Pescuitul la Carne.

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Pescuitul la Carne.

Mesajde sorinhc » Mie Ian 28, 2015 11:21 am

Salutare,

Dupa ce am vazut filmarea cu pescuitul la carne mi-am adus aminte ca si eu am pescuit la carne dar fara rezultate notabile. Nu am folosit conserve speciale pt pescuit, am vazut clipuri acum ceva ani pe net si am cumparat carne la cutie din comert (carne presata). Pretul a fost destul de piperat si rezultatele nu au fost pe masura asa ca nu am mai continuat.

In ce anotimp si in ce conditii (temperatura apei...) se preteaza pescuitul la carne. De ce carne cu aroma de capsuna sau altceva si de ce nu simpla ?

Merci,

Sorin
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuitul la Carne.

Mesajde catalin232 » Mie Ian 28, 2015 1:48 pm

Toate partidele care le-am facut folosind carne la carlig au fost facute in sezon ( sfarsitul lui Mai pana in Octombrie) , rezultatele au fost bune in sensul ca bucatile de crap prinse au avut o greutate mai mare decat cele pescuite pe locatiile respective folosind momeli "traditionale" .

Nu am facut teste pe apa foarte rece asa ca nu pot spune ce rezultate poti avea folosind-o in perioada asta. Nu inseamna ca nu poate da rezultate , dar eu daca nu am folosit , nu ma pot pronunta :)

Poti folosi carne din comert, am folosit si eu inainte ( am mai cochetat cu pescuitul la carne si acum cativa ani) si fara rezultate. Asta o pun si in seama lipesi de incredere si mai ales a "calitatii" carnii de conserva pentru consum uman ce se gaseste la noi ( evident ca ai sa cumperi cele mai ieftine conserve) . Nu puteau fi taiate cum trebuie, zburau din carlig / fir de par etc ..

De ce carne cu "arome" ... pai e simplu ... pentru ca pe aia "natur" o poti cumpara din orice magazin alimentar . Trebuie doar sa nimeresti una ce are o consistenta compatibila cu pescuitul .. eu unul am gasit niste sunca presata , dar pe aia nici pentru mine nu ma indur sa o cumpar sa o mananc ( mult prea scumpa) dara sa o mai dau si la peste :)

Regretul meu cel mai mare este ca nu am apucat sa fac niste partide dedicate la Somn African ... am tot cautat asta vara pe internet sa vad balti care au fost populate cu asa ceva si nu am gasit... bagau inainte pe Fundulea 2 , dar se pare ca s-au lasat de meserie .... Oricum .. pentru pestele asta am eu impresia ca se vor face partide de exceptie folosind carnea ;) . Va trebui totusi sa confirm in practica ... asa ca ... anul asta , care auziti de populare cu Somn African , dati de stire :D

adrianvl
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 25, 2015 8:45 am

Re: Pescuitul la Carne.

Mesajde adrianvl » Lun Feb 09, 2015 1:04 pm

La somn african...iti strici stilul!Consider un pescuit rudimentar.Am pescuit in astfel de balti,si problema era cum sa nu prind somn,urmaream crapul si carasul.Am prins la boaba cu capsuna,simpla,mamaliga,vierme,chiar si coaja de paine pe suprafata apei...Sigur merge si la carne,dar merge la fel cam la orice.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuitul la Carne.

Mesajde catalin232 » Lun Feb 09, 2015 1:18 pm

La somn african...iti strici stilul!Consider un pescuit rudimentar.Am pescuit in astfel de balti,si problema era cum sa nu prind somn,urmaream crapul si carasul.Am prins la boaba cu capsuna,simpla,mamaliga,vierme,chiar si coaja de paine pe suprafata apei...Sigur merge si la carne,dar merge la fel cam la orice.

Nu confunda somnul African ( cel care este populat in diferite balti si care moare cand temperatura apei scade sub 14 gr C ) cu somnul Pitic, pacostea apelor .... Sunt 2 specii diferite ;) nu au legatura una cu alta in ceea ce priveste pescuitul... Este adevarat ca Somn African s-a prins si la carnati Oltenesti , dar eu cand spun ca vreau sa prins Somn , sa testez asta cu, carnea si nada , vreau sa prind multe bucati , nu doar 1-3 ;)

adrianvl
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 25, 2015 8:45 am

Re: Pescuitul la Carne.

Mesajde adrianvl » Lun Feb 09, 2015 1:37 pm

Nu-l confund,Catalin.Vorbesc de somn african (Clarias).Am prins pana la 8 kg bucata.Si chiar am prins multi,nu 2-3,am si scris ca nu stiam cum sa scap de ei.Chiar pe nada dulce,intrau pe vad multi,apa facea "spuzeala", mai scoteau capul "sa ma admire"...Sigur ar merge bine la carne.Somn pitic chiar nu am prins niciodata,din fericire,nu am pescuit pe ape cu specia asta.

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Pescuitul la Carne.

Mesajde ticairlandezu » Lun Feb 09, 2015 1:44 pm

Io zic ca cea mai buna carne e....ceafa la gratar ;) ....este careva care nu e de acord cu mine!!! :o :lol: :lol: :mrgreen:

adrianvl
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 25, 2015 8:45 am

Re: Pescuitul la Carne.

Mesajde adrianvl » Lun Feb 09, 2015 1:48 pm

Fara aditivi ;) , risca sa provoace indigestie. :lol:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Pescuitul la Carne.

Mesajde catalin232 » Lun Feb 09, 2015 2:38 pm

Nu-l confund,Catalin.Vorbesc de somn african (Clarias).Am prins pana la 8 kg bucata.Si chiar am prins multi,nu 2-3,am si scris ca nu stiam cum sa scap de ei.Chiar pe nada dulce,intrau pe vad multi,apa facea "spuzeala", mai scoteau capul "sa ma admire"...Sigur ar merge bine la carne.Somn pitic chiar nu am prins niciodata,din fericire,nu am pescuit pe ape cu specia asta.

Daca ai avut astfel de partide .. nu pot sa fiu decat invidios ... la noi cand se baga , doar in primele 2-3 zile se prinde in cantitati industriale .. cand se rareste , atunci devine o problema ;) sa mai iei asa usor :D

PS: E bine ca nu ai balti cu somn pitic .. ala trage si la piulita de 10 :D


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator