Concursuri la Chisinau si Szeged

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Concursuri la Chisinau si Szeged

Mesajde ticairlandezu » Lun Sep 14, 2015 12:55 pm

Am spuns eu ca Ursu si Pirau sunt nuci tari de batut ;) ...ati avut cam putina "tuica" ;) :lol: :lol: :mrgreen:

mrvily
Mesaje: 615
Membru din: Joi Apr 17, 2014 2:54 pm

Re: Concursuri la Chisinau si Szeged

Mesajde mrvily » Lun Sep 14, 2015 5:54 pm

Nu Tica, tuica na fost putina, Nu am avut larve in schimb Ucrainieni au avut din belsug si Moldoveni au primit cate o cutiuta in fiecare mansa deci au avut strictul necesar, o acumulare destul de dificila cu pesti cu comportament destul de ciudat, cu pescari care inca pescuiau pe pista cand noi eram in perioada de pregatire, Eu personal in prima mansa am avut un loc foarte pacatos cu agatatura unde am lasat toate carligele unele cu pesti altele fara, in mansa a doua nu am mai lasat nimic in apa dar pesti au fost putini in fata mea si foarte mofturosi, daca la antrenament trasaturile erau ferme in concurs deabia se sesizau. Asta a fost vom invata ce este de invatat si la anu sper sa facem o figura frumoasa.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Concursuri la Chisinau si Szeged

Mesajde catalin232 » Mar Sep 15, 2015 7:50 am

Fuse si se duse .... un concurs frumos pe care merita sa il treci in calendar pentru a participa la el an de an .

Ceea ce era de asteptat s-a si intamplat , este greu sa poti scoate un rezultat bun cu 3 ore de antrenament pe o apa necunoscuta si pentru care te pregatesti doar din citite, insa in mare parte , tehnic am reusit sa o facem destul de bine . Am avut nada potrivita , ca si compozitie, culoare, granulatie si mecanica , carligele , cosuletele si momeli ( mai putin larvele care puteau face o diferenta masiva ) .

In antrenament am gasit distanta la care se hranea bine babusca si cred ca am reusit sa scot in 3 ore mai mult decat am scos in 2 manse de concurs adunate , dar asta nu a fost de nemaivazut. Pista destul de inegala , aveam sa constatam la final ( intrucat vineri cand am ajuns noi ne-am asezat unde am gasit loc , nu unde am vrut ) ca adancimea varieaza si de asemenea, existau si variatii de substrat , distante diferite la care se gasea patul de socica pe care trebuia sa pescuiesti dupa babusca. Din pacate, moldovenii au uitat sa mentioneze pe absotul orice forum existenta platicii in baraj , care a jucat un factor cheie in competitie , mai ales luand in considerare ca de la o zi la alta s-a prins din ce in ce mai putina babusca si un peste bonus era de alergat. Asta este , acum stim .

In ceea ce ma priveste , in prima zi am pescuit conform concluziilor trase in antrenament si am reusit o clasare buna in sector. Problema a fost in mansa 2 cand am picat in acelas sector , pe un loc ce nu prea produsese cine stie ce in mansa 1 , dar problema nu a fost lipsa pestelui cat agatatura fenomenala ce se afla exact pe locul ce trebuia pescuit dupa babusca.
Am facut prostia de a pescuit mai in larg , la 6-7m distanta de zona pescuita in mansa 1 tragand speranta ca voi putea aduce pestele acolo si voi ocoli cu succes agatatura . Din pacate pe zona aceea a fost un vid piscicol, dupa prima ora de concurs aveam zero pesti . Cei din stanga si dreapta mea pescuiau linia de babusca si au reusit sa scoata vreo 6-7 pesti in prima ora , nimic prea extravagant insa era ceva ce ei pusesera in juvelnic si eu nu . De aici s-a tras napasta :D , a trebuit sa ma retrag mai in mal , sa refac un vad , care dupa 80-90 min nu a produs decat 3-4 pesti . A urmat vadul cu numarul 3 , direct in agatatura minunata , care desi m-a costat o groaza de strune , carlige bontite , timp pierdut pentru a scoate cosuletul de acolo , a dat si cativa pesti, insa timpul pierdut pana la acel moment nu a putut fi recuperat si am reusit o contraperformanta de poveste :D .

Colegii de pe locul 1 au stiut foarte bine apa ( nici nu era de mirare) si in functie de locurile trase pe pista au pescuit dupa bonus sau nu . In mansa 2 Ursu a scos 2 platici de plangea si Sarulesti-ul ( o bucata de 1,950gr si una de peste 1 kg ) , plus ceva caras. Doar cu platicile alea 2 puteai castiga lejer sectorul -C- . Apropos de sectoare , dupa 2 manse , s-a conturat si un "patern" care merita urmarit in antrenament :
sectorul -A- a dat platici in ambele manse
Sectorul -B- a dat crap in ambele manse
Sectorul -C- a dat #$%^& ( babusca) in ambele manse :D

Un lucru este clar ... pentru un rezultat bun, un minim de 3 zile de antrenament este necesar si ca mai la toate competitiile , larvele sunt obligatorii de avut .

Avatar utilizator
mihaiboaca
Mesaje: 158
Membru din: Joi Noi 06, 2014 12:39 pm

Re: Concursuri la Chisinau si Szeged

Mesajde mihaiboaca » Mar Sep 15, 2015 9:18 am

Felicitari.

Mihai Boaca

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Concursuri la Chisinau si Szeged

Mesajde ticairlandezu » Mar Sep 15, 2015 10:51 am

Cata!!! doar atat :o ...cam putin dom'le :lol: ...io vreau detalii concrete ;) ...ce fel de nada, cati viermi, casteri, rame :?: :!:
Chiar asa...cum nu ai facut tu ceva "selectie" :?: :lol: ...chiar ai tras la cot cu tot "plutonul"!!!! :lol: ...ai bagat si tu 1/2 kg rama tocata pe vreun vad :?: fara virmi,casteri si alte lucruri care sa atraga maruntisul(babusca)...sau ai taiat o rama in zece(asa cum am vazut intr-un filmulet :lol: ) din care ai pus si pe carlig :roll: :lol: :twisted:
Io la ultima competitie pe un lac pe care nu am mai pescuit niciodata am facut nu mai putin de 6 vaduri ;) asa m-am scos cu locul 2 ;) cu un pat cu rama curata din care am extras 4 platici frumusele ;) ...altfel ingrosam si eu plutonul ;)

p.s. oare nu mai sunt larve de carlig in Obor :o :shock: 8-)

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Concursuri la Chisinau si Szeged

Mesajde catalin232 » Mar Sep 15, 2015 1:01 pm

Nenea Tica , din nou ma simt nevoit sa cer scuze pentru dezamagire :D Hai ca o luam cu detaliile acum :D

In antrenament :

1. Nu am avut fui asa ca nu am avut cum sa testez raspunsul pestelui pe ei .

2. Am avut la noi : Pinky , vierme, rama, canepa, porumb, pastoncino, canepa prajita si macinata, nada : Bait-Tech Pro Natural simplu si vreo 5 pungi de Dark ( negru)

Nada a fost supra-umectata si reglata din pastoncino si canepa incat sa se desfaca usor , o nada grea , slab colanta , efect minim de nor ( era foarte mult fitofag) si cantitate mica de particule ce se ridicau sau ramaneau in suspensie. Culoare cenusie, apropiata de substrat, granulatie medie.

Am inceput in antrenament cu sondare , verificat adancime , am pescuit pe o apa de 3.5m , la 1m aporx. in interiorul patului de scoica . Nadire grea 6 cosulete cu pinky si vierme mort, canepa si porumb tocat, particule in cantitati moderate.
Am inceput sa pescuiesc pe 2 pinky la carlig , am inceput sa iau peste de la prima lansare , babusca de 30 gr si vreo 3-5 obleti imediat dupa nadirea grea. Am continuat pe 2 pinky pana ce s-a mai asezat vadul , prins constant babusca 30-50 gr, am avut ritm pe ea , prezentare la 30-45 sec dupa ce ajungea cosuletul pe substrat. Trasaturi ferme , frumoase, ratari spre zero.

Dupa ce s-a asezat vadul , am gasit ritmul , am inceput sa introduc la cosulet numai canepa si porumb macinat , dupa 5-6 cosuri am schimbat Piky de la carlig cu vierme mare , am inceput sa prind babusca peste 100gr / buc , un ritm putin mai lent decat la inceput dar greutatea medie a pestilor supr-compensa , merita sa pescuiesti asa.

Am pescuit in ritmul asta cca.20 min , lucrurile au mers constante , si dupa ce am considerat ca am introdus suficiente seminte , am schimbat la carlig viermele mare cu o boaba de porumb . Din nou , s-a marit putin timpul de asteptare dar babusca prinsa pe porumb era undeva la 200 gr. Am continuat pe boaba pana cand s-a marit timpul de asteptare suficient de mult incat sa nu imi mai convina.

Am trecut pe introducerea ramelor tocate ( multe , nu doar una :D ) , pescuit la carlig cu pinky pentru a verifica ce este pe vad, apoi , mentinand introducerea ramelor tocate am trecut pe vierme mare si dupa ce am fost multumit de cantitatea de rama tocata introdusa pe vad am inceput sa pescuiesc cu rama la carlig ( o rama medie intepata de cap si rupta de sub inel ) . Am reusit asa sa prind babusca frumoasa , cu timp de asteptare destul de mic . Timp de 15min am fost incantat de rezultat apoi am dat o rafala de vreo 3-4 raci , am mai vazut pe pista la cei care au introdus multa nada vie ca au scos si ei raci , asa ca aici s-a terminat povestea cu rama. Cand au venit racii s-a gatat si cu pescuitul la babusca ... foarte rare prezentarile .

Am scos rama din ecuatie , nadit cu nada simpla , intors pe 2 pinky la carlig , am inceput iar sa prind. Prin introducerea de vierme mort si seminte , cu fereala de rama tocata pescuitul mergea foarte bine , chiar si comparativ cu ce vedeam pe pista...chiar foarte bine .

Concluzia a fost ca rama tocata ramene o alternativa de avarie maxima , era de evitat de pescuit cu ea in concurs. In fuctie de ce au facut si ceilalti baieti care s-au antrenat, pestele nu raspundea bine lungi perioade de timp pescuind liniar ( acelas lucru bagat pe vad la cosulet si aceeasi momeala). O rotatie a particulelor introduse pe vad si rotatie a momelilor de carlig era imperativa pentru a mentine un oarecare ritm , lucru ce s-a adeverit si in prima mansa. Cand se taia pestele , momeala care producea prezentari dupa o perioada de pauza ramanea folosirea a 1-2 pinky la carlig, dar si pe asta se taia si trebuia sa schimbi.

Din pacate nu am avut casteri ( nu am gasit de cumparat si noi viermi am reusit sa facem rost abia joi dimineata , pana atunci nu stiam sigurdaca o sa avem sau nu pinky .... a fost o criza nationala de asa ceva .... ) , abia in mansa 2 am folosit la carlig din cei ce se facusera in timpul care am stat acolo si care au produs ceva pesti desi pescuitul a fost mult mai greoi . In mod cert , casterul in opinia mea era cheie acolo , putea face o diferenta masiva. Nu am vazut totusi pe pista pe cineva care sa fi avut asa ceva.

Cu fui-ul a fost mare problema , intrucat nu am avut la antrenament , a trebuit sa avem o abirdare precauta cu el in prima mansa . Am bagat foarte putin la nadirea de baza si la fel de putin in timpul mansei. Cand bagai fui cu pamant aveai instant bancul de fitofag atat pe vad , in apropierea substratului cat si pe suprafata. Extrem de deranjant la pescuit , mai ales ca nu puncat. In consecinta , dupa ce am bagat fui , in prima mansa, am agatat un fitofag de pe substrat care l-am "degorjat" cu mana pe tambur :D si altul care s-a "degorjat" singur , luat la japca de pe suprafata. Consecinta a fost ca in prima mansa am folosit un maxim de 100ml. fui .

In mansa a 2-a , pescuitul a mers si mai prost decat in prima mansa , scotand din ecuatie locul foarte prost pe care am picat , in disperare de cauza si in incercarea de a pune ceva, orice, in juvelnic am avut momente cu "rafale" de 6-5 cosulete de pamant cu fui. Au fost fix degeaba , daca in prima mansa cand introduceam asa ceva , aveam semnale de peste care dadea un cosulet pe cadere si obletele fierbea pe suprafata, in mansa 2 nu am vazut niciun oblete , nu am avut niciun "atac pe cosulet" si nici pe substrat nu au existat semnale... clar pestele nu era acolo.

Din ce am putut concluziona , peste in mansa 2 mai ales a fost extrem de putin , si cel care a fost era foarte FOARTE mic .... gaseai pinky spart fara niciun semnal in varf ( 0.75 sticla si textil pe principal). Chiar daca am schimbat pe carlig de 22 si 1 pinky , am patit acelas lucru ..

Ca si comportament al pestelui ... vineri aveai trasaturi super ferme pe varf de 1 oz sticla , mai pe orice momeala . Mansa 1 am pescuit pe 0.75, trasaturi destul de apacice, obligatoriu trebuiau rulate momelile si prezentarea la carlig foarte des. Peste era acolo dar pentru a provoca prezentare trebuia sa gasesti momeala potrivita. In mansa 2 prezentarile au fost de toata jena , nici iarna nu am avut parte de asa prezentari slabe . Multi pesti ramaneau cu carligul in gat , pe vad fara a vedea vreao prezentare. De multe ori un singu tac era tot ceea ce vedeai si daca dupa 10 secunde nu se concretiza trasatura era clar ca pestele este atarnat in carlig sau viermii au plecat. Am incercat mai toate variantele disponibile de a schimba felul in care se afisau trasaturile... de la carlige mici si strune subtiri, momeala cat mai mica ( sa ma fi vazut cautand pinky-ul cel mai mic sau pescuind cu un singur caster din pinky-ul cel mai mic) , pana la modificarea lungimii strunei , mergand in minimul de 50 cm impus de regulament. Nu am reusit sa provoc trasaturi mai ferme sau sa schimb ceva de felul in care se prezenta pestele ... era si foarte putin ...

Ca si etalon in prima mansa l-am avut pe Ursu in sector , a fost o diferenta de 400 gr , el avand din cate am inteles 2 carasi bonus ( am am luat 1 singur la 150-200 gr) iar in mansa 2 am avut in stanga mea un alt "National" de-al lor , nu retin numele , care a iesit in fata mea cu vreo 2-300 gr , adica pestii pe care i-a prins dimineata pe linia de Babusca ce nu am putut-o accesa eu din cauza agataturii ....

Eu spun ca se poate face un rezultat mult mai bun decat am facut, poate ca se putea face si acum mai ales daca aveam larve si casteri , dar trecutul ramane trecut..... Poate anul viitor , daca om fi sanatosi si ne vom permite 3-4 zile de antrenament vom avea timp sa bunghim si alte lucruri despre pista .

Daca mai vrei sai alte detalii care mi-au scapat .. baga intrebari :D

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Concursuri la Chisinau si Szeged

Mesajde catalin232 » Mar Sep 15, 2015 2:02 pm

Cat priveste Platica ... pentru noi , dupa cum am spus, specia nici macar nu exista. Abia dupa mansa 2 au iesit la mal cateva exemplare .. suficient de putine pentru a fi considerate capturi accidentale insa "fratii" moldoveni le-au considerat a fi suficient de "dese" incat sa merite sa le caute intr-o mansa de 5 ore. Asta inseamna sa cunosti lacul .. ce dracu sa faci in 3 -4 ore de antrenament ?

Daca e sa privesc in urma , da .... merita sa tii o lanseta pentru un vad la 60-70m in care sa bagi rama tocata si seminte la greu pe care sa il incerci cand ai pauza in babusca .. dar avand in vedere ca Babusca era pestele prodominant, si strategia noastra s-a invartit dupa ea ...

De aia am zis ca un 3-4 zile de antrenament pe pista sunt imperative pentru a trage concluzii cat de cat pertinente si a pune la punct o strategie care sa iti acorde sanse la podium ... anul viitor daca vom mai merge , vom avea mai multe de luat in considerare si de testat ....

Per total pista este acceptabila chiar daca nu este echilibrata , poti incropi o strategie pe fiecare sector daca si in antrenament se mentin capturile "accidentale" care au iesit in cele 2 manse de acum ...

Filip Catalin
Mesaje: 117
Membru din: Dum Ian 04, 2015 2:33 pm
Localitate: Pitesti

Re: Concursuri la Chisinau si Szeged

Mesajde Filip Catalin » Mar Sep 15, 2015 4:08 pm

De mentionat este faptul ca Ionut (CAI) s-a clasat pe locul 9 la individual. Organizatorii au calculat si strigat clasamentul la individual pana la locul 10, fapt care, mi-e unul, mi-a strarnit curiozitatea sa vad si eu exact pe unde am fost la individual. Si, neavand ce face....am calculat si au iesit urmatoarele clasari ale noastre:
Locul 9 - Ciobanescu Alexandru Ionut - 8 puncte
Locul 11 Catalin Constantinescu - 10 puncte
Locul 16 - Filip Catalin - 11 puncte
Locul 18 - Mega Bebe - 12 puncte
Locul 21 - Vasile Mitrea - 13 puncte
Locul 22 - Ionescu Marian - 15 puncte
Cu siguranta se puteau obtine clasari mai bune, dar Catalin a punctat foarte bine de ce ar fi fost nevoie pentru a ne clasa mai sus. In orice caz, a fost o experienta foarte frumoasa.

mrvily
Mesaje: 615
Membru din: Joi Apr 17, 2014 2:54 pm

Re: Concursuri la Chisinau si Szeged

Mesajde mrvily » Mar Sep 15, 2015 6:40 pm

De mentionat este faptul ca Ionut (CAI) s-a clasat pe locul 9 la individual. Organizatorii au calculat si strigat clasamentul la individual pana la locul 10, fapt care, mi-e unul, mi-a strarnit curiozitatea sa vad si eu exact pe unde am fost la individual. Si, neavand ce face....am calculat si au iesit urmatoarele clasari ale noastre:
Locul 9 - Ciobanescu Alexandru Ionut - 8 puncte
Locul 11 Catalin Constantinescu - 10 puncte
Locul 16 - Filip Catalin - 11 puncte
Locul 18 - Mega Bebe - 12 puncte
Locul 21 - Vasile Mitrea - 13 puncte
Locul 22 - Ionescu Marian - 15 puncte
Cu siguranta se puteau obtine clasari mai bune, dar Catalin a punctat foarte bine de ce ar fi fost nevoie pentru a ne clasa mai sus. In orice caz, a fost o experienta foarte frumoasa.
Este gresit clasamentul facut de tine Filipe, iata clasamentul oficial la individual aici:
http://s7.uploads.ru/1G5NF.pdf
si cel oficial pe echipe aici:
http://s2.uploads.ru/vFzYU.pdf
Iar aici gasiti ceva din pozele facute de colegi din Republica Moldova:
https://fotki.yandex.ru/users/nas-boris ... um/501429/?

Filip Catalin
Mesaje: 117
Membru din: Dum Ian 04, 2015 2:33 pm
Localitate: Pitesti

Re: Concursuri la Chisinau si Szeged

Mesajde Filip Catalin » Mar Sep 15, 2015 7:56 pm

De mentionat este faptul ca Ionut (CAI) s-a clasat pe locul 9 la individual. Organizatorii au calculat si strigat clasamentul la individual pana la locul 10, fapt care, mi-e unul, mi-a strarnit curiozitatea sa vad si eu exact pe unde am fost la individual. Si, neavand ce face....am calculat si au iesit urmatoarele clasari ale noastre:
Locul 9 - Ciobanescu Alexandru Ionut - 8 puncte
Locul 11 Catalin Constantinescu - 10 puncte
Locul 16 - Filip Catalin - 11 puncte
Locul 18 - Mega Bebe - 12 puncte
Locul 21 - Vasile Mitrea - 13 puncte
Locul 22 - Ionescu Marian - 15 puncte
Cu siguranta se puteau obtine clasari mai bune, dar Catalin a punctat foarte bine de ce ar fi fost nevoie pentru a ne clasa mai sus. In orice caz, a fost o experienta foarte frumoasa.
Este gresit clasamentul facut de tine Filipe, iata clasamentul oficial la individual aici:
http://s7.uploads.ru/1G5NF.pdf
si cel oficial pe echipe aici:
http://s2.uploads.ru/vFzYU.pdf
Iar aici gasiti ceva din pozele facute de colegi din Republica Moldova:
https://fotki.yandex.ru/users/nas-boris ... um/501429/?
Corect. Scuze


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Bing [Bot] și 3 vizitatori