Bormasina pt amestecat nada

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
melcherdragos2002
Mesaje: 256
Membru din: Dum Noi 22, 2015 11:23 am

Bormasina pt amestecat nada

Mesajde melcherdragos2002 » Mie Feb 22, 2017 4:42 pm

Va salut,

Doresc sa achizitionez o bormasina pentru preparat / amestecat nada.
Sa fie cu acumulator si sa aibe forta :roll:
Astept sugestiile voastre, probabil multi dintre voi folosesc deja, a-si merge pe o recomandare ca sa zic asa...


Multumesc anticipat,
APS Feeder Club

CAI99
Mesaje: 246
Membru din: Dum Noi 09, 2014 10:42 am
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde CAI99 » Mie Feb 22, 2017 5:57 pm

Sal !!! Eu zic sa te orientezi spre Makita lucrez cu firma asta de ceva ani in paralel am avut Bush albastru adica profesional dar nu mai e ce a fost odata si daca ai un buget mai scăzut Schil dar mare grija la cuplu sa fie cel putin 30 NF daca iei cu acumulatori lipo-ioni si mai bine se încarcă mai repede decât cei NMh. Recomand 18V. Respect !!!

Avatar utilizator
melcherdragos2002
Mesaje: 256
Membru din: Dum Noi 22, 2015 11:23 am

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde melcherdragos2002 » Mie Feb 22, 2017 9:52 pm

Te salut CAI, ms frumos pentru recomandari. Toate bune.
APS Feeder Club

Avatar utilizator
nicu2
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Aug 01, 2015 10:01 pm
Localitate: Iasi

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde nicu2 » Joi Feb 23, 2017 10:24 pm

Am gasit la Lidl bormasina Parkside de 20V cu acumulator Li Ion slim la 220ron de care sunt foarte multumit. Au fost in mai multe randuri de 18V, de 16V apoi de 20V. Sper sa mai aduca.

Avatar utilizator
melcherdragos2002
Mesaje: 256
Membru din: Dum Noi 22, 2015 11:23 am

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde melcherdragos2002 » Sâm Feb 25, 2017 11:50 am

Salut Nicu, ms pentru recomandare.
APS Feeder Club

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde sorinhc » Vin Sep 22, 2017 3:54 pm

Ma intereseaza si pe mine subiectul dar as dori una mica ca dimensiuni. Ceva pareri? Am vazut una intr-un clip pe Youtube una micuta care amesteca nada super. Nu mai gasesc clipul si tin minte ca nici "brand-ul" nu se vedea.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Dennis_TL
Mesaje: 102
Membru din: Dum Ian 18, 2015 10:04 am
Localitate: TULCEA

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde Dennis_TL » Dum Sep 24, 2017 11:52 am

Una mica cu suficienta putere este scumpa. Eu am un hilti de acum 10 ani probabil, nu mai tin acumulatorii decat 10minute , are 18v , ca putere ...malaxeaza si beton daca vreau, testat. Totusi cata nada preparati voi ca eu fac 2 3 4 kg la manuta si nu mi se pare deloc o corvoada. Iese mai bine cu bormasina, dureaza 5minute , nu mai trebuie sitata sau care e faza?

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde Bumy » Dum Sep 24, 2017 12:08 pm

Una mica cu suficienta putere este scumpa. Eu am un hilti de acum 10 ani probabil, nu mai tin acumulatorii decat 10minute , are 18v , ca putere ...malaxeaza si beton daca vreau, testat. Totusi cata nada preparati voi ca eu fac 2 3 4 kg la manuta si nu mi se pare deloc o corvoada. Iese mai bine cu bormasina, dureaza 5minute , nu mai trebuie sitata sau care e faza?
Doar din comoditate.
Eu prefer sa o fac cu mana pentru ca vreau sa simt textura obtinut prin umectare.
Dar am prieten care foloseste bormasina in combinatie cu manusi chirurgicale.Binenteles ca nu are nici un habar ce arunca in apa.

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde admin » Mie Sep 27, 2017 3:19 pm

Totusi cata nada preparati voi ca eu fac 2 3 4 kg la manuta si nu mi se pare deloc o corvoada. Iese mai bine cu bormasina, dureaza 5minute , nu mai trebuie sitata sau care e faza?
In pescuitul de competitie, sa pregatesti 12 litri de nada la mana e o operatiune ce necesita destul de mult timp prin comparatie cu amestecatul cu bormasina. Daca ar fi sa fac la mana ar trebui sa impart in doua transe nada uscata, si sa muncesc cu cel putin 20-30 minute mai mult. Iar efortul depus ar fi considerabil mai mare . Cu bormasina e joaca de copii. Asadar, economisesc timp si efort. Insa o bormasina buna (18v, profesionala cu putere) costa destul de mult. Un mixer de nada bun (capul de amestecare - ce trebuie sa fie de inox, cu cat mai multe spire -8 sau peste, drept in partea de jos etc) , asemenea. (Eu folosesc un AEG / bormasina de 18V cu acumulatori LI-IOn de 3 amperi. Dupe 5 ani de folosinta au cam inceput sa gafaie acumulatorii. costul unui acumulator... de la 50 de lire in sus )

Ce nu pot demonstra cu date - dar e parerea mea personala - e ca folosind bormasina pot adauga mai multa apa la nada, iar aceasta e distribuita mai uniform, si nu face cocoloase.

De asemenea cand adaug pamant la nada, bormasina e sfanta. (Sitarea amestecului de pamant cu nada e o actiune care duce de regula la "infundarea sitei" , si multiple repretari ale operatiunii de sitare) .

Asadar eu unul obtin mult mai usor o nada mai potrivita cu ce vreau sa fac (pescuit la grund). Daca as ramane fara, as cumpara una noua imediat.

Unui incepator, i-as recomanda totusi sa inceapa "sa isi faca mana" lucrand intai cu sita si apoi sa faca pasul - natural- spre bormasina.

Avatar utilizator
melcherdragos2002
Mesaje: 256
Membru din: Dum Noi 22, 2015 11:23 am

Re: Bormasina pt amestecat nada

Mesajde melcherdragos2002 » Vin Sep 29, 2017 8:06 am

Multumesc
APS Feeder Club


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori