Pescaria Bila

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Pescaria Bila

Mesajde Mugurel Georgescu » Lun Iul 18, 2016 10:37 am

R E G U L A M E N T – „ I A Z B I L A 2 „

 Accesul pe amenajarea “IAZ BILA 2” se va permite ulterior legitimarii si semnarii de luare la cunostinta si respectare a prezentului REGULAMENT;

 Dupa descarcarcarea echipamentului de pescuit in standul ales, automobilele vor fi parcate in locul special amenajat;

 Partida de pescuit se desfasoara numai pe timp de zi, de la ora 6:00 pana la ora 18:00, in sistem Catch & Release;

 Pescarul, daca doreste sa retina unul sau mai mule exemplare de crap, o poate face, contra cost ( la pretul de 20 Ron/Kg –TVA inclus ) numai prin anuntarea administratiei inca de la achitarea taxei corespunzatore uneia din cele doua variante disponibile de taxare;

 Se vor pastra in saci speciali de pastrare (pusi la dispozitie de administratie) doar exemplarele de CRAP care urmeaza a fi retinute contra cost; Celelalte exemplare capturate, vor fi manevrate cu grija si se vor elibera imediat fara a fi ranite (pot fi, dupa caz, fotografiate);

 Indiferent de varianta de taxare achitata, pe un loc de pescuit (stand) va pescui o singura persoana;

 Este permis pescuitul doar cu lansete „de crap” sau „feeder” cu monturi prevazute cu un singur carlig si care permit eliberarea plumbului sau a cosuletului momitor in caz de ruptura; Este interzisa utilizarea inaintasul textil;

 Este |INTERZIS pescuitul la undita, sau “la pluta” indiferent de tipul echipamentului utilizat;

 Pescarii, sunt rugati sa se comporte civilizat, fara tipete, injurii, sau alte manifestari de natura sa deranjeze ceilalti pescari;

 Este INTERZISA ascultarea oricarui tip de muzica la difuzor;

 Plantatul este INTERZIS;

 Pescarii au obligatia sa permita controlul automobilului, atat la parasirea amenajarii cat si pe parcursul desfasurarii partidei de pescuit;

 Pescarul care face cunoscut Administratiei faptul ca alt pescar sustrage sau ascunde peste si daca acest lucru va fi dovedit, va fi recompensat cu doua partide de pescuit;

 Pescarii sunt obligati sa mentina curatenia generala a locului de pescuit. Este strict interzisa aruncarea resturilor menajere, sau de alta natura, pe mal sau in apa; Se vor utiliza sacii menajeri, primiti in momentul achitarii Taxei;

 Este strict interzisa aprinderea focului direct pe sol;

 Nerespectarea prezentului Regulament are drept consecinta terminarea partidei de pescuit, pentru cel in cauza, cu eliberarea pestelui si fara pretentii de returnare a taxei .

TAXA PESCUIT SPORTIV – ” Iaz Bila2″

Valabil incepand cu data de 12.08.2016

ATENTIE ! Se pescuieste doar pe malul amenajat. Locuri disponibile : 50

30 lei / 2 lansete / 12 ore ( pescuit de zi – Catch & Release ): de la ora 06:00 pana la ora 18:00
Se pot retine, contra cost ( 20lei/kg , TVA inclus ) doar exemplare de Crap cu o greutate ce nu depaseste 3kg
50 lei / 4 lansete / 12 ore ( pescuit de zi – Catch & Release ): de la ora 06:00 pana la ora 18:00
Se pot retine, contra cost ( 20lei/kg , TVA inclus ) doar exemplare de Crap cu o greutate ce nu depaseste 3kg
Orice alta specie capturata precum si exemplarele de Crap cu o greutate mai mare de 3kg vor fi eliberate neconditionat. Exemplarele de peste manevrate necorespunzator , ranite , vor fi achitate de cel responsabil cu pretul de 40lei/kg !

NOTA:

In zilele de Luni si Marti ale fiecarei saptamani ( exceptie sarbatorile legale, ocazie in care lacul este deschis la pescuit) , pescuitul este OPRIT pentru efectuarea de lucrari specifice cu intretinerea si amenajarea.

Relatii clienti – 0786.428.086 Dna. Daniela

Rezervari – de marti pana vineri intre orele 08:00 – 15:00 – 0786.428.087 – Dl. Nelu

Sesizari – 24 ore din 24, 7 zile din 7 : 0786.428.084 Dl. Vali si 0786.428.085 Dl.Claudiu

===============================================================================


O partida reusita. Am revenit ieri la Pescaria Bila pentru o partida catch&release, reusind de la 9 la 14 sa prind 21 de ciortani. Am pescuit la method cu doua lansete una clipsata la distanta de 24m, iar cealalta la interceptie la 40m. Am ocupat standul 44 si nu am folosit deloc momeli sau nada vie, doar pelete. Cred ca dupa concurs nu a mai pescuit nimeni pentru ca multe din standurile din concurs erau napadite de stuf.

Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: Pescaria Bila

Mesajde mihai_ace » Mar Iul 19, 2016 10:07 am

Mulțumim pentru informație ,chiar ma interesa daca se poate pescui pe aceasta pistă in afara concursurilor.Ciortanii am înțeles ca sunt tare bătăioși.

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Pescaria Bila

Mesajde sirbu mihai » Mar Iul 19, 2016 10:15 am

Mulțumim pentru informație ,chiar ma interesa daca se poate pescui pe aceasta pistă in afara concursurilor.Ciortanii am înțeles ca sunt tare bătăioși.
Foarte bataiosi. Ai grija sa nu te cocoșeze cu bătaia :lol: stii tu cine :lol:
Sa ma iei si pe mine daca te duci in weekend.
CS APS

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Pescaria Bila

Mesajde Tiby Baschet » Mar Iul 19, 2016 10:52 am

Cum ajung la billa 2? Imi poate da cineva o poza pe google maps?

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Pescaria Bila

Mesajde sirbu mihai » Mar Iul 19, 2016 11:07 am

Cum ajung la billa 2? Imi poate da cineva o poza pe google maps?
Uite aici :

viewtopic.php?f=3&t=14454&start=70
CS APS

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Pescaria Bila

Mesajde Mugurel Georgescu » Mar Iul 19, 2016 12:05 pm

Mulțumim pentru informație ,chiar ma interesa daca se poate pescui pe aceasta pistă in afara concursurilor.Ciortanii am înțeles ca sunt tare bătăioși.
Se poate pescui, dar e musai sa fii insotit de doi copii minori :lol: Altfel e un pescuit distractiv, cu ciortani deosebit de bataiosi, desi la prima impresie nu par. Adica trasaturile nu sunt chiar ferme, abia dupa ce intepi incepe distractia.

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Pescaria Bila

Mesajde Tiby Baschet » Mar Iul 19, 2016 12:36 pm

Multumesc, cat e bonu? Se poate sta 2 pe acelasi bon?

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Pescaria Bila

Mesajde Mugurel Georgescu » Mar Iul 19, 2016 1:09 pm

Pentru membrii APS o partida de 12ore catch&release costa 40lei/persoana si este permis pescuitul cu 2 feedere. Cred ca e bine sa sunati inainte, pentru programarea partidei. Eu am pescuit prin amabilitatea lui nea Vasile pe care l-am sunat pentru a-i cere informatii.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Pescaria Bila

Mesajde sorinhc » Mar Iul 19, 2016 1:37 pm

Pentru membrii APS o partida de 12ore catch&release costa 40lei/persoana
Pentru cei care nu sunt membrii stie cineva cat este o partida de 12h C&R ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Pescaria Bila

Mesajde Mugurel Georgescu » Lun Aug 08, 2016 4:50 pm

Am revenit la Bila si am avut parte din nou o partida reusita. Alaturi de ciortanii bataiosi (chiar sunt), despre care pot sa va spun ca au mai pus putina carnita :), am avut placerea sa-mi intre si caras si rosioara si babusca. A inceput sa-mi placa, mai ales ca am pescuit doar eu cu Mircea pe toata balta :P


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori