CUPA REGIUNILOR EDITIA I

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

AlinTeodor
Mesaje: 181
Membru din: Dum Noi 23, 2014 6:41 pm

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA I

Mesajde AlinTeodor » Mar Oct 25, 2016 12:18 pm

Nu am spus ca a furat cineva startul.
Am spus ca daca vrei sa faci performanta - adica sa fii mereu printre primii, indiferent de tragerea la sorti sau alti factori - atunci trebuie sa lucrezi intr-o echipa. Ca in atletism - majoritatea probelor sunt individuale, dar echipa lucreaza impreuna in cateva probe colective.
Echipele sunt ierarhice, evident. Adica unul decide si ceilalti se supun.
Iar in echipe sunt totdeauna unii care culeg si ofera informatii, altii care se specializeaza in monturi etc.
Nimeni nu este bun la toate operatiunile cerute de pescuitul competitional.

catalinAR
Mesaje: 116
Membru din: Joi Noi 06, 2014 7:59 pm

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA I

Mesajde catalinAR » Mar Oct 25, 2016 12:27 pm

Nu am spus ca a furat cineva startul.

Nici nu ma gandeam sa demontez o astfel de sustinere, din partea dumneavoastra! mai ales ca venea din partea unuia care are cateva filtre in cap. Am inteles foarte bine din prima la ce v-ati referit.Din partea mea erau doar clarificari si nuantari pentru posibili carcotasi de tastatura ;)
Simteam nevoia sa mai pun o cireasa pe tort :). Tort la care am batut si eu ouale....

manaila florentin
Mesaje: 82
Membru din: Joi Noi 06, 2014 9:18 pm
Localitate: Braila
Contact:

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA I

Mesajde manaila florentin » Mar Oct 25, 2016 6:08 pm

Claudiu, nu stiu ce ti-a raspuns CAI si cand, cert este ca in mansa a doua am facut o singura modificare fata da prima mansa si anume supraaditivarea nadei, lucru discutat la cazare cu toata lumea, idee adusa chiar de Ionut.mai mult de atat, cand Mugurel a tras standul pe care pescuisem in prima mansa i-am zis sa pescuiasca in 40 m si sa supraaditiveze nada.a avut 2 prezentari de mreana si le-a ratat pe amandoua.acum daca asta a fost corect sau nu, chiar nu pot sa fiu sigur.daca pescuiam in ambele manse asa si faceam treaba puteam afirma ca asta era strategia corecta.abia dupa ce s-a afisat rezultatul final am vazut ca am castigat sectorul si pista in mansa a doua.sincer, dupa rezultatul din prima mansa nu ma interesa decat sa fac tot posibilul sa-mi adjudec avantajul de a fi pe sectorul A, desi standul era stiut ca are agatatura, stand care era singurul pe care nu il doream, in conditiile in care daca pierdeam cosuletul de 175g nu mai aveam cu ce il inlocui.cert este ca pestele raspundea mai bine in sectorul A pe capat iar pe celelalte sectoare era bonus...sau bulan.

bebe mega
Mesaje: 54
Membru din: Joi Ian 22, 2015 9:27 pm

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA I

Mesajde bebe mega » Mar Oct 25, 2016 7:20 pm

Nu ma pot abtine sa nu comentez putin . Spiritul de echipa se contureaza in urma unor evenimente si momente petrecute impreuna si a unor idealuri comune.El este relevant nu numai in contexul folosirii lui in subclasarea celorlalti care nu sunt ,,ai mei''.Din contra eu cred ca o echipa este si trebuie sa fie cu atit mai responsabila si mai dedicata spiritului de fair-play si nu introvertita si individualista. In putina mea experienta competitionala nu am vazut echipe asociale,individualiste,secretomane pina la absurd. Arad , Timisoara,Bistrita,Iasi,Novisad,etc...Echipe adevarate, inchegate, dispuse la socializare si la impartasirea bucuriei unor pasiuni comune. Restul celor ce au pretentia coeziunii de moment si interesul meschin al uciderii caprei vecinului nu au inchegat decit bisericute nu echipe.
Inchei multumind lui Cosmin Brola si coechipierului sau (a carui identitate mi-a scapat in agitatia momentului) :D ce au sarit in ajutorul nostru mai presus de graba si dorinta de a ajunge pe pista si lui Diaconita Petru si Marius Borchin :D pentru promtitudinea cu care au intervenit in repunerea noastra pe linia de plutire lasind la o parte organizarea sau interesul personal si neezitind sa se namoleasca pt. noi.Multumesc si tuturor acelora care vazind situatia in care ne aflam au trecut mai departe :mrgreen: :| . Acestora din urma le multumesc pentru ca ne-au deschis ochii.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA I

