Despre momeli pt. method

Recomandari, sfaturi, trucuri si teste.

Moderator: sorinhc

adrianvl
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 25, 2015 8:45 am

Despre momeli pt. method

Mesajde adrianvl » Mie Apr 24, 2019 1:04 pm

Doresc sa deschid o discutie despre alegerea momelilor pentru method feeder...Pe piata exista un noian de pelete flotante/wafters/scufundatoare, de toate culorile, aromele, texturile, etc...Care ar fi criteriile dupa care ar trtebui sa le incercam?sau...nu exista niciun criteriu?doar ne asiguram ca am localizat si nadit pestii, apoi trecem pe schimbat mom,eala după momela, pana vedem la care avem trasatura?Vorbesc din punctul de vedere al pescarului care nu are foarte mult timp pentru pescuit, iar partida uneori o hotarasc seara pentru a doua zi, astfel că nu am timp sa testez tot felul de momeli...Stiu, nu exista momeala x care sa mearga in orice zi pe orice baltă, dar, ma gandesc, niste criterii are trebui sa existe...

roby71
Mesaje: 211
Membru din: Dum Iul 19, 2015 8:17 pm
Localitate: Marghita

Re: Despre momeli pt. method

Mesajde roby71 » Mie Apr 24, 2019 7:35 pm

Salut, ai deschis un subiect delicat. Eu pot spune ca totul se rezuma la experienta. Momelile pt method, de obicei , prind pescarul dupa care pot prinde si pesti in functie de ........., am in arsenal cel putin 50 de borcanase de momeli de la n producatori, de n culori, de toate tipurile. Frecventez 3 locuri de pescuit, o crescatorie de crapi, o balta de agrement si o acumulare veche cu pesti capitali si o fauna bogata cu pesti de toate dimensiunile. Nu am reusit sa prind pesti cu aceeasi nada si cu aceleasi momeli pe niciuna dintre cele trei locatii, a fost nevoie de rabdare si timp sa experimentez cele mai bune combinatii, ceea ce te sfatuiesc sa faci si tu. Din fericire la magazinul Feedershop.ro poti gasi tot ce ai nevoie sa ai partide reusite. Fir intins.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Despre momeli pt. method

Mesajde sorinhc » Joi Apr 25, 2019 9:04 am

Sunt satul pana peste cap de "n" cutiute si borcanase. Incep usor, usor sa ma limitez la:

* Mini pop-urile de la UTOPIA toata gama (pe naturale si comerciale);
* Noile boiliesuri solubile care vor intra in gama Utopia (inca lucreaza Catalin la ele si se pot vedea in clipul de aici). Abia astept sa le testez. De mult doream sa gasesc asa ceva, chiar ma uitasem destul de mult pe la cele din categoria pescuitului la crap. (pe naturale si comerciale);
* Plastice (porumb) cu diferite arome de la Enteprize Tackle si/sau Haldorado (pe naturale si comerciale) (pe naturale si comerciale);
* Pelete de diferite arome si dimensiuni (pastrate in cutie de plastic compartimentata ca sa am Krill si Halibut diferite dimensiuni) (pe comerciale).

Sincer am ceva "arsenal" si abia astept sa scap de el si sa ma limitez la ce am scris mai sus. Tentatia, ca pescar, sa tot cumperi astfel de minunatii este teribil de mare dar ajungi sa ai "n luate cate k" si tot doar cateva vei folosi. Si nu in ultimul rand cea mai buna momeala e cea in care ai incredere (pt ca o sa o folosesti cel mai des ;) ). La mini popuri incep cu Utopia Krill, la plastice cu aroma de miere si la pelete cu Krill. Cam in astea am incredere dar pe parcurs intervine si schimbarea daca pestii nu raspund cum vreau.

EDIT:
Pe piata exista un noian de pelete flotante/wafters/scufundatoare, de toate culorile, aromele, texturile, etc...Care ar fi criteriile dupa care ar trtebui sa le incercam?
Da, sunt mai multe criterii de baza asa cum ai scris si tu:

* in functie de flotabilitate
* in functie de marime
* arome si culori
nu exista niciun criteriu?
Nici un criteriu nu e batut in cuie. Schimbarea/adaptarea e cheia de foarte multe ori.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

adrianvl
Mesaje: 28
Membru din: Dum Ian 25, 2015 8:45 am

Re: Despre momeli pt. method

Mesajde adrianvl » Joi Apr 25, 2019 11:54 am

pana acum am avut rezultate pe o balta cu Utopia ananas, feeder x krill şi mai ales Sonubaits semiflotante ananas...dar pe aceeasi balata, in alta zi, după doua trasaturi rapide la utopia ananas, pauza totala, pana am pus ...wafters The Juice galben, cu care au venit iar rapid vreo 5 trasaturi, apoi pauza, pana am ajuns iar la utopia ananas, care mi-a adus o trasatura violenta, dar nu am scos pestele pentru ca a intrat in agatatura...pe alta balta, am prins exclusiv la feeder x krill...Krill de la utopia nu am folosit inca, abia acum am reusit sa imi procur, noua gama...sunt nerabdator sa le incerc...anul asta am doar o singura partida, in martie, apa rece gheata, balta fiind in zona submontana, doar doi crapi la Utopia ananas...la celelalte arome, numai caras...
si eu astept noile bile cu nerăbdare...


Înapoi la “Nade si momeli”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori