Lacul Varlaam - Gr

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

tzumpa
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Mar 07, 2015 7:54 pm

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde tzumpa » Vin Mai 22, 2015 3:58 pm

Stie cineva care sant regulile pentru pescuitul stationar ? Ce si cate scule,cati pescari pe un bon, ce momeli sant permise , ce echipament (juvelnic, minciog, undite )? Pe pagina baltii nu scrie decat taxa.Taxa cum se plateste ?

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde RazvanFeeder » Sâm Mai 30, 2015 9:09 pm

Am fost si eu astazi prima data pe Varlaam si am pescuit pe B dar am ajuns mai tarziu, in jur de ora 10.00 AM
Am pescuit cu doua lansete (3.30m si 3.60m) in stanga si dreapta balizei la aproximativ 50 m de mal. Una pe method si celalata FIPS- CIPS cu cosulet si struna de 60 cm. Cei mai multi carasi i-am luat la cosulet dar si pe method 2 mai mari. Tot pe cosulet m-a vizitat si un mustacios de vreo 3-4 kg cu care m-am tras in poza si l-am eliberat.
In total am avut 7,30 kg caras cu o medie de 600g.
O balta frumoasa, curata , cu administratori de treaba si driluri de exceptie- cu siguranta voi reveni :)
Sper sa am timp sa pun si cateva poze saptamana viitoare!
APS Feeder Club

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde sorinhc » Mar Mai 24, 2016 9:18 am

Ceva noutati pt 2016 ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde sorinhc » Mie Noi 02, 2016 9:30 am

Salutare !

Se pare ca sa populat cu ciortan 2-4 Kg in Sectorul B cu scopul de a crea proprii pesti care se hranesc natural si cresc foarte bine (cica ar trece de 10 kg in doi ani). In urmatorul an e posibil sa avem partide frumoase ;)

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde catalin232 » Mie Noi 02, 2016 10:31 am

Salutare !

Se pare ca sa populat cu ciortan 2-4 Kg in Sectorul B cu scopul de a crea proprii pesti care se hranesc natural si cresc foarte bine (cica ar trece de 10 kg in doi ani). In urmatorul an e posibil sa avem partide frumoase ;)

;)
Lasa jos aia cu "crescutul natural " . Lasa-l pe Pavlovici sa abereze ca stim noi mai bine :D

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde Mugurel Georgescu » Dum Mai 07, 2017 6:48 pm

Dupa un concurs in care am cautat fara succes sa prind crap, am programat o partida de pescuit la feeder la Vaarlam pe sectorul B, pentru prima data o partida de pescuit de 24 de ore. Aveam mai multe informatii ca pestele se hraneste dimineata devreme, iar derularea partidei avea sa confirma. Lacul Vaarlam este o locatie pe care mi-am propus sa o vizitez in fiecare primavara inainte de luna iunie, cand datorita inmultirii scoicilor, sansele de a prinde peste intr-o singura partida de pescuit de 12 ore sunt foarte mici. Asadar vineri 5 mai in jur de ora 16:00 am descarcat bagajeria pe standul B6. Dupa sondare am constatat ca nu am structuri pe o distanta de 50-60m si decizia a fost sa fac doua paturi de nada, unul in fata la 40m si altul la ora 2 la 33m. Avand ca tinta crapul, am ales pelete de 4mm The Catalyst de la GO2 si de 2mm de krill de la CC Moore. Pe post de groundbait am folosit din gama GO2 o punga de The Catalyst Active Stick and PVA Bag Mix si o punga ramasa de la concurs de Milled Betaine Pellets. La carlig am tot rotit mai multe momeli, dar 4 au fost prinzatoare: pop-up-urile The Catalyst Washed Out Mixed pe care le-am folosit taiate in doua sau cioplite, dumbell-uri The Catalyst Wafters, iar de la Sonubaits Band-um-urile Semi-Buoyant White Chocolate si Krill. Dupa nadire a urmat o repriza scurta de pescuit cu doua lansete pe mbele vaduri dar fara trasaturi. O furtuna scurta si intensa a dat peste cap programul de pescuit in jur de ora 8, luand pe sus umbrelele si brolly-ul. Dupa linistirea furtunii am reluat pescuitul cu o singura lanseta cautand pestele pe ambele vaduri, dar si intre ele. La ora 3, pe ploaie, a sosit primul caras, dupa care au aparut ciortanii de 2-3kg si doi crapi unul de 9kg si unul de 14,5kg noul record personal cu lanseta de feeder. Sambata in jur de 11:00 a stat ploaia, iar apetitul pestilor a scazut brusc spre zero. Ritmul trasaturilor a fost foarte bun, undeva la 15-20 de minute aveam trasatura, iar la finalul partidei rupt de oboseala, dar fericit aveam sa numar 5 carasoi, 12 ciortani si cele doua trofee despre care am scris.
14,5kg.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde sorinhc » Dum Mai 07, 2017 8:40 pm

Felicitari pt recordul la feeder.
Lacul Vaarlam este o locatie pe care mi-am propus sa o vizitez in fiecare primavara inainte de luna iunie, cand datorita inmultirii scoicilor, sansele de a prinde peste intr-o singura partida de pescuit de 12 ore sunt foarte mici.
Poti sa detaliezi putin :D . Merci !
2mm de krill de la CC Moore
O alegere foarte buna. Datorita pretului mai sus decat DB am renuntat la ei. In rest numai de bine.
Cam cata nada/pelete ai folosit la nadirea de baza?
Am vazut pozele si Ce costul de ploaie ai ? si cum se comporta?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde Mugurel Georgescu » Dum Mai 07, 2017 9:17 pm

Am nadit cu un amestec de pelete, cam 500gr pentru un vad. Costumul reprezintă o găselniță de urgență pentru stiam că o să am ploaie multă. Este pentru pescarii de rapitor, de la Savage Gear. S-a comportat foarte bine!

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde sorinhc » Dum Mai 07, 2017 9:35 pm

Este pentru pescarii de rapitor, de la Savage Gear. S-a comportat foarte bine!
Pare sa fie Mimicry urban Savage, cam $$. Din cate stiu nu e "costum", achizitionezi separat. Oricum e foarte buna.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Lacul Varlaam - Gr

Mesajde Mugurel Georgescu » Dum Mai 07, 2017 9:49 pm

Asa e, avea preț separat la geacă și pantalon. Erau amîndouă L

Trimis de pe al meu SM-G925F folosind Tapatalk



Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] și 6 vizitatori