Mesajde catalin232 » Mar Oct 25, 2016 8:15 pm

@manaila

Repet pentru a mia oara si sa va fie bine inteles : NU mai cautati explicatii in nada si aditivi pentru cele petrecute acolo unde a contat sa ai pestele in fata si apoi sa mai ai bulanul sa dai pe el !

Sa prinzi peste cap sector A , aval pe apa curgatoare este mai mult decat normal sa prinzi peste, mai ales daca acolo pica unul care stie cu ce se manca o apa curgatoare ( asta a nu fi inteles ca iti reduce din merite, ai pescuit corect ) , oricine de pe lumea si pamantul asta iti poate spune acelas lucru.

PS: Daca 2 flacoane de aditivi la 1 kg de nada nu este supra aditivare , atunci nimic nu este ( ceea ce am facut eu in mansa 2 ) . Simota Remus ( alias Macrame ) a facut aditivarea suprema : a folosit aroma concentratie 1 / 1000 pentru nada , adica 400ml / 2 kg nada . Mai pe intelesul tuturor , din aditivul bagat de el, se produceau minim 3-400 litri !!! aditivi comercial. In mansa 2 a prins fix nimic desi in prima mansa a reusit sa prinda o mreana, concluzie : locul pe care a pescuit !

Verificati in clasament plasarea pescarilor buni, ce pot fi luati etalon : Radu Prisacaru, Sabau Nutu, Cristian Elena, Hornoi Catalin etc. Acestia fie au prins peste intr-o mansa unde au tras bine si au luat leapsa in a 2-a ( adica NU au prinsi niciun peste punctabil) , fie au luat leapsa in ambele manse nereusind sa prinda mreana ( pestele pentru podium ) .

Mai puneti in balanta faptul ca in mansa 2 au fost castigate 2 sectoare de catre pescari care , cu tot respectul, au 0,1% experienta de pescuit la feeder in concursuri de asa anvergura. Bravo lor ca i-a lovit.

In mansa 2 s-au prins cel putin 3 pesti care aveau carlige in gura de la rupturi din prima mansa, acei pesti fiind prinsi foarte aproape de locurile unde au fost scapati ( sau chiar pe locurile respective) . De aici poti intelege ca pista tinea exagerat de PUTIN peste, si acela destul de teritorial ( daca te asezai pe el il prindeai ) . Pestele care era in apa se hranea ( de aceea s-au si prins cele cu carlige in ele ) daca erau mai multi, se prindeau mai multi.
Marea majoritate a pestilor puctabili care s-au prins , s-au prins la prima lansare sau a doua in unele cazuri sau in prima jumatate de ora, adica exact pestii pe care ii aveai in fata si care trebuia sa ii scoti.

Strategia castigatorilor a fost corect facuta si croita tocmai pentru a capitaliza pe pestele extrem de putin care il aveai sau nu in fata, nimeni nu s-a bazat pe aducerea lui pe vad pentru ca nu aveai ce aduce. De aceea nu au nadit greu, nu au bagat nada vie exagerat, s-a pescuit in principal la interceptie, ceea ce au facut si altii .

Ca au si tras bine ( cu exceptia lui Hornoi) , podiumul a iesit din sectorul A pescuit in ambele manse, sector care tinea mult mai mult peste decat celelalte sectoare, sector A care, impreuna cu jumatatea din stanga a sectorului B avea o adancime medie mai mare cu cca. 1,5m fata de jumatatea dreapta sector B si tot sectorul C .

Privind la tot tabloul, daca vreti sa faceti un pas inainte ( si NU intelegeti gresit ca textul asta este o scuza pentru un rezultata slab sau invidie ) intelegeti perfect cum au mers lucrurile. Asta va va ajuta pe viitor sa concluzionati corect ceea ce trebuie facut, ce merita pescuit , ce se poate risca si ce nu pentru a scoate rezultat.

@Mega Bebe

Cu parere de rau Bebe, nu doar organizatorii s-au gandit la voi sa va vina in ajutor, iti pot arata logul telefonului si vei vedea ca am incercat sa va sun pe toti ( pe tine , pe Besliu pe Oros) sa intreb daca vreti ca Mihai sa vina cu duba sa va ia. Din pacate nu a-ti avut semnal si noi stateam foarte prost cu, carburantul ( am plecat de la Pristol cu motorina pentru 56km) si alimentarea se putea face numai din benzinariile MOL. De aceea nici nu puteam risca sa se plimbe Mihai cu masina degeaba, doar sa vada daca sunteti bine ori ba.

PPS: Pentru mine concluzia este una simpla : strategia folosita pentru a castiga a fost corecta, a fost pusa in aplicare si de catre alti pescari, dar tragerea la sorti a fost singura care a decis podium-ul. Singurul mare merit de a fi pe podium este a lui Catalin Hornoi, care in sectorul C in prima mansa , a pescuit foarte inteligent, contorizand guvizii din sector si de fiecare data cand cineva mai lua un guvid, el a iesit dupa peste mic ( adica guvizi cat filtrul de la tigare ) doar sa se mentina cantitativ , la guvizi, peste ceilalti concurenti, pescuind nu mai mult decat era necesar , maximizandu-si totodata sansele de a prinde si ceva Mreana si asa a reusit locul 1 in sector.
In mansa 2 s-a vazut clar ca picand pe un loc mult mai bun decat in prima mansa, a fost perfect capabil sa scoata Mreana . Respect ! Pentru mine, singurul loc ocupat pe podium pe merit total !

In contra partida, va dau exemplul personal : am reusit un loc 2 in sector TOTAL nemeritat, doar ca guvizii care i-am gasit spanzurati in carlig au fost mai grei decat ceilalti guvizi spanzurati la alti concurenti. In mansa 2 , cu o mreana era posibil sa fac 1 in sector si uite cum, cu 3 puncte puteam fi locul 2 la general . Adica era posibil sa fi facut un podium cu o plezneala de greutate la guvizi si un bulan enorm de a prinde o mreana. Daca asta este pescuit de competitie, strategie si un motiv de a te mandri cu asa ceva, eu unu nu ma regasesc aici .... concursul in sine, pe partea de pescuit a fost un fiasco total !

Avatar utilizator
oros
Mesaje: 121
Membru din: Vin Ian 16, 2015 1:06 pm
Localitate: giurgiu

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA I

Mesajde oros » Mar Oct 25, 2016 9:32 pm

@ BEBE eu nu inteleg treaba cu echipele ? care echipe ? care interes comun ? si ce sa ni sa spuna ? ....ca trebuie aruncata montura in apa si sa asteptam ? concursul pestele a fost putin cn a prins a prins ....nu neg ca si "skill-ul" .....eu inteleg ca tu faci o critica constructiva dar nu faci altceva decat sa faci sa para ca avem nevoie de sfaturi si lectii ....eu unu poate din cauza orgoliului nu cer niciodata sfaturi si cele care le primesc nu le pun in practica daca mi se par "tampite" .....cum am primit o gramada de la binevoitori.....echipa e echipa dpv al organizarii . in stand esti tu cu tine ....eu unul nu am pretentii de la absolut nimeni si nici nu cred ca cnv la un concurs individula va da din casa tot.....mi-a fost ranit orgoliu .....sunt mic si frustrat

mrvily
Mesaje: 615
Membru din: Joi Apr 17, 2014 2:54 pm

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA I

Mesajde mrvily » Mie Oct 26, 2016 9:06 am

Nu ma pot abtine sa nu comentez putin . Spiritul de echipa se contureaza in urma unor evenimente si momente petrecute impreuna si a unor idealuri comune.El este relevant nu numai in contexul folosirii lui in subclasarea celorlalti care nu sunt ,,ai mei''.Din contra eu cred ca o echipa este si trebuie sa fie cu atit mai responsabila si mai dedicata spiritului de fair-play si nu introvertita si individualista. In putina mea experienta competitionala nu am vazut echipe asociale,individualiste,secretomane pina la absurd. Arad , Timisoara,Bistrita,Iasi,Novisad,etc...Echipe adevarate, inchegate, dispuse la socializare si la impartasirea bucuriei unor pasiuni comune. Restul celor ce au pretentia coeziunii de moment si interesul meschin al uciderii caprei vecinului nu au inchegat decit bisericute nu echipe.
Inchei multumind lui Cosmin Brola si coechipierului sau (a carui identitate mi-a scapat in agitatia momentului) :D ce au sarit in ajutorul nostru mai presus de graba si dorinta de a ajunge pe pista si lui Diaconita Petru si Marius Borchin :D pentru promtitudinea cu care au intervenit in repunerea noastra pe linia de plutire lasind la o parte organizarea sau interesul personal si neezitind sa se namoleasca pt. noi.Multumesc si tuturor acelora care vazind situatia in care ne aflam au trecut mai departe :mrgreen: :| . Acestora din urma le multumesc pentru ca ne-au deschis ochii.
Bebe vad ca ai uitat ca cu mine te-ai tot conversat pe telefon si ca eu am vorbit cu Borchin sa vina sa va ajute..... Ajutoarele se uita repede.... Daca nu raspundeam eu la telefon cine va mai ajuta???????? E greu sa recunosti e mai usor sa dai cu noroi.... O zi buna!

mrvily
Mesaje: 615
Membru din: Joi Apr 17, 2014 2:54 pm

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA I

Mesajde mrvily » Mie Oct 26, 2016 9:23 am

Domnule Teodorescu,
Cred ca știți ca nu nu fac parte din clubul APS - fiind opțiunea mea sa mă înscriu in alt club al federației pentru a urma școala națională de antrenori. Fiind cazat in alta locație nu știu daca știți dar cei care au vorbit cu mine personal au primit cam toate informațiile (analogice) de care am dispus sau pe care le-am strâns. Si cei ce au fost pe pista si cu care am vorbit. Si cu toate astea, in afara de aceiași Cătălin C. si Marian B. nu am primit înapoi nici feedback nici informație relevanta. (Mai repede am vorbit cu arădeni/timișoreni despre apa si substrat). Mi-e drag CAI, dar il citez "tot ce pot sa iti spun e sa ai răbdare pe trăsătura". O fi din cauza ca sunt in federație, cine știe. Sau poate fiindcă e cam greu sa iți vină să tot dai , când nu primești înapoi mai nimic.

Eu cred ca pescuitul nu e sport de echipa decât atunci când se pescuiește in echipe. In rest e sport individual, si mă îndoiesc ca se va schimba ceva in zona noastră deși ca sa evoluam sunt absolut de acord ca e nevoie de lucru in echipa. Însă grupul in care unul e locomotiva si restul vagoane grele... nu e echipa. Vis a vis de cum se obțin informațiile…din ce știu, folosirea sonarului pe pista cu 2 săptămâni înainte de concurs e interzisa.

In formula in care ne jucam noi de obicei, unii ar strânge informația pentru alții , in loc sa o strângă toți si mai ales sa împărtășească. Mă îndoiesc ca ar mai ieși la suprafață informație relevantă. Toți ar ține pentru ei cate ceva și în afara de platitudini nu s-ar spune nimic . Asta e sistemul din sud.

Ziceam că e greu să tot dai , când nu primești înapoi mai nimic. Nici un rabat, nici măcar mulțumiri. Ce exemplu concludent e și faptul că singurul care recunoaște contribuția , poate minora , atât cat a fost ea, a persoanei mele in realizarea concursului asta...e Marius Borchin- un timișorean- si asta mai sus vreo doua posturi. In rest se aud greierii. Nu îmi trebuia recunoașterea, dar nu pot sa nu ridic sprâncenele când vad ca se mulțumește stânga dreapta si eu sunt sărit as zice ...ca de obicei. Probabil ceilalți au considerat suficient ca am pus logo-ului magazinului pe ici colo. Dar a fost sărit si magazinul la mulțumiri. (Probabil trebuia sa plătesc mai mult pentru așa ceva). Am crezut ca e suficient munca gratis (la grafica de concurs la vouchere, la obtinere date de contact, la modele de cereri, la mediere intre cluburi, la punere la dipozitie a unei sectiuni speciale de forum pentru centralizare si organizare). Am crezut ca e suficient ca am si plătit taxa de concurs. Nu prea fu, ca sa zic așa.

Asta e echipa in sud. Unii primesc laudele și pe munca altora. Unii oameni muncesc gratis, iar alții primesc banii.

Cluburile de la noi nu au un sistem de accedere la anumite pozitii, informatii etc. Dai banul, te inscrii, amin.

Contra taxei astea vreti sa primeasca membrul toata strategia pe care unul sa se chinuie sa o dezvolte sa cheltuiasca bani sa ajunga sa testeze etc?
Nu cred ca si mai multa munca gratis ar rezolva problema sudului. Din contra. Ar stimula delasarea. O tot vad de cativa ani …

Eu cred ca sistemul trebuie creat cu performanta de echipa in cap, daca asta ar fi scopul final. Aici fiecare club isi stie viziunea. Altfel, asa cum e acum , nu exista niciun stimul in acest sens , in afara semi-frustrarii unor rezultate pe ici colo.
Claudiule eu din postura de prieten te-am rugat sa faci vaucerele si tiam multumit in toate cele 3 convorbiri telefinice avute. Dupa cum stii eu nu am fost organizator doar ca m-am ocupat de sponsorizari.Dar daca vrei multumiri publice te rog sa ma ierti ca nu ti-am multumit public o fac acum "Multumesc de ajutor Claudiule"
Eu am considerat ca sunt suficiente multumirile din discutiile avute pe margina formei si dimensiunilor vaucerilor dar pe viitor am sa ma straduiesc sa-ti multumesc public.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA I

Mesajde catalin232 » Mie Oct 26, 2016 10:10 am

Asa cum te-ai plans tu Vasile ca ai tras "singur" atatia ani cu, campionatele APS-ului si nimeni nu te-a apreciat, la fel a fost si cererea lui Claudiu. Nu e o chestie de orgoliu sau altceva, multumirile astea au menirea de a informa ceilalti pescari ca si altii se implica in fenomen si pun osul la munca cum si cu ce pot.

Cand totul ramane la nivel personal de telefon si apoi se vine pe net cu chestii de genul " da ce ati facut ma voi" , este greu sa rascolesti trecutul si total hilar sa vi cu "martori" sa explici ce si cum ai facut.

Tocmai de aceea, atunci cand ceri sau ti se da o mana de ajutor ( nu tie personal, este o afirmatie universala ) este bine sa mentionezi cine s-a implicat...ca doar nu a fost vorba de imprumutat un creion ...

mrvily
Mesaje: 615
Membru din: Joi Apr 17, 2014 2:54 pm

Re: CUPA REGIUNILOR EDITIA I

Mesajde mrvily » Mie Oct 26, 2016 4:31 pm

Asa cum te-ai plans tu Vasile ca ai tras "singur" atatia ani cu, campionatele APS-ului si nimeni nu te-a apreciat, la fel a fost si cererea lui Claudiu. Nu e o chestie de orgoliu sau altceva, multumirile astea au menirea de a informa ceilalti pescari ca si altii se implica in fenomen si pun osul la munca cum si cu ce pot.

Cand totul ramane la nivel personal de telefon si apoi se vine pe net cu chestii de genul " da ce ati facut ma voi" , este greu sa rascolesti trecutul si total hilar sa vi cu "martori" sa explici ce si cum ai facut.

Tocmai de aceea, atunci cand ceri sau ti se da o mana de ajutor ( nu tie personal, este o afirmatie universala ) este bine sa mentionezi cine s-a implicat...ca doar nu a fost vorba de imprumutat un creion ...
Dar sa mentionat apare sigla voastra si pe eveniment si pe diploma, claudiu a cerut multumiri personale, am inteles daca mai apelez la el si daca ma mai serveste am sa postez pe toate forumurile de profil multumirile mele am sa deschid topicuri cu "Multumiri pentru ....."


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori