O nada careia nu stiu cum ii zice (by feedershop/Utopia).

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

O nada careia nu stiu cum ii zice (by feedershop/Utopia).

Mesajde sorinhc » Vin Oct 28, 2016 3:48 pm

Salutare Dependenti !

Cam greu cu timpul pt scris de la o vreme. De "Cascatul ochisorilor" pe site-urile de profil avem timp asa ca ma bag pe http://www.feedershop.ro si fac o comanda asa "pt iarna". Toate bune si frumoase dar realizez ca parca as avea novie de ele pana in weekend si trec la comentarii "Livrare pana Vineri". Primesc telefon ca se rezolva, o sa am marfa rapid (Joi) si ca in pachet o sa fie si doua pungi de nada :shock: :shock: . Nu orice nada, nada pe care cei de la ww.feedershop.ro o sa o comercializeze in viitor si a carei nume nu il stiu dar cred ca va fi UTOPIA.
SUPER ! Abia astept sa vina pachetul sa vad ce, cum, .....
O astept cu nerabdare ..... si apare:
Imagine
Una "alba" si una "neagra". Ma apuc de desfacut si mirosit sa vedem ce ar putea fi. Interesant ! Ambele "miros" bine. Le las deoparte si ma roade "Unde o sa pescuiesc". Dezastru ! Vremea e crunta, este Joi si incepe sa se schimbe dramatic. Consult cele trei aplicatii de pe mobil, toate zic ca vineri seara se schimba treaba si incep ploile si frigul. Pana atunci am avut parte de o vreme excelenta, cald si frumos. Nu stau dupa vreme si sambata garantat sunt la peste. Apare problema ! D'onsoara merge cu mine si unde o sa ma duc cu atata ploaie si vreme urata care se anunta...... Clasic - Ponton, Cabana .... Magura 9. Chiar nu avem chef de noroaie si povesti plus ca D'onsoara imediat ce ajungem pe balta doarme dusa ! :lol: :lol: :lol: La o partida a adormit pe salteaua de primire :lol: :lol: (era noua atunci)....Aventuri ! Stabilit Magura 9 pe ponton 21.

Si vine si ziua de vineri cand seara incep pregatirile de rigoare. Hai ca nu ma pot abtine si fac o parte din nada urmand sa o las pe noapte in masina (deja temperatura a scazut si poaia a aparut).
Ma apuc de cea mai inchisa la culoare care din cate banuesc e pe baza de fishmeal. Dupa umectare cam asa arata:
Imagine Imagine Imagine Imagine
Cum arata la prima vedere? Excelent! Cum "se face"? Foarte usor si simplu :shock: . E de bine..... nu e de bine ... ia hai sa vad eu ce spun "golanii" mei din bucatarie Vezi videoclipul aici.
Urmeaza nada mai deschisa la culoare care presupun ca e "pe baza de cereale" si iar pun "golanii" din bucatarie pe ea :lol: Vezi videoclipul aici dar au cam strambat din nas :lol: :lol: .
Gata cu glumele! Somn si urmeaza pescuitul.

Partida incepe clasic cu somnul imediat dupa ce am montat patul :lol: :lol: :lol: :
Imagine
Asa ca am timp sa ma defasor. Trec la treba si montez toate "armele", doua pt mine si bineinteles una si pt D'onsoara. Merg cu una in stanga la 10 m de buza stufului, una in malul celalalt si una aproape de mal la deversor (de fapt nu e deversor dar arata cam la fel). Cele doua stanga si dreapata merg pe nada Utopia alternat cele doua "arome". Cea cu care am dat cat mai departe am mers pe pelete Bait-Tech Halibut Marine Pellets 3mm combinat cu Bait-Tech Fishmeal Carp Feed Pellets Micro- 2kg.
Fac cativa bulgari de nada, nu pot sa ma abtin sa nu nadesc desi vremea ma loveste cu un "nu e bine":
Imagine Imagine
Method-urile arata cam asa:
Imagine si Imagine
Nada sta bine pe method dupa cum se vede si din poze. Am incercat sa vad si cum se desface si cum lucreaza dar am uitat sa fac poza :lol: . In cateva min se desface si in functie de cum am presat-o. Am vazut eu intr-un videoclip al dependentilor si chiar asa a fost adica sa desfacut in functie de cum am presat in matrita.
Nada analizata "la mana" arata bine. Cea de culoare inchisa contine pelete (Krill cred)in proportie ok si-mi place !
Imagine Imagine Imagine

Cea de culoare deschisa este foarte pufoasa si contine particule rosii (nu stiu ce sunt, pelete?):
Imagine Imagine Imagine

Acum ca am terminat cu prezentare nadei sa incep cu povestirea partidei. PLOAIE la greu, ma plouat de ma rupt! Cu putine pauze in care am mai putut face una, alta si afara din foisor. Atmosfera foarte apasatoare, clar pestilor nu le place asta si sa vazut in nr de capturi. Trasaturi foarte fine, nici vorba sa se mai auda frana ! Am incercat sa scad marimea carligului in speranta de a scoate cat mai multe capturi. A fost o ideea proasta ducand la scaparea pestilor si implicit trecerea la marimea obisnuita a acestei balti fara a diminua numarul de trasaturi.

Prima trasatura a fost la lanseta aruncata aproape de pancarta "21" si din pacate a fost scapat dupa ce l-am intepat. Soarta! Urmeaza imediat cea din mal dreapta soldat cu desfacerea elasticului made by "Inovation" :evil: :
Imagine
Nu intram in polemici, am sa descid un alt topic special pt acest "brand" pt ca la urmatoarea partida apare o alta.... Sa trecem peste.

Dupa ceva pauza incep sa prind in total cam 10 bucati pana la finalul partidei din cei bagati cu o zi inainte (parca) cu greutati de 2-4 kg (nu am mai cantarit).
Am avut si cateva bucati "ai baltii" prinsi pe method cu cele doua nade Utopia (parca mai bine la nada inchisa la culoare) cu Mini Popou-ri UTOPIA.
Imagine
Un exemplar care a "zambit" la poza cu o peleta UTOPIA White Chocolate - Favorita mea !
Imagine
Unul aproape de noua kg prezentat de D'onsoara mea ! A intrat pe nada deschisa la culoare.

Printre picaturile de ploaie care nu au prea incetat am facut si lucruri mai omenesti !
Imagine
Cafea sa treaca somnul generat de ploaie !
Imagine Imagine
O friptura binemeritata cu cartofi prajiti !!

RELAXARE LA MAXIM !! Asa DA pescuit !!

Concluzii de final de partida:
Balta:
*Trasaturi foarte fine si pesti deosebit de apatici;
*Pestii nou introdusi sunt de 2-4kg deci destul de mici pt media obisnuita a baltii;
Vremea:
*Antipescuit;
*Nori si ploaie la greu;
*Presiune care clar a infuentat partida in rau.
Nada si momeala:
*Usor de facut;
*Cu rezultat bun pe o vreme nu prea ok pt pescuitul crapului;
*O sa o mai folosesc in mod clar, e prea curand sa spun ce si cum;
* Pe pelete am luat 2-3 pesti banuesc ca din cauza ca am mers doar pe cea din fata la baza stufului si pestele nu a prea trecut pe acolo;
*Majoritatea au venit pe nada inchisa la culoare dar totusi cel mai mare din acea partida l-am prins pe celalta.

Dupa aceasta apartida a urmat un weekend in care nu am reusit sa ajung dar apoi am fost din nou prezent de aceasta data pe ponton 18 favoritul meu deoarece este mai "privat".
Imagine
Am mers pe doua lansete si am optat atat pt method cat si pt momitor. Nu am mai pescuit de foarte mult timp cu momitor si am zis ca e ok sa incerc acum deoarece nu avem sa mai nadesc cu prastia sau cosulet. Cea cu naditorul am ales sa pescuiesc in malul opus iar cu method in dreapta cam pe la jumatatea baltii.
NADA:
* Pelete Bait-Tech Halibut Marine Pellets 3mm combinat cu Bait-Tech Fishmeal Carp Feed Pellets Micro- 2kg cu care am inceput partida pt ca au fost preparate de dimineata la plecare.
* Noda UTOPIA - doar pe "negru" care a fost preparata direct pe balta intr-un recipient Drennan fara a mai fi sitata:
Imagine
Ce pot sa spun ca PLUS este faptul ca nu am avut absolut nici o problema cu aceste doua tipuri de nada, prepararea lor a fost foarte simpla si usor de facut. O nada care nu necesita "trucuri" si "cunostinte" ample ! Simplu de mixat chiar si in cantitati foarte mici.
Cam asa a aratat:
Imagine
si ulterior dupa ce am adaugat si porumb in nada:
Imagine

MOMEALA:
Mini Popopuri UTOPIA;
Porumb de conserva;
Pelete de carlig de la Baitech.

De aceasta data au iesit mai multe exeplare "ale baltii" decat in partida precedenta. Exemplarele mai mici (populate acum in toamna) au fost maxim 6-7 bucati fara carlige in "buzitze":
Imagine
Exemplarele mai grele au fost intre 4Kg si aproape 10Kg iar ca numar pana in 10 buc:
Imagine Imagine

Cele mai multe exemplare au fost prinse la 2 boabe de porumb pe fir de par si ca nada UTOPIA. La momitor am mers pe nada UTOPIA + porumb iar cu method-ul am mers pe Pelete si Minipop-up UTOPIA sau Pelete carlig Baytech.

Din pacate la una din lansete sa rupt elasticul in drill :evil: thanks "Inovation":
Imagine

CONCLUZIILE FINALE ASUPRA PRODUSULUI DE LA UTOPIA (cum so chema in final nu stiu):

Din partea mea are sanse si o voi folosi in continuare. Cred ca nu o sa mai am ocazia prea mult in acest sezon. Pot sa spun ca este usor de facut si nu cred ca poate fi "busita" ca umectare/mecanica ceea ce ma face sa cred ca o sa aiba succes.
Fiind un fan al peletiolor simpli sau in nada faptul ca in nada s-au adaugat peleti si e vizibil (adica nu 2-3 la 100g) nu o sa mai fie nevoie sa adaug suplimentar asa cum fac acum la unele nade. Este un plus.
Cea deschisa la culoare ma impresionat prin "pufosenia" ei si faptul ca in prima partida am reusit sa pun pe saltea cel mai mare peste a zilei. Cred ca am sa o folosesc in special in sezonul cald sau cand intrii din cald in frig. Pt primavara si ape mai reci as opta pt cea "neagra".

Ramane de vazut si testat dar la primele doua vederi clar ma facut sa-i dau sanse sa se afirme.

O asteptam sa o putem achizitiona indiferent de nume. Sper ca pretul ei nu ma va dezamagi :lol: :lol: :lol: - ce .... sunt !

Cu drag

Imagine

Imagine

PS Acest "articol" a fost scris in graba si printre "n' lucruri facute alternativ asa ca exista posibilitatea sa fi gresit ordinea pozelor si a ideilor :lol: . GATA! Hai la peste ca am scris prea mult si dauneaza :lol:, mai am foarte putina Nada Utopia care asteapta sa fie data la apa :lol:
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: O nada care nu stiu cum in zice (by feedershop/Utopia).

Mesajde mihai_ace » Vin Oct 28, 2016 4:17 pm

Frumoasa relatare!!!Felicitari!Nada promite.

Trimis de pe al meu SM-A310F folosind Tapatalk

gianyandrei
Mesaje: 19
Membru din: Mar Aug 30, 2016 11:49 am

Re: O nada care nu stiu cum in zice (by feedershop/Utopia).

Mesajde gianyandrei » Vin Oct 28, 2016 5:27 pm

felicitari ptr descriere foarte detaliata...abia astept sa incerc si eu nada utopia!

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O nada care nu stiu cum in zice (by feedershop/Utopia).

Mesajde claudiue » Vin Oct 28, 2016 7:43 pm

Lăsând la o parte nada care pare super ok (cata - bafta tie) și partida de pescuit (felicitări pt rezultate), pe mine m a impresionat aragazul cu doua ochiuri, cu grătar și tot ce ii trebuie! De apreciat ca folosesti atâta arsenal la partida de 12 ore!

Sent using Tapatalk
Ruie Melu !!!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: O nada care nu stiu cum in zice (by feedershop/Utopia).

Mesajde catalin232 » Vin Oct 28, 2016 8:09 pm

Lăsând la o parte nada care pare super ok (cata - bafta tie) și partida de pescuit (felicitări pt rezultate), pe mine m a impresionat aragazul cu doua ochiuri, cu grătar și tot ce ii trebuie! De apreciat ca folosesti atâta arsenal la partida de 12 ore!

Sent using Tapatalk
Ruie Melu !!!
Mie mi-a fost rusine sa spun ca mi-a plouat in gura la pozele alea :D . E bine de stiut ca nu am fost singurul :)

aurelceferistul
Mesaje: 13
Membru din: Mie Iul 13, 2016 1:20 pm

Re: O nada care nu stiu cum in zice (by feedershop/Utopia).

Mesajde aurelceferistul » Sâm Oct 29, 2016 5:18 am

Dacă a fost cu prietena e de înțeles

Trimis de pe al meu Lenovo A2020a40 folosind Tapatalk

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: O nada care nu stiu cum in zice (by feedershop/Utopia).

Mesajde catalin232 » Sâm Oct 29, 2016 11:17 am

Intrucat pana acum nu m-a interesat foarte tare denumirea nadei, avand in vedere ca din ce in ce mai multi pescari ce au incercat-o au iesit public , este putin cam ciudat sa te referi la un produs: " nada aia " . Asadar, a venit timpul sa ii dam si un nume , vedem apoi si feedback-ul.

Vrem sa mentinem linia pe care am plecat , adica cea a comunitatii Dependentilor de Feeder, sa despartim produsele de magazin prin crearea unui Brand iar denumirea acestor produse sa fie in ton cu ceea ce ne reprezinta. Asadar :

Nada va iesi sub brand-ul " Utopia Baits " , gama de produse pe care avem in vedere sa o punem la dispozitia pescarilor ( nada si pe viitor pelete ) se va numi " Feeder Madness " . Deocamdata avem doar 2 nade in aceasta gama la care lucram de peste 3 ani pe care multi dintre voi a-ti avut ocazia sa le testati pe diferite ape, atat in tara cat si in afara ei, acestea sunt :

Evolution

- nada ce are la baza cereale si germeni de cereale procesate special care combinate dau o nada cu 36 % proteina vegetala
- adaosul de faina de carne aduce un plus pentru selectarea pestilor de talie mai mare si ridica valoarea nutritiva putin peste 40%
- nada mai contine si Pastoncino Rosu ce are ca scop contrastarea pe substrat, granule ce mentin pestii pe vad si cu rezultate bune la peste alb, avand totodata un rol binedefint in mecanica acesteia
- la partea mecanica s-a lucrat cel mai mult intrucat am dorit realizarea unei nade ce se adreseaza tuturor pescarilor indiferent de experienta pe care o au cu pregatirea nadelor. In felul acesta, dupa cum a-ti constatat , este o nada ce se umecteaza extrem de usor, NU necesita sitare, poate fi folosita in orice situatie, de la Dunare la Balta, in cosulet sau pe Method Feeder
- este o nada care se adreseaza tuturor speciilor de peste indiferent de talie
- datorita bazei cerealiere aceasta da rezultate excelente pe ape salbatice
- desi este o nada pe baza cerealiera, nu veti gasi spartura spartura de cereale ( cum sunt nadele clasice ) , datorita faptului ca toate cerealele trec printr-un proces complex de selectare si pregatire inainte de a fi mixate cu alte ingrediente. De aceea si denumirea nadei " Evolution " , este o nada pe baza cerealiera evoluata, moderna, mult mai eficienta

Addiction

- este o nada ce are la baza faina de peste, pelete macinate si micropelete de Krill + alte ingrediente ce duc valoarea nutritiva a acesteia undeva la peste 60% proteina animala
- micropeletele de Krill au rolul de a contrasta pe substrat, a mentine pestele pe vad si cantitatea regasita intr-un kg a fost atent aleasa pentru ca nada sa poata fi folosita inclusiv in sezonul rece fara a exista riscul supra nadirii. De asemenea, Micropeletele Krill au si rolul de a ajuta la spargerea bulgarilor de nada ce se formeaza in timpul umectarii, ofera o mecanica impecabila odata ce nada ajunge in apa si nu afecteaza in timp, gradul de umectare ( nu absorb apa din nada incat sa o usuce)
-este o nada care se prepara la fel de usor cu amendamentul ca pentru rezulate exceptionale, se recomanda sitarea acesteia folosind o sita de 3-3,5mm
-a fost special conceputa pentru lacurile populate cu Crap ( carpodroame ) , pentru pescuit cu Method Feeder-ul. De aici si denumirea " Addiction " , intrucat marea majoritate a Crapilor populati sunt crescuti in regim intensiv inca de mici cu pelete pe baza de Fishmeal, devenind cu adevarat dependeti de aceasta sursa de hrana
- Addiction se poate combina foarte bine cu Evolution , atunci cand se doreste o proteina animala diluatata, in partide dedicate la Platica, Morunas, Mreana si Crap. Proprietatile mecanice rezultate din combinarea acestor 2 sortimente de nada raman neschimbate, se va lucra foarte usor cu ea.

Asadar avem 2 nade : Feeder Madness Evolution si Feeder Madness Addiction . Sugestii de grafica ambalaj ? :D

gianyandrei
Mesaje: 19
Membru din: Mar Aug 30, 2016 11:49 am

Re: O nada care nu stiu cum in zice (by feedershop/Utopia).

Mesajde gianyandrei » Sâm Oct 29, 2016 1:21 pm

pe viitor poate un mix de micropelete sa mareasca gama utopia......?

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: O nada care nu stiu cum in zice (by feedershop/Utopia).

Mesajde sorinhc » Sâm Oct 29, 2016 1:33 pm

Frumos explicat ! Bine ca am semnal la ponton 1 sa pot citi sau posta. Deci eu am pescuit mai mult cu addiction si chiar si azi am reusit sa pun pe saltea cateva exemplare frumoase de crap. Dar gata, mai am doar pt cateva aruncari si bagati lemne pe foc baieti ! La primavara sa fie gata!
Imagine
Vremea destulde nasoala, bate un vant .....
Imagine
Si eram sa uit de traditionalul:
Imagine
Ca sa moara fetili ! Hahaaaa

Mai continui in topicul dedicat baltii.



Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

gianyandrei
Mesaje: 19
Membru din: Mar Aug 30, 2016 11:49 am

Re: O nada care nu stiu cum in zice (by feedershop/Utopia).

Mesajde gianyandrei » Sâm Oct 29, 2016 2:57 pm

la carlig la ce a mers? felicitari ptr frumusetea aia de crap.......


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori