Antologia unei partide frustrante

Aici laudam sau deplangem rezultatul de la finele unei partide.

Moderator: sorinhc

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Antologia unei partide frustrante

Mesajde ramadri » Lun Iun 05, 2017 10:10 am

Sambata...3 iunie...anul nefast 2017. Locatia Bila 2.

Impreuna cu una bucata sotie si 2 umbrele am purces la drum spre ceea ce se anunta o partida memorabila....si asa a fost numai ca nu in sensul sperat.
Ajuns la 7 pregatit cele necesare la ora 8 in tandem eu cu sotia deranjam pestii.
Inceputul anemic dar totusi cu sperante, varful lansetei ma anunta ca n-am dat chiar prost.
Lansetele in cauza Drennan Medium Match Pro de 12 si Drennan Acolyte Plus de 11 cu 2 mulinete Daiwa tdm una cu fie Cralusso MSinking de 0.20 si...Shimano Techniumul de 0.22 (accelasi tambur cu aceeasi linie intrate in al 4-lea an, acelasi tronson la partida 3...mi-a fost lene sa-l mai tai). Pe ambele lansete 2 methoduri de 35g large, forfac cu clasicul dar disparutul Drennan Sink Braid.
Ca nada...ca niciodata am avut 4 chestii: cele doua groundbait Utopia (pe care am reusit in sfarsit sa le ginesc la umectare); iar ca pelete BaitTech krill si AndyFinlay ambele de 2 mm.
Pana la 9.30 noi nu am vazut nimic dar cei din stanga si dreapta incet incet au cam scos vreo 10 carasi. Eram ocupate 7 standuri consecutive de la 2 la 9.
De aici a inceput distractia...o ploaie de ziceai ca vine potopul - partea a 2...cu fulgere cu tunete de te facea sa te intrebi ce dracu cauti acolo. In fine ...3 ore jumate mai tarziu s-a potolit si apa. Noi zero pesti, colegii de standuri...nu stiu parca am auzit 2 chiote de bucurie la un moment dat.
Pe la 14 reluam pescuitul normal...si de aici au inceput nervii. Caras .... caras...caras. Pe toate 7 standurile scria caras. La inceput lumea eta fericita...prindea. Dupa vreo 2 ore deja era o stare de frustrare generala...toti eram cu "iar caras frate" in gura.
Eu intre timp, imi ziceam bai eu sunt mai destept...hai sa fac ceva. Incet incet incercam combinatii de nade, combinari de 4 luate cate 2, cate 3...si la un moment dat plin de draci, cate 4. Caras...caras si iar caras.
Imi zic manca*i **l las ca am ac de cojocul tau si schimb pe ac de 12 apoi 10. Ca momeala bandumuri, utopia baits...the usual....caras. Zic eu ...e hai sa te vad acuma.. si pun un wafter de 10mm d'ala nou.. parca the Juice ii zice. Si il pun si in picioare.. nah' sa te vad acuma. Pac, pac, pac...3 carasi... ba f*te in g*...cum p* te dai la wafterul de 10...in p* mea ca nici nu-ti intra in gura. Daca te uitai la el..parca ranjea...e uite ca am gura mare. Pe standurile celalalte vocabularul incepea sa semene. Imi zic...bai trebuie sa ies de pe vad ca vad ca mi-i i-am pus in cap. Cred ca e timpul sa scot arma secreta de vara...pelete de carnat picant de 8mm de la Sonnu. Arunc si..satisfacut imi zic nah sa te vad acuma....ce-i drept 10 minute nu a mai zis nimic...cand...cu o smucitura tare...apuc lanseta ranjind zicandu-mi... "baaa luati aminte aici la ce fac eu..ca va invata tata"...dupa ce dau prima tura de mulineta...slabut...zic eu cred ca l-am scapat. Nu! CARAS... si urmatoarele 2 in 10 minute tot caras!!! Incep deja sa urlu...hai frate las"o dracu si la pelete de 8...moama bai nu ma faceti ca le scot pe alea de 12. Si le-am scos....ce credeti....caras, caras, caras....caras...mor*i lui de caras. Am cedat nervos la 5 si am strans.
Apropo am incercat si un snowman cu un wafters de 10 in picioare...si...2 porumb flotante...si cu distanta de 1 cm fata de un ac de 10. Ce credeti...caras...prins de nari.
Evident la un moment dat la junatatea partidei am declipsat am mai bagat cam 7m si am reclipsat....mda
Ceea ce ma aduce in final la o intrebare. Crapul nu s-a aratat DELOC...si nu zic in carlig...nu a sarit...nu s-a batut, clipocit, ranjit, plimbat. Nimic. La un moment dat parca a sarit de vreo 3 ori in stuful de pe malul opus in dreptul locului 1.
Deci... ce s-a intamplat!? Cum e posibil asa ceva...unde era crapul? Nu a terminat de depus? Cum de nici macar o coama asa prin apa...s-au niste flick flacuri pe undeva???

Sent from my SM-G935F using Tapatalk




Ultima oară modificat Lun Iun 05, 2017 10:10 am de către ramadri, modificat de 3 ori în total.

gianyandrei
Mesaje: 19
Membru din: Mar Aug 30, 2016 11:49 am

Re: Antologia unei partide frustrante

Mesajde gianyandrei » Lun Iun 05, 2017 11:09 am

intradevar frustrant....vine si vremea crapului!

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Antologia unei partide frustrante

Mesajde CISMAS » Lun Iun 05, 2017 12:57 pm

de, asa e cand ai in cap...doar in peste :lol: diversifica si tu poftele(tintele), o rosioara, o platicuta, un falus...
PS dom' professor limbajul ti-a fost implementat de...elevi :twisted: :o
evident ca totul este o gluma
PS 2, in weekend la concurs la Sarulesti sper sa pic pe aceleasi locuri unde asta toamna eu, CAI si Catalin am prins cate o platicuta miiiica, miiiiica :lol: :lol:

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Antologia unei partide frustrante

Mesajde ramadri » Lun Iun 05, 2017 1:18 pm

E limbaj indus de starea de dupa 3 ore juma de potop...si crapul tinta care n-a vrut nici de al naibii

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Antologia unei partide frustrante

Mesajde CISMAS » Lun Iun 05, 2017 1:33 pm

sper ca nu te-ai suparat...

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Antologia unei partide frustrante

Mesajde ramadri » Lun Iun 05, 2017 1:46 pm

Eu..din ce...doamne fereste...stai linistit...eu imi cer scuze de limbaj...promit ca doar la pescuit ma manifest asa .
Da ramane intrebarea...unde a fost crapul...nu a terminat cu depusul??? Sau ce

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Mitza
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 21, 2016 1:52 pm
Localitate: Bucuresti, Berceni

Re: Antologia unei partide frustrante

Mesajde Mitza » Lun Iun 05, 2017 3:12 pm

Crapul a fost la Gruiu :). Eu voiam sa prind caras si am luat crap si iar crap. Ironic.

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: Antologia unei partide frustrante

Mesajde nacea_dragos2001 » Lun Iun 05, 2017 3:18 pm

Am auzit ceva zvonuri ca l au " impins " craparii in fata . Dar , totusi nu prea cred in astfel de teorii , probabil vremea schimbatoare . Vreau si eu sa fac o partida , sper sa am mai mult spor .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Antologia unei partide frustrante

Mesajde Mugurel Georgescu » Lun Iun 05, 2017 4:01 pm

Acum doua săptămâni am descris o partidă de pescuit pe Bila 2 aproape identica cu a ta. Singura exceptie a fost bonusul de 2 ciortani. Eu standul 10, prietenul meu Mircea pe standul din dreapta mea a prins fara bonus. In aceeasi partida toti pescarii din stanga mea 1-9 erau crapari. Pentru urmatoarea partida imi voi face pregatirea pentru peste marunt inclusiv caras si cred ca distractia va fi maxima. Daca intra crap va fi bonus.

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk


CAI99
Mesaje: 246
Membru din: Dum Noi 09, 2014 10:42 am
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Antologia unei partide frustrante

Mesajde CAI99 » Lun Iun 05, 2017 5:23 pm

de, asa e cand ai in cap...doar in peste :lol: diversifica si tu poftele(tintele), o rosioara, o platicuta, un falus...
PS dom' professor limbajul ti-a fost implementat de...elevi :twisted: :o
evident ca totul este o gluma
PS 2, in weekend la concurs la Sarulesti sper sa pic pe aceleasi locuri unde asta toamna eu, CAI si Catalin am prins cate o platicuta miiiica, miiiiica :lol: :lol:
Sal !!! Nenea daca iti doresti asa mult se poate aranja😁. Respect !!!


Înapoi la “Partida mea de pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori