REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder 2018

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder 2018

Mesajde catalin232 » Mar Ian 30, 2018 12:20 pm

Aveti mai jos un link catre PDF-ul ce contine regulamentul full .

http://www.fips-ed.com/fipsed/images/Re ... EN_def.pdf

Cateva reguli principale traduse .

1. Nada
- Cantitatea totala de nada ce va fi luata in calcul este nada gata pregatita pentru a fi folosita, aceasta putand sa contina : pamant, aditivi, pietris, nisip, porumb, canepa, arpacas etc.
- Nada se va prezenta controlului gata sitata si umectata , maximul admis fiind de 12litri !
- Este interzis ca nada sa contina orice tip de particule aglomerate ce pot fi folosite ca momeala de carlig, este interzisa folosirea peletelor si/sau boilies-urilor de orice forma.
- Este interzisa introducerea de nada vie inaintea controlului

2. Momeala
- Cantitatea totala de momeala este limitata la 2,5 litri. Din aceasta cantitate putem avea :
- Maxim 1/2 litri rame ( acestea trebuiesc prezentate intregi, nu este permisa prezentarea ramelor gata tocate)
- Maxim 1/2 litri larve acvatice ( fui si / sau larve de chironomide - libelule mai popular ) , iar aceasta cantitate poate include un MAXIM de 1/4 larve de carlig ( libelule ) .

Reguli generale privind Nada si Momeala :
- Dupa controlul nadei, este interzisa interventia asupra acesteia sub orice forma ( sitare , amestecare cu ajutorul unui tel si bormasina etc)
- Intre controlul nadei si nadirea grea, este interzisa umectarea nadei sub orice forma ( apa din recipient , prosoape ude , cu mana , cu buretele , pulverizator etc) . Va fi totusi permisa utilizarea aditivilor lichizi sau praf in limita a 100ml pana la finele perioadei de nadire grea. Dupa nadirea grea, SINGURA modalitate de a umecta nada / momeala este cu ajutorul unui pulverizator.

3. Juvelnicul
- Pestii se vor tine vii in juvelnice cu plasa tip micromesh .
- Dimensiunile minime pentru juvelnice sunt : 40cm diametru pentru cele rotunde sau minim 50cm diagonala pentru cele dreptunghiulare.
- Lungimea minima admisa pentru juvelnic este de 3,5m

4. Struna si montura
- Aceasta trebuie sa aibe o lungime minima de 50cm . Lungimea se va calcula de sub cosulet ( acesta atarnand spre pamant) pana la carlig.
- Sub cosulet, toata bucata de fir pana la carlig va fi considerata " struna" .
- Este interzisa ingreunarea " strunei " cu orice mijloace ( plumb , agrafa, quick change etc)
- Cosuletul trebuie sa culiseze LIBER pe toata lungimea firului (spre varful lansetei)
- Este interzisa folosirea oricarui tip de pritor ( ex : opritor siliconic ) intre cosulet si varful lansetei
- Este permisa folosirea inaintasului, dar nodul acestuia nu trebuie sa perturbe libera culisare a cosuletului.

5. Cosulete
- Cosuletele admise in competitie sunt doar cele cilindrice ! Este interzisa modificarea formei cosuletelor ( turtire sau orice alta deformare)
- Greutatea minima a unui cosulet ce poate fi folosit este de 15gr ( n.n plumbajul de 15 gr )
- Dimensiunea maxima a unui cosulet ce poate fi folosit este de 5cm diametru cu 7cm lungime
- Cosuletul de nadire trebuie sa respecte greutatea minima admisa ( nn. nu pot fi folosite pentru nadirea grea cosulete fara lest )

6. Lansete
- Lungimea maxima a unei lansete feeder ce poate fi folosita este de 4,5m ( 15ft)
- Un concurent poate avea pregatite cate lansete doreste . Acesta poate pescui doar cu o singura lanseta odata
- Este interzisa pregatirea lansetelor de rezerva ( carligele nu pot fi armate cu momeala sau cosuletele incarcate cu nada )

7. Operatiunea de lansare
- Este permis pescuitul doar prin operatiunea de lansare . Pick-up-ul trebuie deschis si spire de pe mulineta trebuie sa plece in momentul lasarii.
- Este interzisa lansarea cu pick-up-ul deschis si degetul pe tambur sau firul in clips ( adica sa nu permita desfasurarea firului)

8. Asistenta
- Pescarului ii este interzisa orice fel de asistenta directa ( ex. scoaterea unui peste cu minciogul, pregatirea unei lansete etc ) .
- Singura persoana autorizata sa intre in stand si sa ofere asistenta ( strict verbala ) este capitanul echipei.
- Capitanul unei echipe nu are voie sa intre in standurile altor competitori ( altii decat membrii echipei sale )

9. Conduita si reguli pentru competitori
- Dupa tragerea la sorti si ajungerea la stand, se pot descarca bagajele si se pot lasa in afara standului
- Este interzisa orice tip de pregatire a echipamentului ( desfacut lansete, asezare scaun, accesorii etc)
- Pregatirea echipamentului va fi permisa dupa semnalul dat pentru inceperea perioadei de pregatire
- In perioada de pregatire, pescarului ii este interzis sa iasa din stand
- In timpul alocat perioadei de pregatire, acesta poate sonda apa folosind PLUMB ( este interzisa folosirea cosuletelor pentru a sonda in timpul de pregatire) , poate baga juvelnicul in apa.

10. Nadirea grea
- Se poate face doar cu ajutorul cosuletelor de nadire
- Este interzis ca in aceasta perioada, pescarul sa aibe atasata struna si carlig
- Este interzis orice alt tip de nadire exceptand nadirea cu lanseta si cosulet de nadire



* Utilizarea oricarui tip de Sonar / Fishfinder in timpul antrenamentelor sau la inceputul mansei este strict interzisa !

Nota *****

- Pentru concursurile organizate pe reguli FIPS / CIPS de catre CS APS se va acorda derogare de la lungimea minima a juvelniculul dar NU si pentru tipul acestuia ( obligatoriu sa fie din plasa micromesh ) . Astfel , lungimea MINIMA a juvelnicului admis in competitiile organizate de CS APS pe reguli FIPS-CIPS va fi de 3 metri ( fata de minim 3,5m cat este in regulamentul

- Concurentii participanti la competitiile organizate de CS APS pot avea in stand maxim 2 persoane care sa specteze. Aceste persoane nu au voie sa ajute pescarul sub nicio forma.


Ca si line de ghidaj , am gasit poza aceasta la unguri ce prezinta cosuletele admise ( multam Hornoi )
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

roby71
Mesaje: 211
Membru din: Dum Iul 19, 2015 8:17 pm
Localitate: Marghita

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder 2018

Mesajde roby71 » Mar Ian 30, 2018 12:41 pm

Multumim.

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder 2018

Mesajde Bumy » Mar Ian 30, 2018 12:56 pm

Catalin, n-am gasit-o pe aia cu "micromesh"-ul in fisierul descarcat! Poate sunt orb. Si chiar ma intereseaza pt ca eu am un juvelnic gen river, cu gauri mai mari.

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder 2018

Mesajde Bumy » Mar Ian 30, 2018 12:58 pm

Sau poate nu sunt informat despre standardul 'micromesh'. ;)
Ultima oară modificat Mar Ian 30, 2018 12:59 pm de către Bumy, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder 2018

Mesajde sirbu mihai » Mar Ian 30, 2018 12:58 pm

Catalin, n-am gasit-o pe aia cu "micromesh"-ul in fisierul descarcat! Poate sunt orb. Si chiar ma intereseaza pt ca eu am un juvelnic gen river, cu gauri mai mari.
Vezi la punctul 13
CS APS

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder 2018

Mesajde Bumy » Mar Ian 30, 2018 12:59 pm

Catalin, n-am gasit-o pe aia cu "micromesh"-ul in fisierul descarcat! Poate sunt orb. Si chiar ma intereseaza pt ca eu am un juvelnic gen river, cu gauri mai mari.
Vezi la punctul 13
Bun! Mersi!

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder 2018

Mesajde catalin232 » Mar Ian 30, 2018 1:02 pm

Sau poate nu sunt informat despre standardul 'micromesh'. ;)
Micromesh ca si standar e dat la 10mm x 10mm .

Eu am incercat sa extrag de acolo chestiile esentiale, fara a sta sa traduc absolut tot documentul .... cu tragerile la sorti , stuarzi, punctaje etc etc .. Daca e ceva care mi-a scapat si este esential pentru buna desfasurare a concursurilor, imi semnalati si le prind si pe alea in rezumat...

Bumy
Mesaje: 56
Membru din: Joi Iul 16, 2015 8:10 am

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder 2018

Mesajde Bumy » Mar Ian 30, 2018 1:05 pm

Sau poate nu sunt informat despre standardul 'micromesh'. ;)
Micromesh ca si standar e dat la 10mm x 10mm .
Thx, nu cred ca trebuie sa fac schimbari.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder 2018

Mesajde catalin232 » Mar Ian 30, 2018 1:08 pm

Ideea de a permite la concursurile organizate de CS APS a maxim 2 persoane ( spectatori ) in stand , vine din dorinta de a incerca sa atragem mai multi oameni in fenomen, de a experimenta la prima mana ce si cum se intampla intr-un concurs si, de ce nu, de a capata ceva experienta.

Toata lumea sare acum cu mine daca sunteti de acord ! :D

Avatar utilizator
Cristi Chiritoi
Mesaje: 32
Membru din: Vin Ian 19, 2018 9:38 am
Localitate: Iasi

Re: REGULAMENT F.I.P.S.e.d. pentru competitii de feeder 2018

Mesajde Cristi Chiritoi » Mar Ian 30, 2018 8:25 pm

Fara CLIPS ? E tradus corect ?
Moldavian Fishing Club - MFC


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori