Partide pescuit Magura9

Aici laudam sau deplangem rezultatul de la finele unei partide.

Moderator: sorinhc

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Partide pescuit Magura9

Mesajde CISMAS » Vin Aug 17, 2018 2:15 pm


@CISMAS stiu ca ne zici cate ceva de "uratu" asta de peste! noi te ascultam :lol: .
ce sa spun, urati si scarbosi pesti, primul l-am prins cu carlig normal si...m-a umplut de bale dupa care am trecut pe barbless (nu circle) si m-am jucat cu ei pana au scuipat carligul
nu stiu cum a facut al tau, ai mei (in jur de 5kg) in primele cateva minute au fost imposibili (pentru o lanseta medium), da pe urma au devenit incredibil de docili

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Partide pescuit Magura9

Mesajde nacea_dragos2001 » Vin Aug 17, 2018 8:32 pm

Salut Sorin si felicitari pentru "monstrulet" !
Cu gura aia mare zici ca te inghite cu totul :))

Astazi am facut o partida de antrenament pe pontonul 31 , unde am sperat si eu "apa mare , peste mare" !
Pestele foarte mofturos , a mancat doar in malul de vis a vis (cel putin eu asta am inteles) .
Un singur crap mi a salvat partida ...
Am inteles de la administrator ca au fost pontoane pe capete care au luat peste mai bine ...
Nada Sonu krill , nada Utopia , micropelete de 2 si carlige QM1 nr. 12 cu ceva pop up de la Haldorado .

Mai vedem pana la concurs ....

Claudiu , scoate arma secreta si fa ceva :)) !

Hai ca acum m-am intors de pe campul de bataie "Magura 9". Da chiar destul de devreme ....

Partida a inceput ieri dimineata devreme cu noaptea in cap. Am ajuns la balta cu tot arsenalul pregatit de o partida de 48H ponton 18 (21 se ocupase) iar balta ma primit frumos ca deobicei:
IMG_0569.jpg
IMG_0568.jpg
IMG_0567.jpg
IMG_0570.jpg
Cunosc locul si am facut cateva partide superbe pe acest ponton asa ca ma apuc sa nadesc cam 2kg de nada la care am adaugat 600gr canepa seminte , aprox. 300g canepa macinata si cam 400-500 gr porumb in lapte congelat. Nada nu a contat pt ca am folosit-o pe post de "caraus", sa duca bunatatile acolo pe vad. La method am mai folosit Utopia, peletii de 3mm de la Dynamite Baits (3 arome), nada lui Steve Ringer (aia rosie de nu mai scapi de rosu ala Imagine ) si jumatate de punga de Bait Tech Poloni.
Pestele ma primit foarte apatic in apsolut tot ce puteai sa-i oferi. Se mai intampla ....
Dupa 30 min de la aruncarea lansetelor am si prima trasatura dar nu reusesc sa aduc pestele in mincioc asa ca schimb cu o montura pe Gardner Mugga de 10 iar la 15 min am si prima prezentare pe saltea (aprx 5-6kg). Apoi ma asteapta o minunatie de pauza de cateva ore in care am ajuns sa schimb n luate cate k feluri de monturi, carlige .... NIMIC.
Ma decid ca daca nu-i place jos am sa io dau sus ! pe fundul penarului cu monturi am asa ceva, cateva carlige gata legate:
IMG_0587.jpg
Am ales sa pescuiesc la method cu Guru MWG Barbless nr 10 cu o struna de 15". Sa ridic popupul mic de pe substrat. Cam asa:
IMG_0599.jpg
5bf7346a-b4be-4aa9-af48-20f5c04993d7.jpg
Dupa cam 20 min am si prima prezentare, o superba salonta de 9 si ceva (ca sa ma enervez eu ca nu e overten):
6c3a53fe-09c8-4f09-a8f1-f26512dbca3f.jpg
Se pare ca usor, usor l-am dibuit ! Parea ca totul merge bineeee ! continui cu treaba asta pana vecinul de stand da foc la papura accidental si sarim toti sa o stingem Imagine Imagine . Dupa lupta cu focul vreua o bere dar mai intai ma duc la lansete. Ce sa vezi surpriza ! lanseta cu popup-ul ridicat dadea semane ca e ceva acolo. Intep, mulinez si incepe razboiul .... da razboiul cu o bestie de peste urat cu spume dar foarte bataios:
5df1e93b-8e3d-449a-8db5-21dc447d113d.jpg
7e61404a-9060-47e7-ac60-e29c068835dd.jpg
Astia chiar sunt mai nebuni ca tenii! Nu obisnuiesc sa lungesc aiurea drilurile asa ca daca nu ma insel nu cred ca am ajuns la max 10 min de "bataie". Nu stiu cum @Costin Mirea ai rabdarea asta sa stai in drill o ora Imagine .....
Lanseta Trabucco Ultimate de 4,2, mulineta Shimano Exage de 5000, carligul barbless de 10 au lucrat impecabil si dupa cateva plecari ca in filme am reusti sa aduc in mincioc minunatia (a se citi pestele asta urat).
Dupa o astfel de batalie ma retrag la umbra la o bere neglijand total lansetele iar cand se facu ora 6 in loc sa ma ocup de pescuit am facut ceva cartofi cu aripioare ca de mai trebuie sa si mancam Imagine Imagine Imagine .
Vine noaptea, trag un somn cu cateva pauze (si un peste) pana pe la 8 si ceva. Mort de obosit nu am mai dormit asa bine ca in copilarie Imagine . Nici macar nu am apucat sa termin berile si am luat somn Imagine . A doua zi dupa ce ma trezesc iau micul dezun si bineinteles beau si cafeaua mai incerc n luate cate k nade/momeli/monturi si ma decid sa strang incet fara graba....

Cam asta a fost partida, una foarte slaba cu peste foarte apatic.

@caludiue ! Ai partida grea in weekend ! pune mana si scoate ceva peste ! Hai si vino cu relatarea !
@CISMAS stiu ca ne zici cate ceva de "uratu" asta de peste! noi te ascultam Imagine .

Hai ca am scris repede, ma grabesc sa ma racesc la o terasa cu o bere !

;)
Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk

Ultima oară modificat Vin Aug 17, 2018 8:32 pm de către nacea_dragos2001, modificat 1 dată în total.

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: Partide pescuit Magura9

Mesajde nacea_dragos2001 » Vin Aug 17, 2018 8:35 pm

e115adb5-0102-4488-8442-31bd5444d0b8.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Partide pescuit Magura9

Mesajde sorinhc » Dum Aug 19, 2018 12:52 pm

Dargos, balta nu a fost asa niciodata de cand pescuiesc eu aici. Ma refer ca nu sa prea prins in ultima vreme, prea putine capturi. Pe anumite standuri sa mai prins in special mai spre capete.
Astept popularea si sper sa o faca luna viitoare. O sa puna tot pestele in miscare si o sa se declanseze frenezia la hranire, concurenta.

Frumoase Ultegrele! Sunt 5500 sau mai mari? Am vazut ca ai mers si pe momitor, ceva diferente notabile fata de method?





Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: RE: Re: Partide pescuit Magura9

Mesajde nacea_dragos2001 » Dum Aug 19, 2018 7:26 pm


Dargos, balta nu a fost asa niciodata de cand pescuiesc eu aici. Ma refer ca nu sa prea prins in ultima vreme, prea putine capturi. Pe anumite standuri sa mai prins in special mai spre capete.
Astept popularea si sper sa o faca luna viitoare. O sa puna tot pestele in miscare si o sa se declanseze frenezia la hranire, concurenta.

Frumoase Ultegrele! Sunt 5500 sau mai mari? Am vazut ca ai mers si pe momitor, ceva diferente notabile fata de method?

Imagine



Sent from my iPhone using Tapatalk
Din pacate si pe aceasta balta pestele a inceput sa aiba comportamentul pestelui "ghiftuit" . Totusi , alti colegi pescari au avut rezulate mult mai bune pe locuri asemanatoare ....
Sunt Shimano Ultegra 5500 ci4 . Le am de doi ani si pot spune ca voi semna contract de teste cu Shimano :)) . Le am folosit aproape exclusiv la peste mare si pot spune ca s-au comportat excelent , si inca mai duc !
Am folosit momitorul cu eliberare rapida pentru nadire , de trei ori , dar cred ca am gresit . Pestele era f mofturos si mai mult am stricat vadul . Am pescuit doar pe method . In partidele de scurta durata cred ca este f important sa nu nadim aiurea .
Colegul meu a folosit pe o lanseta un momitor cu spite si pe cealalalta method . Nu a nadit si a luat 3 crapi doar la momitor , in malul de vis a vis .

Trimis de pe al meu GT-P5100 folosind Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: RE: Re: Partide pescuit Magura9

Mesajde sorinhc » Lun Aug 20, 2018 8:30 am

Din pacate si pe aceasta balta pestele a inceput sa aiba comportamentul pestelui "ghiftuit" .
Se va schimba odata cu popularile noi.
Totusi , alti colegi pescari au avut rezulate mult mai bune pe locuri asemanatoare ....
Balta are peste si statea pe locurile respective ghiftuit cum era tot a poftit la cate ceva. Daca e pe masa mai gusti si tu :lol: .
Sunt Shimano Ultegra 5500 ci4 . Le am de doi ani si pot spune ca voi semna contract de teste cu Shimano :)) . Le am folosit aproape exclusiv la peste mare si pot spune ca s-au comportat excelent , si inca mai duc !
Si eu am una. Excelenta la peste mare, foarte usoara.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Partida mea de pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori