Porumb artificial Fluorescent.

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde sorinhc » Joi Apr 16, 2015 9:56 am

Salutate dependenti !

Sa fiu scurt si la obiect vreau sa va intreb care e treaba cu porumbul artificial fluorescent? Cine a folosit a observat o diferenta notabila? Pt apele noastre destul de tulburi poate fi "diferenta care face diferenta"? Are nevoie de "actiuni" speciale pt a lumina? .... Eu am vazut de la Enterprise dar sigur exista si la altii. Nu am folosit acest gen de porumb artificial si vreau sa stiu daca merita sa adaug in cutiuta cu "plasitce si popup-uri"?

;)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

manaila florentin
Mesaje: 82
Membru din: Joi Noi 06, 2014 9:18 pm
Localitate: Braila
Contact:

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde manaila florentin » Joi Apr 16, 2015 12:06 pm

pescuiesti in ape tulburi? la adancimi mari? noaptea?eficienta lor e doar in aceste cazuri.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde sorinhc » Joi Apr 16, 2015 1:08 pm

Se intampla sa am partide si pe ape tulburi dar rar, la fel si cu adancimile mari. Pescuesc destul de des noaptea si chiar vreau sa stiu parerea celor care au incercat acest gen de produse noaptea.

I'm using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

manaila florentin
Mesaje: 82
Membru din: Joi Noi 06, 2014 9:18 pm
Localitate: Braila
Contact:

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde manaila florentin » Joi Apr 16, 2015 1:12 pm

eficienta lor este acolo unde pestele mananca la artificiale si ziua.daca stai pe dunare si astepti crap la astfel de boabe...o sa tot astepti.in general pe dunare nu prea mananca la porumb artificial.acest tip e doar un stimulent vizual, poate fi folosit ca atare dar in monturi complexe alaturi de momeli care dau randament in acele ape.nu il recomand a fi folosit ca momeala de baza.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde sorinhc » Joi Apr 23, 2015 4:08 pm

nu il recomand a fi folosit ca momeala de baza.
Nu ma gandeam chiar sa treaca ca fiind momeala de baza, sa fie o momeala de incercat in special pt noapte pe crescatorii. Nici eu nu am incercat la artificiale de genu pe Dunare.
Legat de artificiale am observat ca daca pe balta se nadeste cu porumb, artificialele cu forma si culare apropiata porumbului dau randament in detrimentul celor de forma boilies-urilor la care stai mult si bine. Valabil si invers pe baltile care se nadeste cu boilies.
acest tip e doar un stimulent vizual
Aici te referi la cele despre care discutam aici? (fluorescente)

Ar fi interesant de discutat ce e "in capul pestelui" cand trage la plastice ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Dennis_TL
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 18, 2015 10:04 am
Localitate: TULCEA

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde Dennis_TL » Dum Apr 26, 2015 7:28 pm

Salut. Intamplator am citit acest thread si pot sa va zic ca am prins 3 crapi de 1,7 2,5 si respectiv de 2,3kg pe DUNARE in zona de intinsura la method feeder+bob de porumb rosu de plastic dipuit in aroma de capsuna. Toti pestii au intrat unul dupa celalalt,consecutiv si au fost prinsi intr-o singura zi de pescuit. Deasemeni am prins anul trecut pe bob fluo de ananas 2 bucati frumoase tot pe Dunare. Ma crede cine vrea , o seara buna.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde sorinhc » Dum Apr 26, 2015 8:08 pm

Merci @DenisTL. Cred ca merita incercat sau mai bine spus in cazul meu achizitionat pt a fi pus in trusa de plastice. Ce vreau sa te intreb este daca ai folosit cele deja dipuite (in boran) sau cele simple de genul celui din poza? De ce spun asta pt ca am observat ca plasticul sau liliconul (cum io zice) la cele dipuite este mai poros sa zic asa.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Dennis_TL
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 18, 2015 10:04 am
Localitate: TULCEA

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde Dennis_TL » Lun Apr 27, 2015 7:38 am

Salut Sorin. Am folosit boabe gata dipuite Carp Expert ,cele la 10lei cutiuta cu 10 boabe. Nu ridica carligul (pr10) de pe substrat, deasemeni intra si caras si platica dar doar exemplare foarte frumoase, culmea mai sunt in Dunare si pe la noi.Am si filmare dar dureaza pana se incarca la uploadul meu...o sa revin.

Dennis_TL
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 18, 2015 10:04 am
Localitate: TULCEA

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde Dennis_TL » Lun Apr 27, 2015 9:28 am

Am reusit sa urc si filmarea, se vede clar ce am scris mai devreme. Din pacate doar atat am filmat, oricum toti au intrat la aceeasi montura. Toti pestii au fost eliberati daca sare cineva ca e prohibitie .Si inca cativa dintr-o setca adusa de valuri la mal...Fir intins!
https://www.youtube.com/watch?v=ygEBuxn ... e=youtu.be
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Porumb artificial Fluorescent.

Mesajde sorinhc » Lun Apr 27, 2015 10:03 am

Am reusit sa urc si filmarea, se vede clar ce am scris mai devreme.
Multumim @Denis_TL !! Mitul cu privire la "plasticele nu merg pe Dunare" a fost daramat !

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator