Balta Camineasca sezon 2017 si 2018

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
Mugurel Georgescu
Mesaje: 177
Membru din: Joi Ian 29, 2015 1:27 pm
Localitate: București

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde Mugurel Georgescu » Lun Apr 03, 2017 1:57 pm

20170401_063110-001.jpg
Am fost si eu la Camineasca, sambata 01 aprilie si pentru ca m-am inscris la concursul Cupa Regiunilor am facut rezervarea pe pista de concurs in ideea unui prim antrenament. 4 pescari cu feederele am ocupat dis de dimineata locurile 12, 13, 14 si 15 in sectorul A. Pe cand unii dintre noi inca despachetau, isi pregateau nada, sau poate isi sorbeau tacticosi cafeaua de dimineata, unul mai grabit, dar grabit rau de tot scoate la aer nu mai putin de 4 crapi in mai putin de o ora. Cam asa a debutat sambata partida de pescuit.
20170401_160319-001.jpg
Eu am ales sa pescuiesc cu o nada abia aparuta pe piata din Romania. Curajul sau inconstienta aveau sa-mi fie rasplatite la sfarsitul partidei, cand bilantul aparent modest a fost defapt unul bun pentru o balta dificila cum este Camineasca. Si spun ca este dificila pentru ca are o intindere mare si este greu de localizat pestele iar densitatea nu este punctul ei forte, are agatatura, are pescari de crap care pescuiesc plantat si pentru ca apa este inca rece si adauga o nota de dificultate suplimentara.
20170401_070600-001.jpg
Am pescuit cu doua lansete, una cu method feeder avand drept tinta crapul si una cu cosulet si respectarea normelor FIPS CIPS. Pentru method am pregatit din gama GO2 groundbaitul Milled Betaine Pellets, la care am adaugat ulterior cateva pelete de 2mm Echinox de la CC Moore.
La cosulet am testat 2 groundbait-uri din aceeasi gama GO2 Sweet super blend si Carp super blend.
La carlig pe method am pus de toate, dar prinzatoare de crap a fost peleta Semi buoyant cu aroma de ananas de la Sonubaits.
Caraseii au venit si la rama si la viermusi si la combinatii intre cele doua.
20170401_063110-001.jpg
La ora 17 am incheiat partida, am facut poza de final am strans si am plecat spre casa.
A doua zi, prietenul meu Mircea a pescuit pe BILA2, dar in drum s-a oprit si s-a uitat spre pista de concurs: pescari cata frunza si iarba si aproape toate locurile ocupate. Pesemne ca s-a dus vestea ca s-a prins crap sambata si lumea a dat navala.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mitza
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 21, 2016 1:52 pm
Localitate: Bucuresti, Berceni

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde Mitza » Lun Apr 03, 2017 2:28 pm

Tibi , cat priveste "aventura" ta cu aia de injurau , iti spun ca iti meriti soarta. Ai numarul de telefon al echipelor de paza si poti suna pentru a reclama astfel de incidente. Nu este vina "administratiei" ca tu ai fost deranjat la pescuit daca nu te "obosesti" sa reclami o abatere de la regulament.

Avizi tuturor celor care sunt obisnuiti sa taca si sa suporte : bagati in memorie nr. de telefon al echipelor de paza si reclamati astfel de incidente. Pe banii vostri meritati sa pescuiti in liniste. In atributiile echipelor de interventie se regaseste si acest aspect al mentinerii ordinii si liniilor regulamentului.
Din ceea ce citesc, Tibi a mentionat ca s-a plans paznicului, acesta raspunzandu-i in doi peri. Eu am pescuit pe primul loc din dreapta baracii, C2, la rascrucea cu drumul de acces de la DJ603, Tibi undeva nu departe in dreapta, sau asa deduc vazand unde merge un break TBY chiar inaintea mea la sosire pe la 7 si ceva. Ma gandesc ca a fost chiar in fata lor, si nu cred ca i-a fost usor. Au fost intr-adevar erau galagiosi, numai gura lor se auzea pe balta. Sa speram ca e un caz izolat.

Mitza
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 21, 2016 1:52 pm
Localitate: Bucuresti, Berceni

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde Mitza » Lun Apr 03, 2017 2:37 pm

Legat de pescuit in sine, pestele n-a raspuns mai la nimic pe locul unde am stat. Carasi palmasi si un singur crap: o oglinda superba de 7.5kg, care mi-a salvat ziua :).
20170402_123934.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde catalin232 » Lun Apr 03, 2017 4:12 pm

Mitza, repet , sunati direct la Paza si le spuneti sa intervina pentru restabilirea linistii si respectarea regulamentului . Baietii nu stau in fiecare secunda langa pescari pentru ca nu este lagar de concentrare si in plus de asta, multi pescari nu inteleg rolul unei echipe de paza si interventie. Ei considera ca sunt acolo pentru pescarii cinstiti ... si nu este cazul . Tocmai de aceea au instructiuni sa fie cat mai putin "vizibili" , dar vor fi mereu decisivi pentru rezolvarea problemelor descrise de voi.

Tot Sambata am fost si eu cu aparatul foto de gat si chiar am fost martor la un incident mai putin placut la care un idiot ( ca pescar nu ii pot spune ) s-a imbatat si a considerat ca balta este discoteca si toti trebuie sa il suporte. S-a telefonat la paza ( de catre vecinii de stand ) , s-a rezolvat in prima faza incidentul, muzica a fost oprita, dupa care individul a continuat sa faca scandal si a inceput sa isi bata sotia si sa ii arunce bagajul pe apa .... s-a intervenit iar , dar de data aceasta idiotul a gasit de cuviinta sa incerce sa intimideze si loveasca echipa de paza. 2 secunde mai tarziu dormea linistit pe drum, nevasta ii dadea cu apa pe fata , apoi politie , salvare ( pentru ca era aproape de coma alcoolica si s-a vrut asigurarea sanatatii acestuia , nu de la incident ) etc. Dupa ce s-a trezit din "smardoiala" si-a luat catrafusele si a plecat....

Ceea ce vreau sa subliniez este ca aceste specimene umbla libere printre noi si pe foarte multe balti li se permite un asa comportament. Spre deosebire de multe alte locuri, Balta Camineasca se ingrijeste si tine oameni angajati pentru a mentine pescarul in limitele regulamentului si , de ce nu, in limitele bunului simt. De aceea va tot repet, aveti probleme, incidente de genul acesta? Mana pe telefon si sunati la paza. Telefonul va fi anonim intotdeauna , nu va pune nimeni "martor" sau sa va implice in vreun fel ...

Pe banii nostri avem dreptul la liniste !

Mitza
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 21, 2016 1:52 pm
Localitate: Bucuresti, Berceni

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde Mitza » Lun Apr 03, 2017 4:31 pm

Am inteles de prima oara, Catalin, si e bine de retinut. Poate totusi raspunsul angajatului "asa e in weekend, aia au venit la distractie" a venit de la cel cu taxa, nu de la paza... Eu unul sigur voi mai merge la Camineasca, abia a inceput sezonul.

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde Tiby Baschet » Mar Apr 04, 2017 8:44 am

Sa traiesti mitza, da, eu eram cu un break cu TBY. Eram dupa un stuf pe C13.

Nu stiu ce sa zic cu balta asta, mi-a ramas un gust amar. Mai vin aici cand se raceste vremea, astfel nu or sa vina toti cacalarii.

Data viitoare ma duc la billa2, lasa-mi un nr de telefon, poarte facem o partida impreuna.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde sorinhc » Mar Apr 04, 2017 11:01 am

@Tiby trebuie sa intelegi ca acolo e camping mult pe timp de vara din cauza padurii ! Corturi peste corturi si gratare de foarte multi ani. E un loc cunoscut pt camperi si alte feluri de ....... Nu e o balta de genul Bila 2, Magura, MV2 ....care nu te lasa sa petreci pe balta, ........ ca regula de baza. Poate se va schimba si asta .. cine stie. Oricum schimbarea e grei si necesita multa munca din partea administratiei pt ca ei o sa vina acolo asa cum faceau si in anii trecuti.
Nu vad rostul sa mergi in toamna cand nu o sa poti beneficia de umbra cum faci vara pe canicula ;) . In perioadele supercalde e foarte faina dar sa stai in locurile cu padurea deasa unde e si putin mai privat. O partida sau doua pe an cand e f cald afara merita, ai sa vezi.

Catalin, o harta cu standurile/locurile ? Nici nu stiam ca sunt numerotate, niciodata nu am rezervat, m-am dus pur si simplu.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde catalin232 » Mar Apr 04, 2017 11:06 am

@Tiby trebuie sa intelegi ca acolo e camping mult pe timp de vara din cauza padurii ! Corturi peste corturi si gratare de foarte multi ani. E un loc cunoscut pt camperi si alte feluri de ....... Nu e o balta de genul Bila 2, Magura, MV2 ....care nu te lasa sa petreci pe balta, ........ ca regula de baza. Poate se va schimba si asta .. cine stie. Oricum schimbarea e grei si necesita multa munca din partea administratiei pt ca ei o sa vina acolo asa cum faceau si in anii trecuti.
Nu vad rostul sa mergi in toamna cand nu o sa poti beneficia de umbra cum faci vara pe canicula ;) . In perioadele supercalde e foarte faina dar sa stai in locurile cu padurea deasa unde e si putin mai privat. O partida sau doua pe an cand e f cald afara merita, ai sa vezi.

Catalin, o harta cu standurile/locurile ? Nici nu stiam ca sunt numerotate, niciodata nu am rezervat, m-am dus pur si simplu.

;)
Cu siguranta se vor schimba foarte multe lucruri in ceea ce priveste calitatea oamenilor care vor veni pe balta. Este adevarat ce spui , inca nu s-a ales neghina, inca vin cei "vechi" de nu au habar ce inseamna reguli si regulament. Dar ... in 1-2 sezoane iti garantez ca se vor schimba foarte mult lucrurile. Cand vor fi dati afara de pe balta pentru "discoteci" , cand vor vedea ca se ingrijeste cineva sa nu bage cate scule vor ei , sa stea pe 30 lei / 24h cum o faceau la mica intelegere, cand nu vor putea lua peste cum si cat vor.. usor, usor , or sa evite locatia. Este o perioada de tranzitie grea pentru toti .. pescari civilizati de o parte si administratie pe de alta parte.

Cat priveste harta a locurilor de pescuit .. o sa fie si aia... abia in toamna tarziu au fost numerotate .. unele au mai disparut pe iarna etc.. Daca va exista o harta cu numerele , o voi posta pentru buna informare.

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde sorinhc » Mar Apr 04, 2017 1:14 pm

Cea mai grea e schimbarea dar daca se tin vor reusi, si sunt aproape sigur asa cum ai spus tu ca in 1-2 sezoane vor reusi. Tiby stai linistit ca nudistii nu o sa mai faca tabara acolo :lol: . Daca erau d'astea nu te mai plangeai :lol: . Glumesc evident.
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde catalin232 » Mie Apr 05, 2017 10:13 pm

Zone de pescuit pe Camineasca si denumirile uzuale . O sa incerc maine sa ma lamuresc sigur si cu asezarea sectoarelor si numarului de locuri de pescuit pe fiecare sector.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori