Scobari de Siret

Aici laudam sau deplangem rezultatul de la finele unei partide.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Scobari de Siret

Mesajde sorinhc » Joi Sep 14, 2017 11:39 am

@Ioan84 - ai mai facut ceva partide de atunci (tot pe Siret) ?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Ioan84
Mesaje: 19
Membru din: Dum Mar 06, 2016 5:48 pm

Re: RE: Re: Scobari de Siret

Mesajde Ioan84 » Vin Dec 15, 2017 7:46 pm

@Ioan84 - ai mai facut ceva partide de atunci (tot pe Siret) ?
Da,au mai fost cateva partide pana la sfarsitul lu septembrie,destul de reusite.

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Scobari de Siret

Mesajde sorinhc » Dum Dec 17, 2017 11:01 am

Relatari, poze .... nimic :? ?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Ioan84
Mesaje: 19
Membru din: Dum Mar 06, 2016 5:48 pm

Re: RE: Re: Scobari de Siret

Mesajde Ioan84 » Dum Dec 17, 2017 10:55 pm

Relatari, poze .... nimic :? ?
Inspiranduma din practica pescarilor batrani anul acesta in concediu mi-am ales un loc de pescuit aproape de casa,loc pe care am facut aproximativ 20-22de partide de pescuit.
Am iesit la pescuit o data la doua trei zile,atunci cand pauza era prea mare,mai mult de trei zile mergeam seara si faceam o nadire de intretinere,8-10 bulgari de nada.
Primele 3-4 partide au fost mai anevoioase cu peste foarte putin dar pe masura ce numarul partidelor crestea scobarul era in numar tot mai mare.
In ultimele partide am pescuit doar cu rama la carlig si foarte multa rama tocata si pelete de halibut in nada.
Efectiv scobarul sa invatat in acel loc iar dimineata la inceputul partidei trasaturile apareau foarte rapid.
Acesta e micul meu secret,daca aveti posibilitatea incercati sa faceti mai multe iesiri intrun singur loc,iar daca nu puteti iesi la doua trei zile la pescuit faceti macar o nadire de intretinere a locului.ImagineImagineImagineImagineImagine

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Scobari de Siret

Mesajde sorinhc » Lun Dec 18, 2017 9:21 am

Felicitari pt. numarul de partide ! poze si relatare !

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Scobari de Siret

Mesajde CISMAS » Lun Dec 18, 2017 12:42 pm

felicitari, mi se pare aproape incredibil sa prinzi asemenea cantitati de peste la o partida pe rau
inca odata felicitari

Ioan84
Mesaje: 19
Membru din: Dum Mar 06, 2016 5:48 pm

Re: Scobari de Siret

Mesajde Ioan84 » Lun Dec 18, 2017 4:13 pm

Multumesc,foarte important este sa eliberam pestele pentru ca dupa 6-7 partide riscam sa nu mai fie peste in acel loc.
Daca aveti posibilitatea introduceti in nada dupa ultima umectare si sitare 300-500 grame de sange inchegat trecut prin sita,o sa vedeti diferanta,scobarii il adora.

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk


Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Scobari de Siret

Mesajde RazvanFeeder » Mar Dec 19, 2017 2:02 am

Multumesc,foarte important este sa eliberam pestele pentru ca dupa 6-7 partide riscam sa nu mai fie peste in acel loc.
Daca aveti posibilitatea introduceti in nada dupa ultima umectare si sitare 300-500 grame de sange inchegat trecut prin sita,o sa vedeti diferanta,scobarii il adora.

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk
N-ai precizat ce fel de sange? :roll:
APS Feeder Club

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Scobari de Siret

Mesajde CISMAS » Mar Dec 19, 2017 9:33 am

Razvane, e simplu, te tai la deget si amesteci nada in bac, nici nu mai ai nevoie de sita :lol:
acum , lasand gluma, Ionut, nu mai tine atatia scobari in juvelnic pestii de rau sant foarte sensibili, chiar daca sant in apa

Ioan84
Mesaje: 19
Membru din: Dum Mar 06, 2016 5:48 pm

Re: RE: Re: Scobari de Siret

Mesajde Ioan84 » Mar Dec 19, 2017 11:06 am

Multumesc,foarte important este sa eliberam pestele pentru ca dupa 6-7 partide riscam sa nu mai fie peste in acel loc.
Daca aveti posibilitatea introduceti in nada dupa ultima umectare si sitare 300-500 grame de sange inchegat trecut prin sita,o sa vedeti diferanta,scobarii il adora.

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk
N-ai precizat ce fel de sange? :roll:
Nu sunt multe optiuni

Trimis de pe al meu SM-J500FN folosind Tapatalk



Înapoi la “Partida mea de pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator