Canalul cu apa calda ! O partida gandita la rece.

Aici laudam sau deplangem rezultatul de la finele unei partide.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Canalul cu apa calda ! O partida gandita la rece.

Mesajde catalin232 » Lun Noi 10, 2014 11:13 am

Chiar daca rezultatele nu au fost pe masura asteptarilor pe care le ai atunci cand vorbesti de Canalul cu Apa Calda, consider ca nu este de prisos in a prezenta cum s-au desfasurat lucrurile si a putea trage o concluzie pertinenta analizand faptele.

Asadar si prin urmare, iata ipoteza partidei :

Locatia:
- Apa foarte crescuta, curent puternic, adancime cca.9m
- Curent neregulat cu schimbari de directie
- Temperatura scazuta a apei datorata volumului mare de apa rece care venea din Dunare

Echipament :
- lanseta Medium Heavy , 13,5Ft folosita cu varf din carbon de 3 oz
- Mulineta 4000, fir textil 0.12mm, montura Utopia Gear X-tra strong
- Strune fluorocarbon 0.112mm si monofilament de la 0.12mm la 0.152mm , lungimea a variat de la 1.8 la 0.8m
- Carlige de la 18 la 14

Nada
- Sweet Coconut 2kg + 0.6kg Special G Green
- Aditiv lichid Brasem 250ml si Super Bremix 150gr aditiv praf
- Viermi morti, arpacas, porumb dulce la cutie aroma Tutti Frutti

Desfasurarea partidei:
- s-a pescuit de la 6:30 pana pe la 15:30
- capturi sporadice de Morunas, in general pe la 250 gr , rar exemplare mai imbracate. Timpi morti foarte multi, multe recuperari ale monturii cu viermii intacti la carlig. S-a prins si Sabita, destul de mica si aceasta, prezentarile venind la aprox. 2m deasupra substratului , imediat dupa lansare.
- au fost prinsi 4-5 pesti care aveau atasate carlige si strune de la rupturi anterioare
- multi din pestii capturati eliminau nada
- trasaturile, chiar si cele ale Morunasilor mai imbracati au fost foarte letargice, nu putine au fost situatiile in care la recuperare pestele era agatat in carlig

Rezultatul final:
- 10 pescari au pescuit in aceeasi zi ( comasati in 2 zone diferite) , cantitatea totala de peste prinsa per pescar nu a fost mai mare de 5 kg.

Intrebare :

Ce s-a intamplat in ziua aceea si cum putem trage o concluzie buna dupa analiza tuturor factorilor enumerati mai sus ?

Avatar utilizator
silverbullet
Mesaje: 15
Membru din: Lun Noi 10, 2014 11:19 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Canalul cu apa calda ! O partida gandita la rece.

Mesajde silverbullet » Lun Noi 10, 2014 12:21 pm

Nu am fost niciodata pe aceasta locatie. Stiu doar ca apa este ceva mai calda (doar raceste reactorul). Cu cat nu stiu exact. Daca e sa ma intrebi pe mine vina o dau pe vremea capricioasa din ultima perioada cat si pe apa - nivelul crescut, curenti si tulbure!
Nobody is Perfect. I am Nobody.

CAI99
Mesaje: 246
Membru din: Dum Noi 09, 2014 10:42 am
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Canalul cu apa calda ! O partida gandita la rece.

Mesajde CAI99 » Lun Noi 10, 2014 7:07 pm

SAL !!! ,,- Temperatura scazuta a apei datorata volumului mare de apa rece care venea din Dunare,, Nu Cata, este oprita centrala pentru lucrari si de aceea era apa rece, au oprit-o de vineri si pana sambata dimineata tot s-a mai ciugulit dupa aceea s-a taiat, de metabolismul animalelor cu sange rece ;) Poate or da drumu pana sambata :roll: RESPECT !!!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Canalul cu apa calda ! O partida gandita la rece.

Mesajde catalin232 » Lun Noi 10, 2014 7:47 pm

Ioane, s-a uitat si Everlado pe nu stiu ce site ... ambele reactorea functionau si nu prea au cum sa functioneze fara racire ... acum stii cum este o fi si ca tine nu spun nu , dar eu vreau sa pun accentul pe altceva... am dat datele rpoblemei acolo si trebuiesc puse cap la cap pentru a trage o concluzie. Ideea este ca o concluzie bine trasa printr-o interpretare corecta a partide te poate ajuta oriunde doresti sa pescuiesti, nu neaparat la Apa calda...

Practic, pestii iti spun ce este necesar sa stii , totul este sa poti "asculta" , sa identifici cauzele, sa tragi concluzii si sa vezi ce se poate / putea face pentru a obtine un rezultat si mai bun chiar si in conditiile respective ;) !

Eu nu sunt adeptul abordarilor : pescuieste cu nada X si echipamentul Y si sigur vei prinde peste ... si daca nu o faci inseamna ca nu stii tu sa pescuiesti... Prefer sa incerc a explica cum trebuie gandit pescuitul , etapele prin care treci in fiecare partida in parte cu ajustarile pe care le faci din mers etc... toate astea se vor constitui in experienta si in timp vei ramane p picioarele tale si nu vei mai inghiti avioane ;) !

Asadar, vedem ce iese, care cum se incumeta.

PS: Astazi mi-a venit si supra confirmarea ca am avut dreptate ;)

Avatar utilizator
Razvan Pop
Mesaje: 147
Membru din: Lun Noi 10, 2014 7:12 pm

Re: Canalul cu apa calda ! O partida gandita la rece.

Mesajde Razvan Pop » Lun Noi 10, 2014 8:18 pm

De ce pestii se hraneau bine - spui ca eliminau nada - dar nu aveai trasaturi? Sau trasaturile erau atat de timide incat nu puteau fi sesizate?

Adancimea apei si curentul puternic si schimbator pot impiedica sesizarea trasaturilor?

Schimbarea brusca a temperaturii si adancimii apei pot afecta metabolismul pestilor?

Doar cateva intrebari care mi-au venit in minte. :)

manaila florentin
Mesaje: 82
Membru din: Joi Noi 06, 2014 9:18 pm
Localitate: Braila
Contact:

Re: Canalul cu apa calda ! O partida gandita la rece.

Mesajde manaila florentin » Lun Noi 10, 2014 9:36 pm

curentul schimbator e unul din principalii factori pentru care nu s-a prins.arunci montura, ajunge pe fund si elibereaza nada apoi curentul se schimba in sens invers.logic acul merge in directie opusa fata de unde s-a dus nada.aceasta se intoarce dar va veni in zona cosuletului.una din greselile noastre a fost ca nu am folosit forfac foarte scurt.ajuns acasa am analizat la rece( a doua zi ca seara eram obosit) si am constatat ca langa mine in prima zi 2 persoane din buzau scoteau morunasii cu o frecventa mai mare decat mine si aveau montura cu forfac de maxim 30 cm.daca gandim logic un pat de nada nu putea fi facut, miscarea asta de dute-vino facea pestele sa se afle mai mult in miscare decat sa manance.ca dovada, spre varsarea in dunare s-a prins mai bine decat in zona noastra pentru ca acolo curentul era intr-un singur sens.mai mult de atat si acolo predomina morunasul desi e o zona in care se prinde mai mult caras si ciortan, semn ca morunasul a ales sa stea mai mult in acea zona.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Canalul cu apa calda ! O partida gandita la rece.

Mesajde catalin232 » Mie Noi 12, 2014 11:29 am

Iata cum am vazut eu lucrurile :

Din experienta avuta de colegii de pescuit acumulata in partidele anterioare, peste incepea sa manance undeva in jurul orei 8 dimineata. Evident, toti am inceput pescuitul undeva la ora 6:30 pentru a ne pregati pentru perioada de "activitate" si depunand ceva hrana pe vad . Din pacate, pe la ora 10 , dupa cateva capturi sporadice impartite intre noi , pestii nu s-au aratat innebuniti dupa plimbari pe mal. Asadar, perioada de "activitate" s-a lasat asteptata.

Marea majoritate a pestilor eliminau nada, asta inseamna ca se hraneau si o faceau bine, totodata, foarte multi au fost prinsi cu carligul adanc infipt in gura si dupa eliminarea situatiei in care struna ar fi fost prea lunga ( a fost scurtata insa fenomelnul a persistat) a fost clar ca alta este cauza.

Dupa cum am spus, a fost o diferenta intre felul in care evoluau trasaturile, foarte putine au fost violente, ferme, asa cum suntem obisnuiti cand pescuim dupa Morunas, unde mai pui ca si bucati de 800 gr-1 kg erau la fel de "discreti" in prezentarile la varful lansetei.

In prima instanta, am dat vina pe faptul ca pescuind pe o zona cu un curent iregulat, din cand in cand schimbandu-si puternic directia, faptul ca pestii ce s-au prins avand carlige in buza de la rupturi de struna anterioara au fost prinsi intotdeauna aval de locul in care s-a produs ruptura, m-a facut sa inteleg ca acel curent puternic aparea doar pe suprafata si nu era un curent de profunzime. Chiar daca , cosuletul era tarat pe substrat in momentul schimbarii de curent, pun asta pe seama faptului ca s-a pescuit intr-o apa foarte adanca , de peste 8m , adica aveam foarte mult fir in apa in directa influenta a puterii curentului .. practic se muta cosuletul din cauza tensiunii acumulata in fir si nu a unui curent din imediata apropiere a substratului.

Punand la cap toate acestea, am concluzionat ca pe Canal era putin peste si faptul ca am pescuit unii langa altii , in 2 "echipe" nu a facut decat sa inrautateasca lucrurile. Nu s-a reusit o concentrare suficient de mare de peste pe vad incat sa se creeze o competitie la hranire, competitie ce s-ar fi tradus prin trasaturi violente, prezentari mai rapide si mult mai putine situatii in care pestele inghitea carligul.

Asadar, pestii aveau pofta de mancare ( eliminau nada) , dar erau suficient de linistiti si "ne stresati" de faptul ca papica lui putea fi luata de alt peste incat si-au permis sa circule printre vaduri culegand ce le convenea ( pestii prinsi cu carlige in ei de colegiid e pescuit ). Faptul ca acestia inghiteau adanc carligul este o consecinta lipsei densitatii , pestii apucau momealala si ramaneau in zona pentru a mai culege de pe substrat hrana, tot de aici se trag si prezsentarile slabe / trasaturi fine .

Singura modalitate de a strange mai mult peste, de a obtine un rezultat mult mai bun ar fi fost sa pescuim imprastiati pe lungime cat mai mare a canalului , printre alti pescari care nu pescuiau la fel de corect ca si noi si toate astea aveau ca sens, logica si scop crearea unei densitati decente de peste pe vad, implicit unei competitii de hranire mai accentuata . In fapt, aceasta concluzie precum si rezolvare au fost confirmate 2 zile mai tarziu atunci cand colegul nostru de forum, Everaldo, a efectuat o partida in aceleasi conditii ca si noi ( apa destul de rece, cota similara) cu amendamentul ca nu a avut "concurenta" din partea altor pescari si a reusit sa faca o densitate decenta de peste pe dara de nada oferita la fiecare lansare. Rezultatul a fost unul previzibil , a prins de 2-3 ori mai mult peste decat ce am reusit noi sa prindem cu 2 zile in urma.

Avatar utilizator
rostromer
Mesaje: 36
Membru din: Mie Apr 09, 2014 3:59 pm
Localitate: Ploiesti

Re: Canalul cu apa calda ! O partida gandita la rece.

Mesajde rostromer » Mie Noi 12, 2014 12:13 pm

Multumim pentru relatare Catalin

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Canalul cu apa calda ! O partida gandita la rece.

Mesajde mihaiboaca » Mie Noi 12, 2014 1:09 pm

Salutare,
Din pacate eu am fost de putine ori pe canal incat sa spun care a fost cauza. Pot doar sa spun ca am avut ghinionul ca de 3 ori apa pe canal sa fie rece. Motivul pentru care este rece nu-l cunosc doar il pot intui.
Am inceput pescuitul cu montura "grosolana" constand in antitangle tras pe principal, bila de cauciuc si agrafa ptr atasarea strunei. In timp ce CAi, Dan, Florentin prindeau pestem, eu nu am avut nici macar trasatura. Si pentru ca Ionut ma injura cand a vazut montura, si pentru ca trebuia sa schimb ceva am hotarat sa trec pe montura englezeasca cu bucla scurta(am zis eu ptr autointepare) iar atasarea strunelor s-a facut direct de principal fara agrafa. De cand am schimbat am inceput sa am trasaturi, mai exact la a 2 lansare am avut primul peste. Am pescuit cu struna de 12 lunga de 80 o buna perioada de timp dupa care am atasat si a 2 a struna scurta de 30cm. Pestii au intrat cand pe scurt cand pe lung. Erau perioade cand nu aveam trasaturi si asta se intampla cand curentul devenea puternic. Distanta de pescuit a fost undeva la 28m. Am avut si 3 rupturi cred eu ca au fost niste ciortani mai imbracati. Toate rupturile au fost pe struna lunga.
Un alt lucru care l-am mai facut a fost sa schimb carligele des si spre sfarsit cand vantul batea tare am micsorat acul si am culcat lanseta la nivelul solului si astfel am inceput sa am iar trasaturi dar si multe rateuri.
Carligele au fost de marimea 16 si am trecut pe 18.

bogdan30
Mesaje: 19
Membru din: Mie Noi 12, 2014 2:01 pm
Localitate: Cernavoda

Re: Canalul cu apa calda ! O partida gandita la rece.

Mesajde bogdan30 » Mie Noi 12, 2014 3:45 pm

Salut, băieţi. Mă numesc Bogdan şi locuiesc în Cernavoda de 7 ani şi de 2 ani am devenit dependent de pescuitul la feeder. Pt ca lucrez la centrala vreau să vă lămuresc ce se întâmplă săptămâna asta cu evacuarea apei de răcire.Datorită unor lucrări de mentenanţă traseul apei calde evacuate este deviat momentan pe traseul de rezerva.Pe forumul de pe pescuitlafeeder.ro am postat şi o poză cu locaţia pe unde se evacueaza. Eu încă prefer să pescuiesc pe canalul Dunăre Marea Neagră pt că apa încă nu e aşa rece.


Înapoi la “Partida mea de pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori