa nu stim lucra cu ei.

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: TACTICA

Mesajde admin » Lun Apr 27, 2015 9:46 pm

Alexander, am vazut intrebarea dar nu am niciun raspuns intrucat nu am fost niciodata acolo nici macar ca turist. Oricum premisa intrebarii imi pare un pic eronata , fiindca nu exista o tactica castigatoare universal aplicabila pe o apa. De la perioada anului si conditiile climaterice la presiunea aplicata de concurenti, exista multi factori care pot schimba destul de mult comportamentul pestilor in orice apa.


Rares,
E o problema cu care m-am confruntat si la care inca mai caut o solutie mai ok.
Rezolvarea ei nu imi este la indemana, intrucat o varianta este aceea de a aduce fui de afara dar trebuie sa aduc minim 10 kilograme, ceea ce este prea mult si deci e o varianta valabila numai daca as avea sa zic asa inca 20 de prieteni cu care sa impart kilogramele astea si mai ales costurile. O alta varianta in cazul unor concursuri mari pe ape din zona ta, unde se va folosi fui este sa te combini cu concurentii si sa cumperi cand are loc concursul de stationar. Eu ma gandeam sa procedez asa cand va mai fi vreun concurs pe sarulesti si beneficiind de fui sa exersez apoi, in afara concursului. Ambele variante sunt ipotetice deocamdata.

Sa speram impreuna ca ne vor lumina altii mai devreme sau mai tarziu asupra unor solutii mai simple.

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: TACTICA

Mesajde Stefan George » Mar Apr 28, 2015 7:05 am

La Matyer care-i tactica castigatoare? :shock:
Pai asta sa ne spuneti dumneavoastra domnule...Alexander. Ca nu cred ca in tara asta are cineva mai multe "excursii" acolo decat dvs. Asta ca sa stiti ca stim ca v-ati dat seama ca si noi nu prea e tamptiti si ne-am dat seama de unele aspecte. M-am tot abtinut si "dincolo" sa va raspund dar ma tot mananca inca din primavara cand mi-ati zis in pm -ul ala sa bag 200g zahar in special concurs.Parerea mea este ca decat sa umblati cu retorica,mai bine va astamparati si ne mai spuneti si noua cate ceva util. Ca Slava Domnului,sunteti o enciclopedie a pescuitului.Sau cumva,daca scoate Catalin o nada o sa va apucati sa o morfoliti ca pe FeederX,domnule Danubefeeder? Repet,am avea multe de invatat de la dvs daca nu atinabea alte apucaturi pe forum decat cele de informare. Un bun start ar fi sa ne spuneti cum sta treaba pe Maty er. Ati pescuit acolo cu nade productie proprie? Sau si mai bine,ca tot romanul e amator de can-can-uro,ne-ati povesti si noua cate ceva din culisele mondialelor.

P.S. O sa va raspund si la intrebarea pe care ati adresat-o pe pescuitlafeeder: nu multi din zona asta au pescuit cu noua nada Benzar morunas-scobar pentru ca s-a urcat prohibitia pe noi inainte ca aceasta sa apara in magazinele de aici. Dar ar fi o buna oportunitate pentru dumneavoastra si pentru noi sa veniti la etapele APS de la Dunare si sa le faceti baietilor o prezentare a ei(etape de umectare,demonstratie etc).

Sa ne vedem sanatosi!


ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: TACTICA

Mesajde ticairlandezu » Mar Apr 28, 2015 3:44 pm

La Matyer nici un roman nu ar putea sa-ti spuna "tactica castigatoare" ;) ....si asta pentru simplu motiv ca ...nici un roman nu a castigat acolo ;) :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
Pentru "tactica" intreaba mai incolo...la unguri, englezi,cehi... ;) :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

alexander
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 06, 2015 10:25 pm

Re: TACTICA

Mesajde alexander » Mar Apr 28, 2015 9:10 pm

La Matyer care-i tactica castigatoare? :shock:
Pai asta sa ne spuneti dumneavoastra domnule...Alexander. Ca nu cred ca in tara asta are cineva mai multe "excursii" acolo decat dvs. Asta ca sa stiti ca stim ca v-ati dat seama ca si noi nu prea e tamptiti si ne-am dat seama de unele aspecte. M-am tot abtinut si "dincolo" sa va raspund dar ma tot mananca inca din primavara cand mi-ati zis in pm -ul ala sa bag 200g zahar in special concurs.Parerea mea este ca decat sa umblati cu retorica,mai bine va astamparati si ne mai spuneti si noua cate ceva util. Ca Slava Domnului,sunteti o enciclopedie a pescuitului.Sau cumva,daca scoate Catalin o nada o sa va apucati sa o morfoliti ca pe FeederX,domnule Danubefeeder? Repet,am avea multe de invatat de la dvs daca nu atinabea alte apucaturi pe forum decat cele de informare. Un bun start ar fi sa ne spuneti cum sta treaba pe Maty er. Ati pescuit acolo cu nade productie proprie? Sau si mai bine,ca tot romanul e amator de can-can-uro,ne-ati povesti si noua cate ceva din culisele mondialelor.

P.S. O sa va raspund si la intrebarea pe care ati adresat-o pe pescuitlafeeder: nu multi din zona asta au pescuit cu noua nada Benzar morunas-scobar pentru ca s-a urcat prohibitia pe noi inainte ca aceasta sa apara in magazinele de aici. Dar ar fi o buna oportunitate pentru dumneavoastra si pentru noi sa veniti la etapele APS de la Dunare si sa le faceti baietilor o prezentare a ei(etape de umectare,demonstratie etc).
As vrea sa fiu si eu ca el da mai e pana acolo,adevarul ca -l cunosc bine si mie drag dar nu-mi spune tot! ;) ;)
Ultima oară modificat Mar Apr 28, 2015 9:11 pm de către alexander, modificat 1 dată în total.

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: TACTICA

Mesajde Stefan George » Mar Apr 28, 2015 10:48 pm

Sigur ca da. Si marmota invelea ciocolata in staniol...


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder. Tactici si tehnici de abordare.”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator