Porumb artificial Fluorescent.

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde catalin232 » Lun Apr 27, 2015 11:03 am

Am reusit sa urc si filmarea, se vede clar ce am scris mai devreme.
Multumim @Denis_TL !! Mitul cu privire la "plasticele nu merg pe Dunare" a fost daramat !

;)
EU nu stiu niciun mit cu privire la pescuit cum ca x sau y nada / momeala merge intr-un loc si in altul nu merge....s-au facut rezultate foarte bune pe balti pescuind la platica si folosind nada pe baza de cascaval :) asa ca... miturile si limitele ni le impunem singuri ;)

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde sorinhc » Lun Apr 27, 2015 11:24 am

miturile si limitele ni le impunem singuri ;)
Ai si tu dreptatea ta. Sa stii ca multi au convingerea ca pe Dunare nu merg astfel de momeli.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

manaila florentin
Mesaje: 82
Membru din: Joi Noi 06, 2014 9:18 pm
Localitate: Braila
Contact:

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde manaila florentin » Lun Apr 27, 2015 11:29 am

ar fi bine sa cititi cu atentie postarile.eu am spus foarte clar ca nu prea merg, nicidecum ca nu merg deloc.ca prinzi o zi in care mananca orice e una si alta e sa mearga des.nu ma intereseaza cat a pescuit dennis, eu pescuiesc pe dunare foarte des si pot spune cu siguranta ca porumbul nefiert merge aproape intotdeauna(sau foarte des) iar plasticele nu(daca discutam de un sezon regulat de la incalzirea apei pana la racire).daca dennis poate sustine ca merg aproape intotdeuna plasticele eu imi scot palaria si zic si eu ca am gresit.atentie...eu pescuiesc de 2-3 ori pe saptamana pe dunare, daca sustin ideea o sustin pentru ca am de ce.sa pescuiasca dennis o singura data pe saptamana timp de 3 luni pe o lanseta cu plastic si pe alta cu porumb nefiert sa vedem daca isi sustine ideea ca merge.ani de zile am pescuit numai dupa crap, am folosit toate momelile care mi-au cazut in mana printre care si aceste plastice de care este vorba, indiferent ca au fost dipuite sau nu.concluzia mea a fost ca nu merg in comparatie cu multe alte momeli de carlig si nu pun aici nici banala mamaliga in patratica de 3cm, nu pun rama care de multe ori a dat clasa...discutam de plastice si mai ales de cele fluorescente.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde catalin232 » Lun Apr 27, 2015 1:20 pm

Florentine este vorba de 2 zone diferite ale Dunarii .. una e la Braila si alta e la Tulcea .. si pe o balta poti avea rezultate diferite folosind lucruri diferite pe locuri diferite , barem pe Dunare si o distanta asa de mare. Nu cred ca aici se pune problema de cine are si nu are dreptate. Personal nu am folosit si nu voi folosi niciodata porumb artificial pe Dunare , o chestie de incredere , mizez mai mult pe faptul ca ceva natural este mult mai bine acceptat de pesti , mai ales ca pe Dunare sunt o gramada de cereale transportate si pestele este obisnuit cu samanta naturala . Pe balti se poate face o alta discutie.

Apropos de diferente in materie de momeli folosite .... vorbeam cu Denis care a avut rezultate foarte bune la Caras pe zona lui cu Pelete Expandabile, lucru pe care nu il poti extrapola pe tot cursul Dunarii. Sunt conditii speciale si momente in care le poti folosi cu mega succes, altele in care poate nu vei avea cele mai bune rezultate cu asa ceva si poti prinde mult mai bine cu banala si clasica mamaliga.....

Acum poate are mai mult sens si comentariul meu anterior cu privire la "mituri" ..... eu consider antrenant si frumos pescuitul si prin prisma faptului ca nu este o stiinta exacta si poti gasi rezolvari la probleme folosind cele mai ciudate abordari, chiar daca acestea nu se inscriu in "docme" .

Discutiile pe aceste teme au valoare mare pentru ca iti poti face o idee de cine ce a folosit si cu ce rezultate , asta iti reduce oarecum aria de cautari dar si deschide usa si iti da incredere pentru a incerca ceva nou.

alexander
Mesaje: 8
Membru din: Lun Apr 06, 2015 10:25 pm

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde alexander » Lun Apr 27, 2015 4:19 pm

porumbul nefiert merge aproape intotdeauna(sau foarte des) iar plasticele nu

Am dat si eu pe Sulina cand manca bine la porumb fiert si am incercat plasticu,vreau sa zic ca dadea in el dar si scuipa fara;finalizare :lol: :lol:

Dennis_TL
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 18, 2015 10:04 am
Localitate: TULCEA

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde Dennis_TL » Dum Mai 03, 2015 9:39 am

Salut. Am fost ieri la pescuit in aceeasi zona . Full de pescari...toti dadeau la 3-4lansete, unul langa altul , mamaliga cu aroma de capsuna, nada benzar aroma de capsuna , cosuri de feeder in loc de plumbi pe lansete de fibra de sticla ..ma rog adaptari din ce au vazut la mine . Stiti cum e , pescuitul se mai si fura iar daca te vede un localnic ca prinzi intr-un loc apoi urmatoarele 2 saptamani numai acolo se aduna sa pescuiasca. Am scos toporisca din portbagaj , am taiat 2 ore boscheti si copacei si mi-am facut un loc unde am pescuit doar la un feeder (tubertini concept light 11ft) , montura cu cosulet ,nada Baittech natural bream dark , cos drennan 30g medium pvc . Am dat pe vierme si rame pana la ora 12 si am luat caras mare frumos si 2 platici de pus in rama. Dupa ora 12 am pus o struna scurta si un carlig drennan wide gape nr16 cu fir de par si la capat o juma de peleta benzar fluo usturoi si inca jumatate anason(verde) , am vrut sa fac un mix de culoare. Au intrat 2 ciortani mai mici ca data trecuta dar sariti de 1kg . Prietenul meu cu care am fost a dat doar la method feeder cu bob de capsuna si nu a mai intrat decat un caras...deci la Dunare pestele circula si cred ca mult,mult mai important este locul si perioada in care pescuim decat momeala de la carlig.
Mi-am facut placerea deocamdata cu crap si ciortan si caras, urmatoarele partide le voi face dupa scobar/morunas/platica pe ape mai adanci si mai repezi. Fire intinse !

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde sorinhc » Dum Mai 03, 2015 12:56 pm

porumbul nefiert merge aproape intotdeauna(sau foarte des) iar plasticele nu

Am dat si eu pe Sulina cand manca bine la porumb fiert si am incercat plasticu,vreau sa zic ca dadea in el dar si scuipa fara;finalizare :lol: :lol:
Da @alexander, eu nu am zis ca merg mai bine "plasitcele" dar cred ca daca (spun daca pt ca pana ajungi acolo ai de munca) gaseti locul care tine pestele si reusesti sa-l ti pe patul tau de nada cred ca "plasticele" dau roade mai ales in acele momente cand sa adunat mult peste pe vad si concurenta e mare. Cu cat mai multi pesti sunt pe vad cu atat se creeaza un mediu propice pt momelile de "impuls". Sau gresesc?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

dyna
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mai 13, 2015 7:01 pm

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde dyna » Vin Mai 15, 2015 12:20 pm

Plasticele merg pe orice lac sau rau,pop upurile viu colorate la fel.


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator