Method feeder + momeala vie

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Method feeder + momeala vie

Mesajde socate » Mie Iul 12, 2017 7:55 am

salutare tuturor,

am o mica "nelamurire" care ma macina pentru ca nu gasesc un raspuns clar; este posibil sa folosesc method feeder-ul impreuna cu momeala vie (rama sau vierme)?
Daca este posbil, si stie cineva combinatie corecta va rog sa partajati un link, un filmulet, orice...

intreb asta ca sa ma lamuresc daca este nevoie sa schimb montura atunci cand vreau sa trec pe momeala vie; daca trebuie sa pun cosulet-ul in actiune in acele cazuri

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Method feeder + momeala vie

Mesajde sorinhc » Mie Iul 12, 2017 9:22 am

Eu pot sa spun ce am pescuit si incercat. Nu folosesc prea mult momeala vie la method, trec pe cosulet cu struna scurta daca chiar ma intalnesc cu situatia ta.
Poti sa pescuiesti cu rama pe fir de par (cu opritor quick stop) si "bagi" carligul in nada dupa ce ai facut method-ul. In acest caz poti sa introduci suficient carligul incat sa ramana deasupra nadei dupa ce a ajuns pe substrat. Dupa cateva partide ai sa reusesti sa "infigi" carligul cat mai adanc incat sa ajunga pe substrat in regula.
Am facut in trecut cateva partide in care bagam adanc carligul cu viermi, faceam method-ul in matrita si aruncam foarte repede dar nu pot sa spun ca ajungea "corect" pe substrat. Depinde si de nada nada folosita si cat este de colanta + cel mai important sa arunci foarte repede :lol: . Eu in general am folosit buchet mare de vierme dar cred ca daca folosesti 2-3 amarati de viermi e posibil si mai superficial. Varinata sa bagi carligul cu viermi superficial in nada nu tine, eu nu o folosesc.
Poti sa incerci ca in loc de method sa folosesti pellet feeder-ul si sa pescuesti chiar si cu viermi colati introdusi in interior. Eu am incercat asta dar nu pot sa zic ca a fost o solutie "prea tare" :D .
Poti sa folosesti momitoarele method de la Drennan pt viermi care au acel "sistem" de prindere a strunei chiar deasupra momitorului. Aici nu pot spune mai multe pt ca nu am incercat. Asteptam pareile celor care au pescuit/pescuiesc asa.

Ai incercat sa treci pe cosulet si struna scurta in loc de method cu momeala vie ?

Ii las pe altii sa te sfatuiaca pt ca au mai multa experienta in momeli "miscatoare" + method. Odata cu peletii si mini pop-upurile am cam uitat de nada vie la method :lol: , chiar nu am mai pescuit asa de ceva vreme :oops: . Nu sunt fan.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Method feeder + momeala vie

Mesajde catalin232 » Mie Iul 12, 2017 1:11 pm

Sunt foarte putine si destul de particulare situatiile in care poti obtine rezultate bune combinand momeala vie si pescuitul la method feeder.... Nici eu nu sunt un adept al acestei tehnici desi am avut cateva ocazii in care a functionat trea , dar izolat si atunci cand a fost vorba de o selectie de talie pentru Platica si Caras in primavara.

Este mult mai indicat ca atunci cand vrei sa folosesti la carlig nada vie, sa pui o montura si sa folosesti cosulet . Asta pentru ca exista o "regula" in pescuit care recomanda ca ce ai la carlig sa introduci si pe vad... daca dai cu vierme la carlig , bagi si cativa viermi morti/vii pe vad, la fel si cu ramele, larvele , casteri etc.

Introducerea pe vad de nada vie si / sau particule nu o poti face cu method-ul , tocmai de aceea este indicat cosuletul in situatiile acestea.

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Method feeder + momeala vie

Mesajde Tiby Baschet » Mie Iul 12, 2017 2:58 pm

Da, au dreptate baietii. Desi am incercat de cateva ori am pus rame pe quickstop si viermi in carlig sau pe maggot ring. Nu mi-a dat rezultate, cum schimbam ceva artificial o lua. Trebuie corelat ce introduci pe vad cu ce e pe/sub carlig.

La crap ma refer. La restul ciprinidelor nu folosesc method-ul.

Fire intinse!

Marius eu
Mesaje: 11
Membru din: Lun Mai 05, 2014 7:07 pm

Re: Method feeder + momeala vie

Mesajde Marius eu » Joi Iul 13, 2017 5:50 am

Am incercat si eu la method momeala vie. Nadirea am facut-o cu un spomb midi in care am bagat rama tocata si vierme iar pe firul de par am pus o bila de polistiren colorat sau o boaba de porumb flotant si pe urma ramele(am folosit quickstop). Pt viermisori am pus un rig facu cu o boaba de porumb flotant si un carlig cu paleta(rig imprumutat de la crapisti). Ps: este nevoie de rame mai sanatoase(carnoase) si o nada mai colanta. (Nu particip la concursuri, nu sunt pescar de competitie insa asa am avut rezultate la crap si platica.)

Trimis de pe al meu SM-A510F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Method feeder + momeala vie

Mesajde socate » Joi Iul 13, 2017 7:17 pm

Catalin ne-a dat un raspuns ca la carte. Mai perseverez si cu cosuletul.
La cosulet, a incercat cineva monturi fir de par - in special pentru boabele de porumb. Sau se merge exclusiv pe momeala din carlig?
Apropos, cand o sa revina in stoc foarfeca de rame? http://www.feedershop.ro/foarfeca-rame-jvs232/

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Method feeder + momeala vie

Mesajde catalin232 » Joi Iul 13, 2017 8:15 pm

Catalin ne-a dat un raspuns ca la carte. Mai perseverez si cu cosuletul.
La cosulet, a incercat cineva monturi fir de par - in special pentru boabele de porumb. Sau se merge exclusiv pe momeala din carlig?
Apropos, cand o sa revina in stoc foarfeca de rame? http://www.feedershop.ro/foarfeca-rame-jvs232/
Foarfeca aceea sunt foarte mici sanse sa mai revina in stoc deoarece nu am mai gasit-o de mult timp la furnizor.

Cat despre fir de par + cosulet este cam contra-productiv .. nu poti face montura extrem de scurta pentru ca se incurca, nu poti pune momeala grea la carlig pentru ca iar se incurca si nu in ultimul rand , auto-inteparea are de suferit intrucat ai prea mult fir la legatura si pestele poate scuipa momeala ... unde mai pui ca daca vrei sa fie eficienta montura , cosuletul trebuie sa fie fix ...

Exista lucruri care pot fi incercate de amorul artei , dar sunt destinate esecului pe termen lung :) . Oricum, eu spun sa incercati , chiar daca gresiti sau nu , conteaza sa vedeti pe viu ce merge si ce nu , de ce merge si de ce nu ... asa se castiga experienta :)


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori