Bait Tech Stiky Method Micro Pellets

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Bait Tech Stiky Method Micro Pellets

Mesajde sorinhc » Lun Iul 18, 2016 8:23 am

Salutare !

De putin timp am incercat pelete de la Bait Tech si aici ma refer la cele la punga de 2Kg(Carp pellets). Sunt interesat si cum sunt aceste "Bait Tech Stiky Method Micro Pellets". Parerea celor care au folosit ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Bait Tech Stiky Method Micro Pellets

Mesajde catalin232 » Mar Iul 19, 2016 8:23 am

Pai sunt diferite fata de cele la 2kg , Carp Feed Pellets au o cantitate foarte mica de ulei , au o baza cerealiera intr-o mai mare proportie decat alte sortimente si fishmeal evident. Asta le face sa fie foarte bune pe apa rece sau unde vrei ca peletele sa se desfaca foarte repede ( sa se dizolve) . Trebuie avut foarte mare grija cu umectarea lor pentru ca sunt foarte permeabile si se pot supraumecta extrem de repede.
Mai este o chestie foarte importanta cu ele , odata supraumectate se pot framanta si va rezulta o pasta . Evident, se poate pune aditiv lichid in aceasta pasta ( recomand aditivii Drennan Yum Yum http://www.feedershop.ro/nada-si-momeal ... facturer=8 deoarece au o vascozitate mult mai mare decat alti aditivi si evident foarte calitativi) . Cu pasta asta poti inveli pelete de 8 mm sau poti face ca si mine , o folosesti pe Korum Paste Cages si pescuiesti cu pasta din pelete . Este al naibii de eficienta ;) .

Revenind la Sitcky Pellets , cum le spune si numele sunt foarte lipicioase , in fapt , dupa umectare coleaza foarte bine dar lucreaza mecanic impecabil ( la fel ca si peletele din gama Special G ) . Este adevarat ca tinute fara capa , la soare si vant , in 1-2 ore incep sa mai miarda din umiditate dar asta se poate rezolva foarte usor , amestecandu-le cu mana umeda sau dat 1 puf cu apa din pulverizator. Vor fi ca "noi" .

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bait Tech Stiky Method Micro Pellets

Mesajde sorinhc » Mar Iul 19, 2016 9:38 am

Trebuie avut foarte mare grija cu umectarea lor pentru ca sunt foarte permeabile si se pot supraumecta extrem de repede.
Asta am observat si eu la prima umectare :lol: :lol: :lol: Terciul rezultat l-am dat cu prastia ca nada :lol:
Mai este o chestie foarte importanta cu ele , odata supraumectate se pot framanta si va rezulta o pasta . Evident, se poate pune aditiv lichid in aceasta pasta ( recomand aditivii Drennan Yum Yum http://www.feedershop.ro/nada-si-momeal ... facturer=8 deoarece au o vascozitate mult mai mare decat alti aditivi si evident foarte calitativi) . Cu pasta asta poti inveli pelete de 8 mm sau poti face ca si mine , o folosesti pe Korum Paste Cages si pescuiesti cu pasta din pelete . Este al naibii de eficienta ;) .
Nu am incercat dar e bine de stiut. Merci !
Revenind la Sitcky Pellets , cum le spune si numele sunt foarte lipicioase , in fapt , dupa umectare coleaza foarte bine dar lucreaza mecanic impecabil ( la fel ca si peletele din gama Special G ) . Este adevarat ca tinute fara capa , la soare si vant , in 1-2 ore incep sa mai miarda din umiditate dar asta se poate rezolva foarte usor , amestecandu-le cu mana umeda sau dat 1 puf cu apa din pulverizator. Vor fi ca "noi" .
Care e cea mai buna metoda de umectare? Minutul si mm? sau ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Bait Tech Stiky Method Micro Pellets

Mesajde catalin232 » Mar Iul 19, 2016 8:14 pm

Eu le-am pus in recipient , le-am acoperit cu apa cat a incaput in recipient , am invartit in ele de 2 ori si am scurs toata apa. Dupa 20 min erau perfecte de utilizare.

Personal nu cred in minutul si milimetrul pentru ca te pacalesti. Acelas tip de pelete se poate umecta total diferit in functie de multi factori.

Spre exemplu :

- puunga a fost gaurita inca de noua, a zacut prin depozite si magazine cateva luni , nu va iesi dupa principiul amintit
- peletele proaspete prima data cand desfaci punga , iti pot iesi perfecte la prima partida , dar la urmatoarea , daca ti-au mai ramas in punga , la acelas timp de umectare , nu se vor umecta corespunzator ( vor fi sub-umectate)

Acest lucru se intampla deoarece atunci cand sunt proaspete , ele au o umiditate " nativa" , umiditate care se pierde in timp , atunci cand desfaci punga si le tii pana la urmatoarea partida , cand punga este gaurita , chiar si atunci cand ambalajul este intact dar ele au mult timp decand au iesit de pe poarta fabricii....

Asadar , metoda experientei sau mai bine zis a practicii e sfanta si mai ales atunci cand gasesti o varianta de pelete ce iti dau rezultate , ramai la ea , sau cel putin o tii ca varianta "premium" , sa o ai mereu la tine si altele le poti lua cu titlul de test pana cand capeti experienta necesara si cu ele.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bait Tech Stiky Method Micro Pellets

Mesajde sorinhc » Mie Iul 20, 2016 9:04 am

Asadar , metoda experientei sau mai bine zis a practicii e sfanta si mai ales atunci cand gasesti o varianta de pelete ce iti dau rezultate , ramai la ea , sau cel putin o tii ca varianta "premium" , sa o ai mereu la tine si altele le poti lua cu titlul de test pana cand capeti experienta necesara si cu ele.
Asa este. Bine ca mi-ai amintit sa refac stocul de DB green betain.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Bait Tech Stiky Method Micro Pellets

Mesajde ticairlandezu » Joi Iul 21, 2016 10:07 pm

Io am renuntat la DB betain green de mult,aduce prea multi pesti mici pe vad...de toate soiurile si nedoriti!!!....DB marine halibut e optiunea mea acum.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bait Tech Stiky Method Micro Pellets

Mesajde sorinhc » Vin Iul 22, 2016 9:56 am

DB marine halibut e optiunea mea acum.
Da, e bun. Folosesc DB Green Betain din obisnuinta de a avea tot timpul pt ca unde merg prima data (balta necunoscuta) ma scoate din "ra...t". Acum am ramas fara dar in general am in toate partidele la mine o punga si nu prea ma dezamagit la capitolul adus pestii pe vad. Cum ai spus si tu cred ca marine halibut e solutia cand vrei selectie. Am sa incerc si Bait Tech Stiky Method Micro Pellets cu sigurnata ! Sa vedem cu e.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bait Tech Stiky Method Micro Pellets

Mesajde sorinhc » Mie Aug 24, 2016 10:37 am

DB marine halibut e optiunea mea acum.
Cum ai spus si tu cred ca marine halibut e solutia cand vrei selectie.
Pe langa Dynamite Baits - Halibut folosesc si Bait Tech - Halibut. Nu am observat diferente majore pana acum.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori