CUPA BILA 2 LA FEEDER EDITIA1

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CUPA BILA 2 LA FEEDER EDITIA1

Mesajde admin » Lun Iul 17, 2017 4:21 pm

Acum am vazut discutia si o sa contribui si eu la aceasta, cu abordarea mea.

Sondarea mi s-a parut mai mult decat esentiala... pentru pescuitul pe vad.

Echipamentul folosit : super feederele de la drennan, daiwa harrier 3.9m si daiwa windcast 3.9 - ca lanseta de nadire.
Mulinete daiwa whisker si daiwa theory.

Am pescuit in ambele zile la distante relativ mici intre 41 si 45 de m. Am pescuit 90% pe vad in ambele zile. [Un singur crap (cel mai mic) l-am luat in afara vadului. ] Pestii au raspuns la nadirea grea dupa ~ o ora sau chiar 1 ora jumatate.

Pe vad am bagat :
- amestec de nada : nada Utopia Meat(1 punga pe mansa) +Utopia Fish (o punga in 2 zile) +BT special g (o punga in 2 zile) plus BT ProFeeder ~ 1 punga in doua zile (deoarece are granulatie mai mare).
- particule: ceva porumb , ceva canepa si mai multe pelete. Ca pelete am bagat BT- micro - de krill, special g dar si halibut marine de 3mm. Am dus si cateva (poate 15-20 bucati) de 8 mm.
- altele: Atipic fata de restul am bagat pe vad si vierme colat ~250 gr- in mansa 2 cand credeam ca fac vad mix (de caras, babusca mai mare si poate si crap) si voi pescui dupa crap mai mult la interceptie. Faptul ca Razvan a inceput fara nadire si cu pescuit la distanta m-a facut sa raman pe vad. Il aveam pe el ca "turnesol" daca pescuitul la interceptie mergea mai bine. El a luat primul peste la 70 de m cu maxim 5 minute inainte sa iau eu unul pe vad, ceea ce m-a facut sa raman acolo si sa nu mai dau la interceptie. Ca sa evit carasul si babusca in mansa 2 am pescuit si pe peleta de krill, scufundatoare, la utopia am luat un singur ciortan si mai multi carasi... Asta dupa ce in prima mansa am prins in principal la mini pop-up Utopia krill si ananas.

Eu am ales sa folosesc method drennan de 25g si de 35 gr - pentru ca doream sa vad daca se sinucidea vreun caras, doream sa evit scufundarea in eventualul strat de mil si mai ales pentru ca la distanta respectiva ajungeam lejer cu aceste greutati si nu aveam nevoie de 45gr.

Am avut ~18 kg in ambele manse...decent dar... insuficient.(cred ca au fost 6 crapi in prima mansa si 7 in a doua + carasi si cateva babusti).

Concurs frumos dar in urma caruia am ramas cu senzatia ca poate trebuia sa fac acelasi pescuit dar cu vreo 10-15 metri mai departe. Eh..Toti gresim undeva daca nu prindem cat cei care au prins cupele. Si aici e frumusetea.


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori