Cum alegeti nadele.

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Cum alegeti nadele.

Mesajde sorinhc » Joi Mar 05, 2015 2:44 pm

Salutare!

Intrebarea pt voi este: Cum alegeti nadele ? Simpla nu! Si in aceelasi timp foarte complexa. Vreau sa o las simpla pt ca orice raspuns este bine venit. Mai primim idei si cine stie ne facem curaj sa experimentam diverse orientari cu privire la nada (desi suntem cam saraci sa mai si testam). Nu as vrea raspunsuri de genul "aleg nada dupa producator" :shock: .

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cum alegeti nadele.

Mesajde catalin232 » Joi Mar 05, 2015 4:04 pm

Nada se alege precum lanseta :) . Simplu nu ? :D

Acum int-un registru mai serios , vei alege o nada in functie de : specia tinata, conditiile de pescuit ( rau / balta) , moment din an ( apa rece sau calda) , talia pestilor ( iti va indica granulatia nadei) , modul in care se lucreaza cu aceasta ( mecanica nadei) si nu in ultimul rand , ingredientele care trebuie sa fie de calitate.

Inca nu am intalnit situatie unde sa fie peste si sa nadesti cu X nada iar ca efect pestele dispare de pe vad. In principiu , orice nada este aruncata la pesti aceasta va fi consumata. Dar , de la a prinde peste pana la a obtine un rezultat, este cale lunga .. cam diferenta intre a prinde 5 pesti si cateva kg. bune ... si nu mai intru aici in selectia pe spectii pe care o nada te ajuta sa o faci , aici este vorba de calitatea acesteia.

Asadar , in teorie , poti nadi cu malai ud si poti spune ca ai nadit. Vei prinde si peste fara doar si poate , dar , cum am spus mai sus , daca te intereseaza selectie, talie , randament, cantitate etc. malaiul nu va mai fi suficient.


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori