Chiroiu 4

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Chiroiu 4

Mesajde socate » Mar Iul 11, 2017 6:47 pm

Salutare dependenti de feeder,

doresc sa va prezint punctul meu de vedere si concluziile in urma a patru partide de pescuit pe balta Chiroiu 4 (jud. Ialomita).

Am inceput seria acestor partide prin mai si ultima a fost sambata trecuta pe 08.07.2017.

Tarifele: variaza intre 50 lei undita si 80 lansete pentru 12h. Se poate pescui si noaptea dar nu am incercat. Personal, m-am inteles cu paznicul si mi-a permis sa pescuiesc cu batul de feeder platind numai 50 lei (cred ca nu stia ce inseamna si a confundat cu undita)

Grad de ocupare: in luna mai cand era mult mai racoare am vazut suficient de multi pescari pe balta - exclusiv cu instalatii de crap - dar numarul lor a scazut considerabil odata cu incalzirea vremii. Ultima data am fost singuri pe balta.

Accesabilitate: drumul nu este cel mai grozav - poate si din acest motiv nu vine multa lume; eu am ajuns la aceasta balta si urmand drumul dinspre Chiroiu 2 si 3 si intrand dinspre Dragoesti. Ambele drumuri sint "grele" pentru masini mici. daca aveti o masina inalta de teren...este floare la ureche. Am prins si teren uscat si dupa ploaie, aceasta situatie mi-a dat cele mai multe batai de cap.

Retinere: DA! se permite orice din cate am vazut! nu stiu cat de constructiv este dar nu exista limita la retinere sau marime.

Prezentare balta:
in cele 4 partide am pescuit diferit de fiecare data - de doua ori cu undita si de doua ori cu feederul. Inainte de orice, vreau sa mentionez ca la data la care scriu acest post ma consider incepator in domeniul pescuitului la feeder - nu am foarte multe partide de pescuit cu acesta tehnica, dar se pare ca nu mai pot sa renunt la ea. Acum sa revenim la balta!

Partida 1: pescuit la undita: am pescuit sistem traditional - dupa caras si crap; nadire exclusiv cu mamaliga si porumb si in carlig la rama, vierme si porumb. Captura: 4-5kg caras, 1 ciortan de 1,2kg si foarte multa rosioara. Zona in care am pescuit a fost cea de linga canalul de legatura dintre Chiroiu 3 si Chiroiu 4.

Partida 2: pescuit la feeder: am pescuit exact in aceeasi zona - undeva la inceputul lui iunie 2017 pe o vreme un pic ploioasa si temperaturi acceptabile. Am folosit pelete de 2mm de la bait-tech si nada de la benzar. Stiu ca le-am luat atunci pentru teste. Din pacate, datorita experientei reduse si a faptului ca nu am sondat deloc balta, am reusit sa prind doar cativa carasei si un ciortan. caraseii la cosulet cu vierme si rama iar ciortanul la pelete cu method-ul.

Partida 3: pescuit la undita: de data aceasta am fost un partea cealalta a baltii - am intrat prin Dragoesti si am pescuit in zona cu livada! este o zona foarte buna de pescuit la undita! dar, am sondat aproximativ 45 min si am constatat ca sunt extraordinar de multe agataturi, fundul este un pic malos, si adancimea variaza intre 1,8-2,6 m. am gasit cateva zone interesante cu stuf scufundat la baza caruia banuaim ca voi gasi ceva peste; De data aceasta am incercat sa nadesc cu um mix de TTX + faina de peste si ceva aditiv de capsuna (proasta alegere de altfel) dar care nu mi-a adus pe vad decat peste mic. TTX-ul era cumparat la KG, deci calitatea era slaba; am zis sa incerc si asa ceva. Un pic mai tarziu am revenit la strategia adoptata si in partida nr.1 si am nadit cu mamaliga si porumb fapt care mi-a adus pe vad carasi mai frumusei de aceasta data si ceva rosioara.
O alta observatie: in acesta zona se prinde la rama foarte bine broasca testoasa - am reusit sa scot cam 23 intr-o zi - de unde si 19 carlige pirdute.
Pentru acesta zona personal nu recomand pescuitul la feeder incepatorilor! sunt foarte multe agataturi pe fund mai ales ca este o zona cu mult stuf - si foarte mult stuf scufundat. Ma gandesc ca un "profesionist" s-ar descurca aici. Mentionez, crapul si-a aratat prezenta prin ridicari dese la suprafata si la distante foarte mici de mal (1-2 metri). aici in mal am gasit apa si de 2m adancime la 4-5 m de mal.

Partida 4: feeder dar numai cu method: am incercat de aceasta data sa percuiesc exclusiv la pelete de 2mm de la Bait-tech (Sticky method pellets) iar in carlig am incercat cam orice (pelete, porumb, pop-up) dar din pacate am prins decat...rosioara! recunosc, pana acum nu am mai prins rosioara atat de mare! cea mai mare a avut 24cm lungime intre coada si cap si aproximativ 300gr. Le-am prins la pop-up galben cu aroma de ananas.
La peleta rosie am avut si o prezentare (banuiesc eu ca de crap) deoarece pestele l-am scapat dupa un dril de 45-60 sec. acesta prezentare a fost dimineata pana in ora 10. In rest, prezentari de pesti mici la method. Dupa ceva timp am scos si a doua lanseta si am pus un cosulet cu nada benzar feeder si rama la care am prins carasei.
Zona in care am pescuit a fost tot capatul dinspre chiroiu 3 deoarece de aici se alimenteaza lacul cu apa si aici am gasit un fel de canal aproximativ la mijlocul distantei dintre maluri unde apa creste de la 1,8m la 2,6m. Fundul in aceasta zona este curat, nu este malos, dar se pare ca de acesta daca crap-ul nu s-a aratat. V-am spus, sint incepator un acest domeniu - si poate si acest lucru a influentat rezultatul slab. Din pacate a fost si foarte cald - fapt care mi-a adus un pic de arsuri pe maini si gat. Am ratat multi pesti deoarece am trebuit sa stau la 2-3 m distanta de lanseta sub umbrela de soare.

In concluzie: Chiroiu 4 este o balta privata salbatica, nu cred ca a fost populata in ultimii 2 ani (conform cu spusele paznicilor si unor pieteni care se duc acolo mai des), greu accesibila pentru masinile joase care cred ca ofera peste mare in anumite momente.
Partidele au fost mult mai bune "pe racoare"; personal o sa mai incerca aceasta balta prin septembrie! Nu mai risc in zilele toride deoarece nu este pic de umbra!
Am observat ca pestii mananca mult mai bine la momeli naturale. si cei care au mai prins crap tot la rama l-au prins!

In zilele urmatoare o sa incerc sa fac si o harta in care sa evidentiez adancimile (le-am notat pe o foaie) si oarecum sa marchez zonele cu stuf scufundat pe care le-am gasit la sondare.

Cam astea sunt primele impresii! revin cu mai multe detalii dupa urmatoarele partide.

PS: pe chiroiu 2 si 3 am vazut mult mai mult pescari si am inteles ca acolo s-a populat anul acesta cu 2-3 tone de ciortan. Chiroiu 3 a fost inchisa o perioada imediat dupa populare. Nu am pescuit pe acele balti si nu stiu nimic despre substrat.

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesajde claudiue » Mar Iul 11, 2017 8:30 pm

Ce caras mari era odată pe balta asta...o nebunie la undiță.
Eram la un concurs de crap si mai toti concurenții lăsaseră lansetele in pace si se distrau la undiță. A fost...

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesajde sorinhc » Joi Iul 20, 2017 8:26 am

In zilele urmatoare o sa incerc sa fac si o harta in care sa evidentiez adancimile (le-am notat pe o foaie) si oarecum sa marchez zonele cu stuf scufundat pe care le-am gasit la sondare.
Asteptam cu drag ! :D
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Chiroiu 4

Mesajde CISMAS » Joi Iul 20, 2017 12:37 pm

Chiroiu 4 a fost pana acum vreo 4-5 ani o balta formidabila, cu scapi mari, carasi mari, stiuci foarte mari si salai multi si mari
deasemeni avea plauri , ceea ce era o chestie nemaipomenita pentru pescarii de spinning
dezastrul a inceput cu ...plaurii, au disparut si adio pescuit la spinning, a inceput pescuitul craparilor din mal in mal si implicit interzicerea spinningului in sezonul de crap, asa am trecut eu de la spinning la...altceva si acest altceva s-a nimerit sa fie feederul (pescuitul la crap nu mi-a placut)

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesajde socate » Dum Oct 15, 2017 10:22 am

ieri (14-10-2017) am fost pentru ultima oara in anul 2017 pe aceasta balta; rezultatul: foarte slab! acum, nu stiu ce sa zic si ce anume a influentat rezultatul. Am fost in total 4 pesoane cu 4 stiluri diferite. Eu am pescuit exclusiv la feeder.

daca in datile trecute am pescuit pe capete acum am mers un pic spre mijloc. Aici am gasit o apa de 2,5 - 3 m la mijloc si 1,5m la mal. Malul este foarte abrupt. Am am sondat si studiat apa cu sonar legat de barcuta. Nu am gasit praguri evidente iar substratul un pic malos.

la baza stufului apa are cam 1,5m ceea ce ma face sa cred ca stuful acela pluteste.

Am pescuit cu nada UB mic 50%-50% pentru method si nada Benzar pentru cosulet. Le-am schimbat intre ele la fiecare 6-7 aruncaturi. La cosulet am incercat cu vierme, rama si porumb iar la method am mers pe pelete Benzar (5 tipuri) - asta am avut la mine.

cu method-ul am aruncat la 1m de stuful de vis-a vis iar cosuletul la 20m de mal in diverse unghiuri.

Temperatura zilei a fost de 19grC iar apa avea in jur de 14gr-16gr (conform sonarului)

am prins dost o rosioara si un caras la vierme. In rez...nimic! nimeni nu a prins nimic! am fost 3 echipe de pescati pe balta in 3 zone diferite.

Cam asta a fost....

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesajde socate » Mar Iun 05, 2018 7:02 am

Revin cu o noua recenzie despre aceasta balta; am fost aici imediat dupa Paste, cam la jumatatea lui aprilie, si am gasit o balta un pic mai bine amenajata. Nu am facut turul complet deoarece, din nefericire, calea de acces a ramas la fel - un drum destul de greu accesibil.
Partea buna este ca proprietarul a avut grija sa curete malurile de stuf si mai ales a dragat apa pe un sector destul de mare, astfel s-au realizat locuri noi de pescuit.
Acum, taxa a fost la fel: 80lei/12h
Deoarece am pescuit cu monturi destul de fine (0,16-0,18) am ajut pesti pierduti la undita pentru ca mi-a rupt firul.
La feeder am luat un crap la 4,5kg. Pestele a raspuns exclusiv la nada krill (am folosit Utopia F&k la care am adaugat suplimentare pelete de 2mm de la Baitech).
Cred ca rezultatele ar fi fost mai bune daca aveam cosulete la mine. Am pescuit exclusiv cu method-ul dar la o adancime de aproximatix 3m. Cam mare apa...dar cu nada un pic mai umectata a fost bine.
O sa mai incerc balta anul asta si revin cu detaliile si concluziile

claudiue
Mesaje: 271
Membru din: Joi Aug 21, 2014 2:15 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesajde claudiue » Joi Iun 07, 2018 5:04 pm

Zici ca merge la undita?
Caras ceva?

Sent using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesajde sorinhc » Mie Iul 25, 2018 1:53 pm

O sa mai incerc balta anul asta si revin cu detaliile si concluziile
Ai mai fost ?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Chiroiu 4

Mesajde socate » Lun Apr 22, 2019 2:04 pm

din pacate din Aprilie 2018 nu am mai ajuns la Chiroiu.


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori