U.mor

Filosofie la liber. Orice discutie ce nu are ca tema pescuitul.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

U.mor

Mesajde admin » Sâm Mar 04, 2017 8:31 am

Un tânăr se duce la un supermarket să se angajeze. Managerul îl întreabă:
– Ai ceva experienţă în vânzări?
– Da, am fost comis voiajor.
– Bine, eşti angajat! Începi de mâine, iar la sfârşitul programului am să vin să văd cum te-ai descurcat.
A doua zi, se prezintă omul la treabă, iar la sfârşitul programului vine managerul şi îl întreabă:
– Ei, câte vânzări ai făcut azi?
– Una, răspunde tânărul.
– Cum una? Media de vânzări pe angajat la noi este de 20-30 pe zi! De cât ai vândut?
– De 101.237,64 dolari.
– 101.237,64 dolari?! Da’ ce i-ai vândut?
– Mai întâi, i-am vândut un cârlig mic de pescuit. După aia, i-am vândut unul de dimensiune medie. După aia, i-am vândut o lansetă. Pe urmă, l-am întrebat unde merge să pescuiască şi mi-a spus că pe coastă, aşa că i-am spus că-i trebuie o barcă, aşa că am fost la raionul de specialitate şi i-am vândut şalupa aia cu două motoare. Pentru că mi-a zis că Honda e prea mică ca să remorcheze şalupa, l-am dus la raionul auto şi i-am vândut un Jeep Grand Cherokee.
– Cum, a intrat un tip să cumpere un cârlig mic de pescuit şi tu i-ai vândut o şalupă şi un 4X4?
– A, nu. Tipu’ a intrat să cumpere un pachet de tampoane pentru nevastă-sa, iar eu i-am spus că, dacă tot urmează un weekend fără s*x, ar fi mai bine să se ducă la pescuit!

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: U.mor

Mesajde sorinhc » Sâm Mar 04, 2017 10:16 am

: ))))))


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
nicu2
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Aug 01, 2015 10:01 pm
Localitate: Iasi

Re: U.mor

Mesajde nicu2 » Sâm Mar 04, 2017 12:02 pm


Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: U.mor

Mesajde socate » Mar Aug 29, 2017 8:50 am

sa mai radem un pic:

O companie românească și una germană au convenit să desfășoare un turneu de canotaj la caiac la nivelul 8+1.
După o practică și exersare lungă și grea, ambele echipe au aranjat competiția sportivă..dar Germania a ieșit învingătoare cu un avans de 1 km. Managementul a decis că motivul unei înfrângeri zdrobitoare trebuie aflat, aşa că au angajat o firmă de consultanţă care să investigheze problema şi să recomande acţiuni corective.
După mai multe săptămâni de investigații, s-a constatat că echipa germană a avut opt oameni la vâsle și unul la cârmă, pe când românii au avut un om care vâslea și opt oameni la cârmă.
Aşa că, după un an de studii şi milioane de dolari cheltuiţi ca să analizeze problema, firma de consultanţă a ajuns la concluzia că sunt prea mulţi oameni la cârmă şi prea puţini la vâsle în echipa României. Deci, pe măsură ce se apropia ziua cursei din anul următor, structura managerială a echipei învinse a fost complet reorganizată.
Noua structură cuprindea: patru manageri de cârmă, trei manageri zonali de cârmă şi un nou sistem de urmărire a performanţelor pentru omul de la vâsle, ca să i se asigure stimulent în muncă.
Anul următor, germanii iar au câştigat cu un avans de 2 kilometri. Umiliţi, cei din corporaţia românească l-au concediat pe vâslaş pentru performanţe slabe şi au acordat managerilor o primă, pentru că au descoperit unde era problema

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: U.mor

Mesajde sorinhc » Mar Aug 29, 2017 12:41 pm

Asta e realitate nu banc :lol: :lol: :lol: :lol: .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: U.mor

Mesajde sorinhc » Mar Sep 19, 2017 2:51 pm

Cum ar trebui testat un bat de pescuit: https://www.facebook.com/anglingtimes/p ... 0935011595 ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: U.mor

Mesajde RazvanFeeder » Dum Oct 01, 2017 12:48 am

Vrei U.mor?-uite aici din viata reala, postare pe pescuitul.ro : :) :) :)
Cum mah, a ajuns sa manance crapul mancare de curcan?.....pai daca e papagal, normal! :)

"A batut vantul rau, cu greu am putut sa plantez 4 lansete la porumb plastic galben cu aroma de usturoi, si momit cu mancare de curcan cu porumb. Apa era scazuta si am intrebat de ce e asa scazuta si mi s-a raspuns ca asa va fi pana la primavara dar important a fost ca a mancat pestele. Capturi: 3 crapi, 1 cteno si 1 novac, poate ca daca nu bate vantul asa tare reuseam sa prind mai mult, dar a fost bine."
APS Feeder Club

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: U.mor

Mesajde catalin232 » Dum Oct 01, 2017 9:26 am

Acum intelegi ce influenta a avut vantul ? De la atata mancare de curcani , crapii au inceput sa innopteze in salcii , tot acolo a si plantat pentru ei si vantul ii incurca monturile ! :D

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: U.mor

Mesajde sorinhc » Mar Oct 03, 2017 4:23 pm




Sent from my iPhone using Tapatalk
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: U.mor

Mesajde admin » Vin Noi 17, 2017 2:44 pm

Dilema de sezon la antreprenorul roman cu constiinta(black friday): "decat sa dublez preturile ca apoi sa dau discount de 20%, nu mai bine maresc eu direct preturile cu 20% ?


Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori