Balta Gruiu

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Balta Gruiu

Mesajde ramadri » Joi Mai 04, 2017 11:28 am

Am cautat si nu am găsit topic pentru aceasta balta.
Am văzut ultimele poze urcate de ei pe FB, și arata impresionant. Cel puțin logistica e.. Wow.
A fost careva in ultimele 6 luni? Ce ne puteți spune despre aceasta locație

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Gruiu

Mesajde sorinhc » Joi Mai 04, 2017 1:02 pm

"Interzis pescuitul cu fir atasat pe tamburii mulinetelor de orice fel (textil sau monofilament) gen (inaintas) ci numai cu fir principal." Deci trebuie sa pescuesti cu fir mai gros sa poti arunca in siguranta.
Se zice ca in trecut a avut o populatie buna de raci, se zice deci nu o luati ca atare. Tot zvonurile zic ca nu prea e peste mare, ciortanica la greu. Nu stiu asteptam parerile celor care au fost. Asa ca orice informatie chiar si din sezonul trecut e binevenita.
;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Gruiu

Mesajde sorinhc » Joi Mai 04, 2017 1:03 pm

Avem si primele randuri:
De ce nu incerci o rezervare la Gruiu, am fost luni s-a luat un overten au mai fost scapati cativa, casutele arata GENIAL ( chiar daca nu am intrat)
dar curatenia pare pe primul loc ( doamana care facea curatenie a fost in casuta de langa noi cred ca de 5 - 6 ori in cateva ore cat am stat acolo)

fosta balta la da-i bataie
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ShokTu
Mesaje: 68
Membru din: Joi Aug 20, 2015 6:38 am
Localitate: Berceni - Ilfov

Re: Balta Gruiu

Mesajde ShokTu » Joi Mai 04, 2017 3:21 pm

Avem si primele randuri:
De ce nu incerci o rezervare la Gruiu, am fost luni s-a luat un overten au mai fost scapati cativa, casutele arata GENIAL ( chiar daca nu am intrat)
dar curatenia pare pe primul loc ( doamana care facea curatenie a fost in casuta de langa noi cred ca de 5 - 6 ori in cateva ore cat am stat acolo)

fosta balta la da-i bataie
Cu parere de rau, nu am realizat ca nu exista info de la balta anul acesta si nu am considerat partida de luni ca importanta mai ales ca pentru mine a fost scurta, pescuit doar cateva ore.

Ciortanica si bucati mai frumoase 2 - 3 - 4 kg, dar cantarite din lanseta, am folosit cantarul doar pentru cel mai mare prins de catre colegii mei 10.2 kg, au mai fost si ratari inclusiv cativa mari.
Intradevar este si ciortanica dar nu exagerat de multa iar de raci nu am avut parte.

cateva poze, nu am facut foarte multe poze am preferat sa pescuim :)

Sper sa nu se supere colegii pe mine ca am pus poze cu ei
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

ShokTu
Mesaje: 68
Membru din: Joi Aug 20, 2015 6:38 am
Localitate: Berceni - Ilfov

Re: Balta Gruiu

Mesajde ShokTu » Joi Mai 04, 2017 3:23 pm

si o poza cu mine,, :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mitza
Mesaje: 54
Membru din: Mie Dec 21, 2016 1:52 pm
Localitate: Bucuresti, Berceni

Re: Balta Gruiu

Mesajde Mitza » Joi Mai 04, 2017 3:49 pm

Ma bucur ca ati deschis acest thread.
Am fost eu anul trecut, am luat ciortan intre 1.5 si 3kg, stiu ca au si exemplare mari de crap spre 10-15kg. De asemenea, spre bucuria mea, am luat si cativa carasi maricei si mari spre 500-600g. Am dat la method cu nada dulce de la Benzar, momeala tot dulce ( pruna, capsuna, etc) dar si viermi vii stropiti cu atractant de pruna :). E prima balta pe care am dat cu method, deci am prins si eu ca incepator destul de bine. Nu prea am facut fata la 2 bete, aveam des dublu drill, sotia se plictisise de atatea prezentari si ma bombanea cand o solicitam cu minciogul, spre amuzamentul fiica-mii :). -Hai cu "jderul", mama! ii spunea. - Iar? Ia mai lasati-ma sa citesc... "Jderul" e minciogul, de unde pana unde, nu stiu, dar asa-i spune si acum.

Balta e bine populata, sau era, nu stiu ce s-a intamplat din noiembrie cand au inchis balta pana acum in mai. Nu e o balta lata, pestele sta in malul opus, se poate pescui lejer la punct fix mai in centru si cu un pic de forta si experienta mai in malul opus.

Anul trecut era 30 lei la C&R + 20 lei/kg de crap la retinere, caras la liber. Acum am vazut ca au crescut preturile, parca 50 C&R, ceea ce e acceptabil, dar 180 lei la retinere 5kg crap. Mi se pare mult, de obicei retin 1-2 pesti daca regulamentul si taxa permite, dar la 180 nu prea cred.... Casutele sunt super, le-am vazut la "rosu" anul trecut, dar scumpe 400ron/24h.

LE: au actualizat taxele de pescuit, parca e mai ok asa. Chiar comunicasem cu ei pe tema asta pe mail saptamana trecuta, ma bucur ca si-au reconsiderat strategia.

http://www.baltagruiu.ro/take-si-regulament/
TAXA pentru pescuitul sportiv in sistem C&R este de 50 lei / 12h / pescar sau 80 lei / 12 h / echipa.
TAXA pentru retinere de peste este de 50Lei (partida de pescuit 12h + 25Lei/Kg) si se poate retine Crap intre 1 si 4 Kg. Carasul este la liber. In cazul in care pe parcursul partidei de pescuit norocul nu va surede, veti primi 5Kg de crap din tarc.
TAXA pentru familie este 50 lei in sistem C&R si 50 lei + 25lei Kg pentru retinere. FAMILIA nu este nevoie sa achite taxa de insotitor.
TAXA pentru insotitor este de 10 lei / insotitor.
TAXELE pentru inchirierea cabanelor sunt urmatoarele :
O familie sau 2 Pescari – 400 RON / 24 h*
L-D(7 Zile) – 350 RON / zi*
Weekend ( V, S, D) – 350 RON / zi*
Sezon 2017 ( V, S, D) – 300 RON / zi*

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Gruiu

Mesajde sorinhc » Joi Mai 04, 2017 3:58 pm

Multumim pt info !
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Balta Gruiu

Mesajde ramadri » Joi Mai 04, 2017 6:31 pm

La cabane nu am înțeles sincer, e 350 sau 300... Ce înțeleg ei prin sezon. In fine oricum cabana as lua doar dacă m-as duce cu soția, insa 300/400 n-as da nici sa ma împuști. Maxim 200 (150 cazarea + 50 taxa de pescuit).
In fine, ma bucur sa aud ca are ciortanica, ca pe mine ala m-ar interesa. În fond as vrea sa am backup la Bila 2, in cazul in care nu prind vreodată liber... Și sincer și una mai aproape cand știu ca vremea e precara.

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Gruiu

Mesajde claudiue » Vin Mai 05, 2017 7:59 pm

Imi este imposibil sa inteleg prețul casetelor...daca nu ma înșel pe solacolu sunt la jumatate de pret fără să poti spune ca nu sunt aranjate...

RM!
Sent using Tapatalk


ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Balta Gruiu

Mesajde ramadri » Vin Mai 05, 2017 8:35 pm

Nu as vrea sa vorbesc prostii, dar probabil vor sa amortizeze costurile... De anul asta

Sent from my SM-G935F using Tapatalk



Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 9 vizitatori