Momeli echilibrate critic (neconvențional)

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Momeli echilibrate critic (neconvențional)

Mesajde ramadri » Joi Mai 25, 2017 10:26 pm

Ce parere aveti...vad montura asta din ce in ce mai des Imagine

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Momeli echilibrate critic (neconvențional)

Mesajde catalin232 » Joi Mai 25, 2017 11:25 pm

Acolo unde ai peste de talie medie-mare si nu ai multi pesti mici este ok . Merge pe balta daca vrei sa dai cu vierme viu la cosulet sau iarna / primavara devreme cand iar ai pestele mic mai putin activ.

Ca tot veni vorba de monturi, am fost nevoit sa bricolez si eu ceva rapid pe balta sa pot lansa la distanta mare ... am canibalizat un antitangle + cateva stoppere si gata elicopteru` :D . Functioneaza de minune :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Momeli echilibrate critic (neconvențional)

Mesajde sorinhc » Vin Mai 26, 2017 8:25 am

@ramadri - e o montura super pt balta. Pt rau uita de ea.
@catalin232 - frumoasa treaba. Firul cu care ai legat carligul e textil nu? Boabele alea sunt de plastic? Mai avea rost opritoul negru? Boabele alea nu ridica carligul in toatalitate? Cam ce distante ai atins cu aceasta montura?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Momeli echilibrate critic (neconvențional)

Mesajde catalin232 » Vin Mai 26, 2017 4:09 pm


@catalin232 - frumoasa treaba. Firul cu care ai legat carligul e textil nu? Boabele alea sunt de plastic? Mai avea rost opritoul negru? Boabele alea nu ridica carligul in toatalitate? Cam ce distante ai atins cu aceasta montura?
Carligul este legat pe textil

Boabele sunt flotante ( ESP Big Buoyant Sweetcorn ) si da, ridicau tot carligul ( aia era si ideea ca ma interesa Cteno care nu a venit ) :D

Toate opritoarele au sens : cel de jos sa fie amortizare pe plumb in drill , cel de deasupra primei tije sa nu plece tija in lansare. Sub tija de sus e necesar pentru a mentine distanta de fir principal libera si pentru a functiona montura , implicit sa nu plece tubul spre plumb si sa inchida gaura, cele de deasupra tubului 2 sa nu plece pe fir in sus :D

Si o chestie importanta , carligul si momeala nu trebuie sa atinga firul principal, deasupra tubului cu numarul 2 ( altfel se incurca ) .

Distanta : aprox. 96m . M-a fentat plumbul ... avea 45 gr .. era bun unul de 55 :D dar nu am avut... cu 55 prestam un 110m.

PS: Montura a fost facuta in " disperare de cauza" deoarece nu mai ajungeam cu method-ul ( drennan 45gr ) la distanta care doream ca s-a pus vantul...

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Momeli echilibrate critic (neconvențional)

Mesajde sorinhc » Vin Mai 26, 2017 6:19 pm

Acum am vazut ca nu am fost prea explicit cand am zis de orpitorul negru :oops: . Faceam referire la cel dintre carlig si boabele de plastic.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Momeli echilibrate critic (neconvențional)

Mesajde catalin232 » Vin Mai 26, 2017 6:59 pm

Acum am vazut ca nu am fost prea explicit cand am zis de orpitorul negru :oops: . Faceam referire la cel dintre carlig si boabele de plastic.
Ala nu are importanta la momeala folosita ( boabe flotante) , dar a fost legat pentru alt scop ( pelete gaurite) si este acolo pentru ca peleta sa nu coboare spre carlig ::D .

Asa aveam legate la mine, nu am mai stat sa leg altul cu fir de par simplu ( fara opritor) . Sa imi fie iertat :lol: :lol:


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori