Balta Camineasca sezon 2017 si 2018

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Mitza
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 21, 2016 1:52 pm
Localitate: Bucuresti, Berceni

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde Mitza » Vin Mar 31, 2017 1:03 am

Duminica seara e mereu aglomerat E70 spre Bucuresti? Am prins o coloana de vreo 20km acum doua saptamani. Eventual daca stiti starea drumului DJ603 din Schitu spre Uzunu, ca varianta de intoarcere.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde catalin232 » Vin Mar 31, 2017 7:50 am

Din pacate asta este o situatie nefericita... Duminica este aglomerat pe sensul de intoarcere spre Bucuresti pentru ca pe Soseaua Bucuresti-Alexandria se "varsa" toti din sud-ul tarii de pe acea parte ( Teleorman Dolj ) .

Nu stiu starea drumului DJ603 spre Uzun si eu m-am uitat pe zona aia ca pare destul de rapid de accesata balta mai ales ca eu stau in Berceni , deci imi este usor sa ies spre Giurgiu .... Am zis sa se mai stabilizeze ziua , sa se usuce bine afara si apoi sa mma aventurez pe acolo ...

O varianta buna este sa faci dreapta la Stalpu spre Iepuresti -> Calugareni -> Sos. Giurgiului - > Bucuresti . Pe traseul asta am venit de cateva ori si drumul este foarte bun ( si frumos ) .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

deusex
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 21, 2017 1:42 pm

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde deusex » Vin Mar 31, 2017 9:42 am

Ieri pe Camineasca , destul de putin pescari ( deh .. Marti ) dar 80 % dintre ei aveau peste prins .. o sa scot si ceva poze din aparat cand o sa gasesc cablu ( rusine Cataline ! ) .
Cel mai bine s-a luat pe naturale : rame , viermi , porumb.

Era un cetatean la pescuit care pescuit cu 2 lansete si ca momeala " Boilies " :shock: l-am rugat cu lacrimi in ochi sa schimbe dracu momeala daca vrea sa prinda Crap in Martie . Sper ca m-a ascultat :D

Cea mai buna captura ( la ora 12:00 ziua ) 2 cetateni ce aveau pestele la comun , 21 kg crap . Au oprit 10 kg cat era admis la 2 bonuri . Cat s-a facut cantarirea, au mai luat unu pe la 1.8 kg :D

Aveti marcate locurile in care s-a prins peste.

Ca sa ajungi la locurile din stanga sus trebuie sa ocolesti toata balta prin dreapta sau stanga? Nu am mai fost pana acum acolo si as vrea sa o incerc maine. Toate locurile au agatatura sau sunt si fara. Daca mai merge cineva maine 0721902257-Cosmin

Mitza
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 21, 2016 1:52 pm
Localitate: Bucuresti, Berceni

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde Mitza » Vin Mar 31, 2017 5:05 pm

Cred ca prin sat, ai indicator de Camineasca pe drumul dinspre Petrom Ghimpati catre Schitu.

CAI99
Mesaje: 246
Membru din: Dum Noi 09, 2014 10:42 am
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde CAI99 » Vin Mar 31, 2017 5:50 pm

Sal !!! Exista trei posibilitati sa ajungi pe malul celalalt : Prima este prin Camineasca si este drum de pământ a doua varianta prin Copaciu tot drum de pământ si a treia ocolesti balta dar pe la digul dinspre Camineasca. Respect !!!

deusex
Mesaje: 38
Membru din: Mar Mar 21, 2017 1:42 pm

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde deusex » Vin Mar 31, 2017 7:03 pm

Multumesc de raspunsuri, prin schitu ca sa ocoloesc toata balta pana sa inceapa padurea si se fac doua drumuri o sa il iau pe cel din dreapta .

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde Tiby Baschet » Dum Apr 02, 2017 11:02 pm

Eu nu mai merg pe camineasca prea curand. La telefon mi-a spus ca sunt rezervate mai toate locurile si sa ma pun unde nu e placuta cu "rezervat". Surpriza, majoritatea locurilor erau libere. :lol:

Suspectez ca s-a facut vreo măgărie, ceva s-a intamplat. Pestele nu a fost de gasit, am pescuit din 2 in 2 metri cu momeli si nada\peleti care mi-au dat mereu rezultate aici. De la 40 pana la 75 metri pe toate partile. Nu mi-a dat efectiv nici un semn ca ar fi pe zona unde il gaseam mai mereu.

Posibil sa fi migrat spre celalalt capat al baltii din cauza curentului din apa. Era mult mai pronuntat decat tin eu minte (lacul este alimentat de un rau).


Ca o paranteza....Camineasca ne vedem in 2018 ;)


Edit// era full balta de cocalari si manelisti cu muzica in blana. Gratare, copii, familii. Nu mai liniste nu era pe balta. Cand i-am zis paznicului ca ma deranjeaza tigania asta a zis ca "asa e in weekend, aia au venit la distractie".

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde CISMAS » Lun Apr 03, 2017 6:52 am

Catalin, aici ceva nu pare in regula, nu mai e Radu administrator ? eu nu cred ca un paznic face ce vrea el,
deja sant cativa colegi care ori s-au retras de la concursuri ori nu mai vor sa pescuiasca acolo

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde Tiby Baschet » Lun Apr 03, 2017 7:10 am

Mai are importanță nea Cismas? Așa țigănie nu am văzut în viața mea. In special un grup vis a vis de mine au injurat in gura mare de la 7:00 pana la 14:00 cand am plecat

Nu mai calc pe acolo până nu mă asigur ca e frig şi or să vină doar pescari civilizați.

Personal, după ce am vazut ieri, cred ca lacul se adresează lor, pescari de undită, scandalagii, familii venite la gratar s.a.m.d.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Balta Camineasca sezon 2017

Mesajde catalin232 » Lun Apr 03, 2017 9:07 am

Mai are importanță nea Cismas? Așa țigănie nu am văzut în viața mea. In special un grup vis a vis de mine au injurat in gura mare de la 7:00 pana la 14:00 cand am plecat

Nu mai calc pe acolo până nu mă asigur ca e frig şi or să vină doar pescari civilizați.

Personal, după ce am vazut ieri, cred ca lacul se adresează lor, pescari de undită, scandalagii, familii venite la gratar s.a.m.d.
In primul rand va spun din capul locului ca "scuze" pentru incurcaturile si neplacerile create cu rezervarile nu se pot face. Ce a fost a fost si nu mai poate fi desfacut.

Acum , trebuie inteles si contextul , adica , balta aceasta are aceeasi angajati ca acum 4-6-8-10-20 de ani . Sunt oameni care de la preluarea lacului , muncesc pe branci . Ei nu sunt obisnuiti cu o activitate atat de coordonata , nu u facut in viata lor rezervari sau sa cunoasca principiul, nu au avut asa mare interactiune cu publicul. In trecut treceau de 2 ori pe zi pe balta , incasau taxa si sanatate, nu ii mai interesa.

Un alt aspect ce este demn de mentionat este faptul ca nu exista electricitate pe balta, adica zona administrativa ( baraca sau la rulota) nu este electrificata. Asadar, cel putin in viitorul apropiat, implementarea unui sistem bazat pe tehnica de calcul ( un calculator , un program PC sau orice are legatura cu acest aspect ) nu poate fi implementat. Solutia cu notatul in caiet este de un privitivism sinistru, dar este singura solutie disponibila la momentul acesta . In prima faza , nu s-a dorit implementarea niciunui sistem de "rezervari" , mentinand-use regula " primul venit primul servit" , dar cum se doreste o selectie a clientilor, s-a decis sa se gaseasca o solutie pentru "rezervari " .

Balta a suferit transformari majore in doar 2 ani de la preluare, nu va asteptati acum ca totul sa fie perfect. Disfunctionalitati exista si vor mai exista, dar se va face tot posibilul pentru rezolvarea lor.

Tibi , cat priveste "aventura" ta cu aia de injurau , iti spun ca iti meriti soarta. Ai numarul de telefon al echipelor de paza si poti suna pentru a reclama astfel de incidente. Nu este vina "administratiei" ca tu ai fost deranjat la pescuit daca nu te "obosesti" sa reclami o abatere de la regulament.

Avizi tuturor celor care sunt obisnuiti sa taca si sa suporte : bagati in memorie nr. de telefon al echipelor de paza si reclamati astfel de incidente. Pe banii vostri meritati sa pescuiti in liniste. In atributiile echipelor de interventie se regaseste si acest aspect al mentinerii ordinii si liniilor regulamentului.


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 1 vizitator