Iazul Bila2 sezon 2017

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde RobertC » Dum Iul 29, 2018 2:25 pm

Ieri mi-am facut curaj sa merg pe Bila2, in ciuda prognozei meteo. Am avut noroc si nu am prins ploaie, desi uneori am avut sentimentul ca am facut o greaseala venind la pescuit. La ora 6:00 eram cu toate cele descarcate pe pontonul 9 si masina in parcare. M-am apucat de pregatit ia la ora 8:00 m-am asezat pe scaun. Am pescuit in 2 vaduri, unul al 80m drept in fata si unul cam la 45-50m un pic spre stanga. La nadire am folost boilesuri intregi si sparte RedRobin si nada TTX+big carp de la mitranescu si o conserva de porumb dulce. In ambele vaduri aceeasi nada. Pescuit cu 2 lansete. Pana la ora 9 nicio trasatura, doar am scos mulinetele sa vad daca mai am ceva in carlig. Intre 9 si 10 am prins 3 carasi agitati de bila. Intre 11:30 si 13:30 am prins 7 crapi cu greutati intre 4kg si aprox 8kg (minciogul este 55x65cm). Am avut si 2 rupturi, una pentru ca mi-a intrat in stuf si una pentru ca am fortat firul din frana (fir principal de 0.205 shimano technium new). O lanseta a fost cu method feeder de 60g si una cu momitor. La method cel mai bine a mers pe combinatia din poza, doar cu The juice. La chocolate orange am prins doar o singura data, destuld e dezamagit de aceasta cutie de la sonubaits. Cand bagam TheJuice mai mult de 10 minute nu asteptam si avem rezultate. La lanseta cu momitor avem un solubil de porumb de 14mm de la Senzor si un porumb artificial de la ESP. Am prins 2 crapi la aceasta combinatie, restul la method. La ora 13:30 m-am apucat de strans pentru ca eram efectiv epuziat dupa drill-urile cu crapii si iesise si un soare de ma naucea, desi la inceput imi era frica sa nu ma prinda ploaia dupa masa. Per total foarte multumit de partida, d-asta si plecarea mea rapida. Am mai fost pe acelasi stand cu o luna inainte si nu am prins decat carasi+1 crap pe la 5kg. La method combinatia din poza este ideala, cu the juice (nu cu sonubaitsu'). O sa folosesc in continuare pentru ca se echilibreaza perfec zic eu. Si era sa uit.. in vadul de 45m am scos 2 crapi, restul in cel la 80m.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde catalin232 » Mie Aug 08, 2018 8:59 pm

La fel de dopati crapii in drill ? De nu ii poti scoate din apa odata ajunsi la ponton ? :D

RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde RobertC » Joi Aug 09, 2018 5:37 pm

Dopati rau. Drilluri spectaculoase cu fiecare dintre ei. Dupa ce alearga prin jumatate de balta, cand ajung la mal parca o iau razna si mai tare. O placere...

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde sorinhc » Joi Aug 09, 2018 5:51 pm

Au prizat Utopia !!!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde catalin232 » Dum Aug 12, 2018 10:51 am

Dopati rau. Drilluri spectaculoase cu fiecare dintre ei. Dupa ce alearga prin jumatate de balta, cand ajung la mal parca o iau razna si mai tare. O placere...
E deja Trade Mark Bila2 :D . Pana si craparii cu lansete de 3,75lb isi fac cruce :)) sa vezi frustrarea pe fata lor cand nu pot scoate de sub apa un " ciortan" la 3-4 kg :))) . Cred ca este una din baltile de langa Bucuresti care ofera cele mai frumoase drill-uri cu crapi ....

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde CISMAS » Dum Aug 12, 2018 1:38 pm

Subscriu si eu la chestia asta,
la o saptamana dupa ce am fost pe Solacolu, cu multe driluri cu "buturugi" inerte, am fost la Bila2, unde am avut mai putine driluri, dar cu pesti ciudat de rai fata de alte Balti
asa ca depinde ce vrei, daca vrei cazare de 4-5 stele, iarba tunsa, cu maluri opuse accesibile, (nu unde am fost eu, standul 4 unde malul opus este cam la 150m(plus, minus 20m)...mergi la Solacolu
daca vrei adrenalina...mergi la Bila2

RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde RobertC » Dum Aug 12, 2018 2:05 pm

Fara sa exagerez, Bila 2 esta balta mea favorita. Desi mi s-a intamplat chiar de cateva ori sa nu prind nimic, compenseaza cu partidele care efectiv m-au epuizat dupa multe drilluri cu ciortanii de acolo. Pe langa faptul ca si carasii aia sunt destul de nervosi si tot iti aduc zambetul pe buze. Daca vrei sa te distrezi si sa simti ceva adrenalina, chiar recomand Bila 2. Pana acum am fost pe pontoanele de la 1-9. Urmeaza sa le descopar si pe celelalte. Fir intins dragi feederisti.

RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde RobertC » Lun Oct 01, 2018 10:33 am

Un mic update pentru Bila2: am fost sambata si cand am ajuns la casa de la paza, clasicul "vreau si eu sa intru la bila... etc... am saltea la mine..." constat ca s-a modificat regulamentul: ai voie doar cu saltea de primire tip cuva, nu te mai lasa cu cea fara picioare. si se pare ca au avut niste evenimente neplacute cu niste "baieti" acum cateva saptamani care au incercat sa fure niste pesti. Trebuie sa anunti inainte de plecare, vin baietii de la paza la stand inainte sa incarci masina sa te verifice si abia apoi iti incarci lucrurile in masina. Oricum baietii de la paza mereu de treaba, doar am zis sa va tin la curent cu cele 2 modificari.

Legat de partida mea: superb pot sa zic... am prins 10 crapi cam intre 2 kg si 7kg, 5 mi-au scapat, si 6 carasi bataiosi.
Unde am nadit masiv, cam in 45 de metri, mi-au intrat doar 3 carasi. Restul mi-au intrat cam in 85-90m, pescuit cam la 4-5 metrii de stuf. Standul 1. O zi obositoare rau dar plina de adrenalina. Cred ca a fost ultima mea partida pe anul asta pe bila.
Fire intinse!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde sorinhc » Lun Oct 01, 2018 10:55 am

Multumim de update. Ei nu au cadite acolo ? Nu poti sa inchiriezi ?

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

RobertC
Mesaje: 109
Membru din: Lun Noi 13, 2017 9:46 am

Re: Iazul Bila2 sezon 2017

Mesajde RobertC » Lun Oct 01, 2018 11:00 am

Ba da... am omis sa scriu. 20 de lei sa inchiriezi, lasi buletinul si cand predai cadita ti-l dau inapoi.


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori