Platica Mofturoasa 05.03.2016 Polcesti ( pista concurs)

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

AlinTeodor
Mesaje: 181
Membru din: Dum Noi 23, 2014 6:41 pm

Re: Platica Mofturoasa 05.03.2016 Polcesti ( pista concurs)

Mesajde AlinTeodor » Sâm Mar 05, 2016 4:14 am

Selectam libelulele si le dam Aqua Carpatica...Acusi vine Vasile si nu sunt imbracat. Merge si asa...Ca nu e gerul Bobotezei...
Sa ne vedem sanatosi pe pista.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Platica Mofturoasa 05.03.2016 Polcesti ( pista concurs)

Mesajde catalin232 » Sâm Mar 05, 2016 4:46 am

Selectam libelulele si le dam Aqua Carpatica...Acusi vine Vasile si nu sunt imbracat. Merge si asa...Ca nu e gerul Bobotezei...
Sa ne vedem sanatosi pe pista.
Matinal ca de obicei D-le. Teodorescu :D . Astept si eu Taxi-ul :lol:

Avatar utilizator
oros
Mesaje: 121
Membru din: Vin Ian 16, 2015 1:06 pm
Localitate: giurgiu

Re: Platica Mofturoasa 05.03.2016 Polcesti ( pista concurs)

Mesajde oros » Sâm Mar 05, 2016 4:47 am

Domnilor....cade apa de sus ....in jos....

Avatar utilizator
Razvan Pop
Mesaje: 147
Membru din: Lun Noi 10, 2014 7:12 pm

Re: Platica Mofturoasa 05.03.2016 Polcesti ( pista concurs)

Mesajde Razvan Pop » Sâm Mar 05, 2016 11:20 am

Se pare ca nu prea mănâncă pestele, sunt puține capturi... Dar au trecut abia 2 ore.


Mobile is King

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Platica Mofturoasa 05.03.2016 Polcesti ( pista concurs)

Mesajde Tiby Baschet » Sâm Mar 05, 2016 3:35 pm

Ceva noutati? A-ti terminat concursul?

Stefan George
Mesaje: 178
Membru din: Dum Noi 16, 2014 8:42 pm
Localitate: Bucuresti/Popesti Leordeni

Re: Platica Mofturoasa 05.03.2016 Polcesti ( pista concurs)

Mesajde Stefan George » Sâm Mar 05, 2016 5:41 pm

Am terminat,am ajuns si acasa. S-a prins peste putin spre foarte putin,probabil din cauza conditiilor meteo de ieri(mai ales). Personal,am prins 0,280g,cantitate rezonabila daca nu ne uitam la cei de pe podium. Restul,nu stiu mare lucru dar sigur va posta cineva clasamentul.

Ah,sa nu uit. Mi-ar fi parut rau as fi ratat premierea :lol: :lol:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Platica Mofturoasa 05.03.2016 Polcesti ( pista concurs)

Mesajde catalin232 » Sâm Mar 05, 2016 7:52 pm

Imagine

Sper sa fi vazut bine in foi .. la ora asta mai greu dupa 1 ora de somn azinoaptea :( . Poze o sa ma uit maine in aparat si cum scot o sa postez cate ceva .

Ca o concluzie ... Carasu` Degerat sau Platica Mofturoasa ( ce am nimerit-o :D ) e acelas lucru .. peste putin spre deloc , vreme urata si companie exceptionala :twisted: :D

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: Platica Mofturoasa 05.03.2016 Polcesti ( pista concurs)

Mesajde Tiby Baschet » Sâm Mar 05, 2016 10:12 pm

Felicitari participantilor.

AlinTeodor
Mesaje: 181
Membru din: Dum Noi 23, 2014 6:41 pm

Re: Platica Mofturoasa 05.03.2016 Polcesti ( pista concurs)

Mesajde AlinTeodor » Dum Mar 06, 2016 8:50 am

Ma mir de locul ocupat de mine, dar a fost exclusiv influenta standului.
Polcesti 3 este un fost bazin piscicol, pregatit pentru recoltare cu plasa. Deci are fundul plat, nu are praguri, nu are structuri. In nunele parti namolul depaseste 50 cm, asa ca trebuie sa ridici mult carligul de pe substrat sau sa pui forfac mai lung.
Din concursurile de anul trecut stiam ca la capatul dinspre sud este o structura (standul pe care a pescuit Doru Bilan in prima mansa la GB, anul trecut, si Vasile anul acesta), probabil o cioata sau ceva de sarma. Am inceput cautand structura - nu am gasit-o, era in standul lui Vasile. Am luat o platicuta si un guvide mare la vreo 40 m. apoi m-am tot retras cautand o trasatura. Nimic - trei ore.
La un moment dat, Vasile a inceput sa ia carasi mari, pierzand monturi in structura respectiva. Am taiat o mana de rame, am pus putin bloodworm syrup de la Sensas si la a doua incercare mi-a intrat si mie un caras, atras de rame si lichid. Cu jumatate de ora inainte de terminarea mansei am avut un ciortan (cred, l-am simtit zbatandu-se in fir), dar nu l-am putut aduce cu carligul de 18 si forfacul de 0.09. Nu a rupt, ci doar s-a eliberat.
Am dat cu pickere ultralight, textil pe mulineta si carlige Owner de 18 cu 0.09 si Krystal de la Gamakatsu de 18 si 22 tot cu fir de 0.09. Nada de baza- FeederX Bream Brown, cu o punga mica de IceMix de la Benzar (Icemix reduce aportul de hrana al nadei, are cenusa si nisip). Sirop caramel facut in casa, dar ramas de anul trecut. Am folosit cosulete verzi (tuburi) de la Drennan, cele mici de circa 2 cm. lungime. Nu cred ca am folosit mai mult de 300 gr. nada. Ma invatasem minte sa nu mai dau nada multa de la ultimul concurs de la Sandulita - multumesc inca o data, Claudiu!
Ma gandisem sa iau o scula grea, cu care sa incerc sa ma apropii de malul de vizavi, unde se sta la iernat. Dar eu nu pot arunca mai mult de 90 m. cu monofilament si 80 m cu textil. Si mi-ar fi trebuit mult peste 100 m...
Prin urmare, in cazul meu, hotarator a fost exclusiv standul, nici nada, nici larvele (primele doua piese le-am luat la trei larve, carasul la trei pinki, doi rosii, unul alb).
Cand vor incepe cardurile sa circule se va pescui altfel. Dar tot standurile dinspre sud vor fi avantajate, din cauza acelei structuri. Daca nu se scoate.
Multumim din suflet, Cataline, eram nepescuit de trei luni....
Multumesc, Vasile, pentru transport si felicitari pentru locul I.
Sa ne vedem sanatosi la urmatorul concurs!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Platica Mofturoasa 05.03.2016 Polcesti ( pista concurs)

Mesajde catalin232 » Dum Mar 06, 2016 10:48 am

Concursul s-a desfasurat dupa regulamentul Fish & Chips . Toti concurentii au avut obligativitatea de a cunoaste in amanunt gustul regulamentului !

Imagine

Atunci cand stai 6 ore fara sa prinzi un peste , te plictisesti groaznic. Ultimul loc a fost premiat cu o Perna foarte confortabila pentru concursurile dificile ce vor urma. Odihma placuta ! :D

Imagine

Familia Regala a pistei de la Polcesti . Ocupantii locurilor 1, 2 si 3 evident !

Imagine

" Plebeii " cad in genunchi in fata maretiei Regelui si al sceptrului sau ! :) :) :)

Imagine


Ps: O sa il rog pe Oros sa puna o poza cu premiul special pe care l-a castigat :D


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori