Seminte.

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
claudiu
Mesaje: 7
Membru din: Sâm Ian 17, 2015 2:24 am

Re: Seminte.

Mesajde claudiu » Joi Ian 22, 2015 7:54 am

pentru cei care nu au apucat sa il vada, cand a fost publicat : Ghid de preparare a semintelor.
- Claudiu Banu -

Blog de pescuit

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: Seminte.

Mesajde Stefan George » Joi Ian 22, 2015 7:55 am

La naiba! Nu stiam ca e asa ieftina canepa pe la magazinele alea de bricolaj/constructii. Si sincer,era cam ultimul loc unde ma gandeam sa caut. Multumesc pentru pont.Eu luam cu 30-40 ron/kg de pe la magazinele naturiste,asa ca si 15 ron/kg mi se pare o buna afacere. O sa ma duc maine la magazinul amintit de tine sa vad daca gasesc. Umectate si congelate cred ca isi pastreaza bine proprietatile. Este doar o presupunere dar oricum e antidotul la fluturi si fermentare. In urma cu cativa ani imi prajeam iarna semintele si le tineam in niste bidoane speciale pentru pastrarea cafelei,dar de cand mi-am luat-o grav cu fumul de la canepa...m-am speriat si am renuntat definitiv. Mi-am luat-o si cu flotabilitatea semintelor de canepa,in sensul ca le-am adaugat pe toate in nada de la inceput. Pe langa faptul ca s-au ridicat...au facut si nada varza. O sa ma duc maine sa vad daca gasesc mai ieftin canepa si o sa postez. Daca au in stoc si mai vrea cineva care nu are timp sau de unde sa isi cumpere...0722349419.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Seminte.

Mesajde catalin232 » Joi Ian 22, 2015 8:45 am

Gasesti in spatiul destinat animalelor de compatie din Hornbach . Au semintele varsate , iti iei cate vrei , poti lua si la sac de 20 kg , dar repet, incepand cu Martie , adio , nu mai gasesti.


Ps: cum doamne iartama sa dai 40 ron pe kg de seminte de canepa cruda cand la 30 lei cumperi aprox. 2 kg gata preparata ? :) :) :)

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Seminte.

Mesajde sorinhc » Joi Ian 22, 2015 10:13 am

pentru cei care nu au apucat sa il vada, cand a fost publicat : Ghid de preparare a semintelor.
A fost adaugat acum sau e de ceva timp si eu iar vad totul tarziu :lol: :oops: .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Seminte.

Mesajde catalin232 » Joi Ian 22, 2015 10:23 am

pentru cei care nu au apucat sa il vada, cand a fost publicat : Ghid de preparare a semintelor.
A fost adaugat acum sau e de ceva timp si eu iar vad totul tarziu :lol: :oops: .

Este pe pagina de anul trecut de prin Septembrie daca imi aduc eu bine aminte :)

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: Seminte.

Mesajde Stefan George » Joi Ian 22, 2015 12:34 pm

Pai nu stiam ca sunt si in alte magazine. Mai cumparam de la "raposatul" Gipo niste canepa proasta calitativ dar ieftina,cca 7 lei punga(dar nu mai stiu gramajul). Apoi am gasit pe cineva dispus sa o prajeasca (mie mi-a ajuns cu varf si indesat dupa ce am inhalat fumul ala) si asa cum am spus,cumparam de la magazinele naturiste. In tot cazul,maine sunt la Hornbach si raman dator de cinste pentru pont. Si repet,daca tot ma duc si mai doreste cineva,spuneti fara jena ca doar de asta ne-am "adunat" aici,pentru schimburi. Ca sunt informatii,nade sau echipamente...ce mai conteaza?!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Seminte.

Mesajde catalin232 » Joi Ian 22, 2015 1:02 pm

Eu since nu inteleg cum ai reusit sa dai foc la casa :) Nu imi spune ca ai incercat sa prajesti canepa in tigaie :lol: :lol: :lol:

Data viitoare cand mai vrei sa prajesti canepa, vantur-o bine de coji si lemne/impuritati, apoi punele intr-o tava si bag-o la cuptor , o scoti din cand in cand si mai invarti cu o lingura de lemn prin ea sa se prajeasca uniform. Nu o sa ai pic de fum in casa , doar miros de seminte prajite.

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: Seminte.

Mesajde Stefan George » Joi Ian 22, 2015 1:34 pm

Catalin,exact in tigaie. :lol: Era o vreme cand mergeam des la varga la platica. Cum in perioada respectiva nu aveam serviciu,am zis sa imi fac singur nadele. Prajeam si macinam seminte toata ziua. Am gasit oferta aia la canepa de care am spus si am zis...de ce nu? Dracu ' a stiut ce ravagii face si printre oameni? Am inhalat fumul ala dar nu mi-am dat seama ca e ceva ciudat pana cand m-am decis sa dau focul mai mic. Am vazut butonul aragazului cam la distanta de 1 m si cand am intins mana spre el,mi-am vazut si mana lunga si subtire ca in desene animate. Apoi patul il vedeam cam la 200m...mic,mic,mic. Intins in pat...visam cu ochii deschisi ca sunt in China si ca am ajuns acolo sapand prin pamant. O grozavie,m-am "trezit" dupa 2 ore si credeam am stat in pat 2 zile. Ma durea capul teribil,eram speriat chiar si de gandul ca trebuie sa merg in bucatarie sa arunc totul la gunoi. De atunci,nu mai macin canepa nici daca ar fi singura nada pentru peste. Mi-a ajuns. Asa teama am prins de ea ca atunci cand o fierb,nu o mai incerc cu dintii. Stiu ca pare amuzant dar crede-ma ca la momentul respectiv nu a fost deloc. :lol:

Avatar utilizator
sebi37
Mesaje: 99
Membru din: Mie Mai 07, 2014 7:51 pm
Localitate: Bistrita

Re: Seminte.

Mesajde sebi37 » Joi Ian 22, 2015 1:40 pm

Mda...de unde zici că ai cumpărat canepa aia? Interesant...nu aveau la vânzare decât semințe?

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Seminte.

Mesajde catalin232 » Joi Ian 22, 2015 1:58 pm

George ... altii dau bani pentru asa experiente :twisted: :twisted: :twisted: Vorba lui Sebi , ai grija ce scrii pe aici ca se transforma forum-ul dintr-unul de pescuit la feeder intr-un Fan Club Bob Marley si Snoop Dog :lol: :lol: :lol:


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori