Utopia Baits trebuie sitata?

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Utopia Baits trebuie sitata?

Mesajde socate » Mie Iul 12, 2017 4:04 pm

Salut,

Poate ca este o intrebare mai mult pentru Catalin, dar Utopia Baits trebuie sitata?
In clip-urile postate pe Youtube am vazut ca nu a fost sitata; sau nu influenteaza atat de mult mecanica nadei?

Multumesc!
Nick

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Utopia Baits trebuie sitata?

Mesajde catalin232 » Mie Iul 12, 2017 8:03 pm

Orice nada folosesti, daca ai posibilitatea, sculele si dedicarea, este recomand sa o sitezi.

Acum, venind de la o afirmatie general valabila, la a raspunde punctual la intrebare : este bine sa o sitezi, dar spre deosebire de foarte multe nade aflate in piata, sitarea nu este imperativ necesara. Mai ales cand umectezi cantitati mici ( 1 kg nada intr-o galeata sau alt recipient generos ca si marime ) .

Sunt foarte multi pescari care o folosesc de ceva timp , cunosc foarte bine modul in care trebuie umectata ( care este un procedeu extrem de facil) si care nu o siteaza. Nici eu nu o sitez daca fac o cantitate mica.

Acum la Sarulesti la CN Feeder a trebuit sa fac 3 kg nada uscata si pentru a nu o pune in 2 recipiente, am umectat-o intr-un singur recipient. In mod evident , a trebuit sa ii dau doua sitari , cate una dupa fiecare umectare ( de baza si finish) .

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Utopia Baits trebuie sitata?

Mesajde ramadri » Mie Iul 12, 2017 10:06 pm

Ma bag si eu ca musca'n *; si mai ales dupa Catalin. Dar poate explicatia mea de la amator la amator il lamureste mai bine.
Presupunand ca pregatesti nada cu o singura udare (cel putin asa iti doresti tu) si ca nu cunosti bine inca acea nada, ai mari sanse sa faci cocoloase (adica parte din nada care este mai umeda decat restul "necocolosita"). Astfel, prin sitare vei sparge cocolasele distribuind nada in toata galeata, sub forma de pulbere.
Acum revenind la numarul de umeziri; daca dupa 15 minute faci un bulgare in mana si apesi cu degetul mare pe bulgare si ti se sfaramiteaza cu tot... inseamna ca nu ai umectat suficient si trebuie sa mai adaugi apa ( dupa care iar sitare, din aceleasi motive ca mai sus, si iar lasata 10-15 minute sa traga apa uniform). Nada este perfecta daca dupa ce faci bulgarele si apesi cu degetul mare ... se sparge in bulgari mai mici.
Daca nu se sparge deloc, ci se "apasa"/prelinge... ai udat nada prea tare. Un sfat teoretic zice sa mai adaugi ground peste si sa amesteci. Eu din practica mea, daca am facut-o muci...muci ramane si daca mai pun jumatate de cantitate de nada uscata... si daca o las mai bine de 5 ore.
In concluzie pentru un incepator e bine sa umectezi nada in reprize cu cate putina apa (si chiar cu 2,3 sitari intre desi multi profi nu agreeaza acest lucru). Eu, ca sa fiu sigur, imi cantaresc nada si apa, si testez cata apa trebuie ca sa-mi iasa din prima (asta e... sunt amator).
Ca o regula asa superficiala apa si nada vin in raport egal 50-50, dar sunt si exceptii de la brand la brand.
Nadele lui Cata de exemplu, cea inchisa cere mai putina apa ca cea deschisa... insa vorbim de grame.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Utopia Baits trebuie sitata?

Mesajde Tiby Baschet » Mie Iul 12, 2017 11:39 pm

Nada ca nada. Ca mergi la sarulesti vineri? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Utopia Baits trebuie sitata?

Mesajde socate » Joi Iul 13, 2017 12:11 pm

Multumesc pentru raspunsuri; uite si cum procedez eu:

in general pescuiesc la method, dupa urmatoarea strategie: pregatesc putina nada in doua etape: prima umectare si apoi a doua umectare dupa 15 min de la prima operatie. Dupa ce incep prima etapa de pescuit cu nada ma apuc si pregatesc peletele; aici un functie de producator si marimea lor procesul de umectare difera.

Nu pregatesc niciodata multa nada deodata! Nu m-am lovit pana acum de situatia in care sa testez exclusiv o nada si lucrez numai cu ea. In general am cam 2-3 producatori cu mine si-i incerc pe fiecare in parte sau daca este cazul mixez.

Acum o sa vad cum se comporta si UB. nu cred ca o sa fie probleme cu ea. Revin dupa partida de pescuit cu mai multe detalii.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Utopia Baits trebuie sitata?

Mesajde sorinhc » Joi Iul 13, 2017 12:58 pm

Revin dupa partida de pescuit cu mai multe detalii.
Asteptam cu drag. La mine regula cand pescuiesc la method indiferent de "brand" este sa sitez obligatoriu.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Utopia Baits trebuie sitata?

Mesajde socate » Lun Iul 17, 2017 6:47 am

Am fost la pescuit si am testat!
Nu ca-l laud pe Catalin dar mi-a placut UB. Mai ales peletele de 2mm din interior. Despre eficienta, eu zic ca a fost. Daca si pescarul stia sa exploateze la maxim nada era si mai bine. Oricum, m-am convis ca merita toti banii.
Se prepara usor si mai ales rezista bie dupa 2-3umectari si sitari.
Apropos, sitarea este necesara...

Offtopic: si pisicile sunt atrase de UB 8-)

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Utopia Baits trebuie sitata?

Mesajde socate » Mar Aug 08, 2017 4:24 pm

Revin un pic la problema legata de umectare si la ceea ce a spus Ramadri: sa verific daca bulgarele se sparge uniform. Sunt de acord...dar totusi, mecanica tine atat de umectare cat si de felul in care este presata in cosulet sau in method.

Ca sfat, cum put sa invat mai multe despre mecanica nadei? Ma refer aici la teste exacte in apa pe diverse cosulete si method-uri.

Recunosc ca mi-ar parea rau sa stric o punga de nada aiurea fara sa inteleg ce urmaresc; mai exact, cam in cat timp trebuie sa inceapa nada sa se desfaca pe substrat de la contactul cu apa? Daca de exemplu nu vreau sa las "nor" sau "dâră" de nada, folosesc cosulet de pvc, dar cat de mult trebuie sa presez? Vreau sa ma duc pe o balta limpede sa pun in mal cosuletul cu nada sau method-ul si sa cronometrez.

Urmand sfatul lui Catalin, mi-am pregatit cutie pentru masurat cantitatea de nada utilizata si pahar gradat ca sa-mi notez modul de pregatire pentru tipuri de nada.

Cred ca inca gresesc la umectare si ca nada se desface prea repede....

Cum pot sa fac aceste teste practice? O sa pun ceva banuti pentru nada de teste...si nu vreau sa-i irosesc aiurea


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 1 vizitator