un film pentru Sorin hc si Ramadri

Filosofie la liber. Orice discutie ce nu are ca tema pescuitul.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde sorinhc » Mar Feb 20, 2018 10:37 am

Cel mai simplu ar fi sa fie regula: carlige fara barbeta... punct. Si sa vezi dupa aia ce nu mai vin craparii...lol si da faliment instant
Vezi ca sunt balti in UK unde NU ai voie cu carliga fara spin ! Exista teoria ca minunatul carlig la pesti mai mari (a nu se duce discutia spre platica) "se plimba" in gura pestelui si produce mai multe rani. Curente de opinie .... Daca te uiti ai sa vezi ca incep foarte multi pescari cu bete de crap sa pescuiasca cu carlige fara spin. Exemplu: celebrul NASH pescueste de ani buni numai cu carlige fara spin, celebrii pescari de la noi daca te uiti pe F&H ai sa vezi ca pescuies si cu si fara.
ai impresia ca am anumite preconceptii si tratez pescuitul intr-un fel fix....nimic mai gresit.
@ramadri din cate stiu esti profesor de matematica si e normal sa o tratezi cat mai fix cu putinta :D .
De ce nu iei si exemplele cand ai pescuit cu aceeasi nada ca si altii si tot rezultat slab a fost pentru tine si nu prentru ceilalti.
Te-ai gandit vreun moment ca difera substratul acolo unde dai tu si unde da cel de langa tine ?
Te-ai gandit ca pescuind in malul opus de exemplu , puteau fi in apa o groaza de burieni si ierburi care faceau greu accesibila momeala ta ?
Te-ai gandit ca poate difera prezentarea momelii , timpii de nadire , frecventa cu, care se fac schimbarile ?
Corect si eu as mai adauga: Te-ai gandit ca pescuind pe langa paturile de nada sau muntii de nada dati de altii sau cum vrei sa le spui ai sa prinzi pesti mari? Daca ai stii de cate ori am luat pesti mari prin metoda asta .... Si nu uita un lucru cu cat pestii se maresc cu atat astepti mai mult si cu atat trebuie sa te controlezi si sa ai rabdare ;) .
Ramadri, nu inteleg de ce esti asa suparat pe tine, de ce faci o tragedie din faptul ca prinzi mai putin ca altii, in fond satisfactia suprema e sa fi pe malul apei cu un bat in mana
sa stii ca in prinderea pestelui batul si mulineta nu conteaza catus de putin, astea te ajuta sa ajungi unde vrei si sa aduci pestele la minciog
nici aruncarea foarte precisa nu e hotaratoare, pestele nu sta pe loc sa-i dai cu methodul in cap, el se plimba in zona, deci 2 -3 m stanga dreapta nu conteaza (asta e parerea mea)
ce patesti tu imi aduce aminte de inceputurile mele in ale pescuitului, pe un rau de munte cu un prieten cu cativa ani mai mare, el imi facea tot, inclusiv punerea momelii in carlig, deci acelasi bat cu el (alun), acelasi fir, acelasi carlig Mustad cristal galben, acelasi scorobete in carlig, eu cred ca faceam acelasi lucru cu el, el prindea, eu nu :cry: , asta vreo 2-3 ani (nu 2-3 partide), dupa care mi-am dat drumul
eu ti-am mai spus, schimba pentru o perioada tinta, asteptarile, incearca la Gostinu (Dunare) poate vei simti alte satisfactii
eu de patru ani ma duc la concursuri, crezi ca ma dezamagesc rezultatele, NUUUU, merg mai departe, am avut si satisfactii supreme, de exemplu, la un concurs, am prins trei frunzulite (59 gr. in total), ce satisfactie pe mine, alaturi, CAI a prins ... una, 22gr., pe o pista pe care in mod normal prinzi peste 10 kg
la Zetea m-am clasat cu cateva locuri mai sus decat cel care peste cateva luni a fost campion mondial, crezi cumva ca m-am simtit bun :o , nuuu, stiu bine unde imi este locul, daca as fi mai tanar poate as spera la un mare progres, dar asa....
am scris undeva ca pescuitul la feeder este pentru ciudati, e cel mai bland cuvant gasit pentru un individ (eu), batran ca vremea, care se va duce trei zile cu hamacul la Fetesti, pentru a se simti bine la pescuit si de ce nu, in speranta ca voi prinde un oblete sau un alevin de Falus P. mai mult decat Catalin :lol: :lol: :lol: , crezi ca ar putea fi satisfactie mai mare ? :twisted: :lol:
Sunt socat :lol: chiar sunt de acord cu @cismas :lol: :lol: :lol: :lol: . Bine graiesti ! @ramadri nu uita: "Ramadri, nu inteleg de ce esti asa suparat pe tine, de ce faci o tragedie din faptul ca prinzi mai putin ca altii, in fond satisfactia suprema e sa fi pe malul apei cu un bat in mana."
incearca sa nu-l mai copiezi pe Jankovici
Total gresit! "Da in ele ca surdul in toba!", rupe ceva dar invata sa arunci nu ca pisicuta ! Eu cred ca esti prea finut cu aruncatu, asa am eu un "feeling" :? . Pune mana pe orice lanseta iti iese in cale, spod, de crap si infigete in ele sa iesi din confortul asta. Sigur esti foarte confortabil ..... de fel :D .
Nici la 20m nu dau grupat. Nici nu incerc la 180m. Aruncatul la distana e o alta problema a mea...cu vant din pupa si soare dupa deal dau 60m
Pt inceput lasa grupatul asta ca zici ca e o obsesie. Am partide cand nu reusesc sa dau in acelasi loc nici neam si marele defect ca daca m-am enervat nici ca mai reusesc. Fiecare suntem diferiti si nebuni in felul nostru.
Atat de tare m am indragostit de acest stil de paescuit ( nu de Fiat ! )
Ma bagai la banuieli :lol: :lol: :lol: .
ca am petrecut aproape 1 an pe acesta balta , doar-doar o sa am aceleasi rezuktate ! Mi am cumparat aceeasi lanseta , acelasi fir , mulineta , momitor , aceeasi distanta etc.! Pana si pontonul 3 era rezervat intodeauna pt mine , totul era copy-paste ! Si , cu toate acestea , rezulatatele se lasau asteptate ! Pana la urma am prins eu ceva cat de cat ...
Asa e, nu e matematica.
Acum 2 ani , am ajuns pe Moara Vlasiei 2 , unde deja am peste 100 de partide ! Evident , ca dupa ce am invatat balta , au aparut si rezultate ! In sezon , am avut si partide de 15-20 dulapi peste 10kg ! Am invatat locurile , distantele , momelile , nadirea etc !
Sa cunosti balta face mult dar nu e totul.
Dar , ghici , cand s-a racit apa , rezulatatele au cam inceput sa scartaie ! In schimb , pescarii cu experienta prindeau in continuare !
Se jucau cu lansetele ca pe o tabla de sah ! Sondau , masurau adancimea apei , verificau substratul , schimbau marimea la carlige etc. pana le iesea !
Sincer vad crapisti care fac asta la modul stil de viata, ca mersul pe jos si eu ii apreciez. Sa vezi cand ma ia pe mine lenea si stau "campat" in scaun si ma uit lung la cronometre ca trece 15, 30, 40 .... :lol: :lol: :lol: . Mama ei de lene. Am avut partide cand nu cred ca am stat cateva minute pe scaun dar recunosc ca nu pot sa fiu robotel tot timpul.Pt mine pescuiutul e pasiune, relaxare .... cam ce vreau in ziua aia poate chiar si robotel.
In concluzie , sunt inginer si imi plac lucrurile exacte , in pescuit NU exista sabloane ! Exista 10% inspiratie si 90% transpiratie !
Cam asta e ... alte cuvinte nu isi au rostul.
Toti pescarii cu rezultate , Benzar , Fiat , Catalin etc. au "transpirat" pana nu au mai putut ... Degeaba esti "inzestrat" de la natura , daca nu "transpiri " pe balta ! Asa ajung unii sa "citeasca" apa indiferent ca e statatoare sau curgatoare . Parerea mea ...
Asta daca vrei asta ! Daca vrei relaxare ... "e altceva D'omle"

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde ramadri » Mar Feb 20, 2018 11:05 am

Nu am o problema cu umectarea nadei si nici cu mecanica ei. Doar cu un singur anume groundbait...atat.
Ceea ce eu incerc sa zic este ca s-a creat impresia ca eu vin pe balta si (inca de acasa stabilit) incerc sa dau la 100m ...arunc si acolo o las pana la sfarsit...daca prind bine daca nu ni
Total gresit
Am avut partide in care mi-am antrenat aruncarea la distanta...insa in general ma limitez (clipsat chiar) la 40m +/- 10m (declipsez cand nu merge)
Schimb forface (de lungimi diferite, cu carlige diferite mici/mari cu sistem de prindere a momelii)
Schimb momeli pe care (incerc) sa le corelez cu marimea carligului.
Ma chinui sa fac pat de nada, dar am si partide la "interceptie"
Am fost pe balta de cca 50m latime si am dat fix in mal...chiar de 3 ori am fost. Experienta egal cu zero...de ce..simplu...pe balta unde nu am mal nu mai am cum sa ma reglez. Nu am cum sa invat cum sa dau grupat cand nu mai e mal. La mal e simplu, arunci de cateva ori fara nada...clipsezi unde vrei si gata. Fiind mal ochiometric rezolvi si stanga dreapta, astfel ma limitez in 2m maxim. Eh pe balta deschisa adios reper
Dau cu bat si de 3.3 dar si cu 3.6 ...cei 60m sunt limita maxima cu ce am mai bun in cea mai buna zi. Nu este un scop in sine, insa pe acele balti unde e nevoie evident ma duc degeaba.
Asta cu nada ca nu e matematica e gresit. Are aceeasi compozitie deci merge cu aceeasi cantitate de apa. Da eu le canteresc iar de cand fac asta nu mai am absolut nici o problema cu nici un ground sau pelete...cu exceptia uneia anume...care azi ia 60% apa, saptmana viitoare ia 40% ca apoi sa fie 55%. Asta e am acceptat-o asa cum e. De ex sambata mi-a iesit perfecta.
Nu-mi cade nada, nu se imprastie.
Aruncatul la distanta si la precizie nu ai cum sa-l "gandesti". Am citit, vazut, incercat tehnici. Nu iese. Partide in 4 ani slava domnului am iar la cateva dintre ele chiar am dedicat cate 1 ora pentru exersat. Aici problema este clara...ceva nu fac cum trebuie de care nu-mi dau seama...cei 3 care mi-au explicat cu mana pe mine si bat din pacate probabil nu au facut-o bine...in sensul ca e dificil sa ii explici cuiva cum arunci tu...probabil o sa o rezolv cand cineva cu experienta mai mare pe acest subiect va reusi sa ma lumineze (experienta in a explica in primul rand). Daca nu-l gasesc asta e... nu am altceva de facut decat sa ma las.
In concluzie... fac chestii pe balta...dar daca le faci gresit degeaba le faci. Iar faptul ca le "analizez" nu ajuta...din moment ce le fac gresit. Daca problema a fost la invatare (gresita) de unul singur nu ai cum sa corectezi.


Sent from my SM-N950F using Tapatalk


Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde sorinhc » Mar Feb 20, 2018 11:56 am

Sunt in ceata total .... asta e problema de matematica ce zici tu aici :lol: . Si nu am fost stralucit la matematica :lol: .

Eu zic sa nu te lasi !
cei 3 care mi-au explicat cu mana pe mine si bat din pacate probabil nu au facut-o bine
Au facut bine ce au facut dar au facut pe limba si tot ce tine de stiul lor. Suntem diferiti ! Cum arunca Benzar intr-o parte nu e asa frumos vizual dar da al naibii de bine. Restul e Can-Can.

Tu esti pasionat de "ml" aia care ii pui in nada dar eu daca ma pui sa pun cu "ml" o arunc pe uscat si pescuiesc cu altceva. O fac din ochi si o ajustez cum pot sa ajung la o mecanica decenta. Simplu si la obiect. Deci repet suntem diferiti :lol: :lol: :lol:.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde ramadri » Mar Feb 20, 2018 12:02 pm

si care e problema ca unu o face din ochi... iar altul cantarit daca rezultatul final e identic!!!!????

Sent from my SM-N950F using Tapatalk


CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde CISMAS » Mar Feb 20, 2018 12:06 pm

Toti pescarii cu rezultate , Benzar , Fiat , Catalin etc. au "transpirat" pana nu au mai putut ... Degeaba esti "inzestrat" de la natura , daca nu "transpiri " pe balta ! Asa ajung unii sa "citeasca" apa indiferent ca e statatoare sau curgatoare . Parerea mea ...
lasa balta chestia asta, ei, ca si toti marii pescari, sant profesionisti, asta fac toata ziua, din asta traiesc, pe ei nu-i costa nada, momeala, chiar si sculele, se antreneaza cat de mult pot, fara sa se gandeasca la ziua de leafa (pensie :lol: )
e ca si la snooker, profesionistii fac foarte des breackuri de 100 puncte, amatorii, la noi la un campionat national, daca se fac 2-3 de 50 puncte
mizati pe placere si relaxare, nu pe tone de peste :twisted:

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde CISMAS » Mar Feb 20, 2018 12:08 pm

.... O fac din ochi si o ajustez cum pot sa ajung la o mecanica decenta. Simplu si la obiect. Deci repet suntem diferiti :lol: :lol: :lol:.
vezi cum te uiti cu ochii aia, ca daca o umezesti prea tare nu mai repari nimic, daca mai adaugi nada uscata o faci plastilina :lol:

Ma uit bine chiar si cu coada ochiului ! Hahhahaaaaa

nacea_dragos2001
Mesaje: 435
Membru din: Dum Noi 09, 2014 2:22 pm

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde nacea_dragos2001 » Mar Feb 20, 2018 12:13 pm

Toti pescarii cu rezultate , Benzar , Fiat , Catalin etc. au "transpirat" pana nu au mai putut ... Degeaba esti "inzestrat" de la natura , daca nu "transpiri " pe balta ! Asa ajung unii sa "citeasca" apa indiferent ca e statatoare sau curgatoare . Parerea mea ...
lasa balta chestia asta, ei, ca si toti marii pescari, sant profesionisti, asta fac toata ziua, din asta traiesc, pe ei nu-i costa nada, momeala, chiar si sculele, se antreneaza cat de mult pot, fara sa se gandeasca la ziua de leafa (pensie :lol: )
e ca si la snooker, profesionistii fac foarte des breackuri de 100 puncte, amatorii, la noi la un campionat national, daca se fac 2-3 de 50 puncte
mizati pe placere si relaxare, nu pe tone de peste :twisted:
O las sefu ! ImagineImagineImagine


Sent from my iPhone using Tapatalk

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde CISMAS » Mar Feb 20, 2018 12:17 pm

:lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde sorinhc » Mar Feb 20, 2018 12:20 pm

.... O fac din ochi si o ajustez cum pot sa ajung la o mecanica decenta. Simplu si la obiect. Deci repet suntem diferiti :lol: :lol: :lol:.
vezi cum te uiti cu ochii aia, ca daca o umezesti prea tare nu mai repari nimic, daca mai adaugi nada uscata o faci plastilina :lol:

Ma uit bine chiar si cu coada ochiului ! Hahhahaaaaa
Ma uit bine si cu coada ochiului ! Hahhahah
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: un film pentru Sorin hc si Ramadri

Mesajde catalin232 » Mar Feb 20, 2018 12:49 pm

Toti pescarii cu rezultate , Benzar , Fiat , Catalin etc. au "transpirat" pana nu au mai putut ... Degeaba esti "inzestrat" de la natura , daca nu "transpiri " pe balta ! Asa ajung unii sa "citeasca" apa indiferent ca e statatoare sau curgatoare . Parerea mea ...
lasa balta chestia asta, ei, ca si toti marii pescari, sant profesionisti, asta fac toata ziua, din asta traiesc, pe ei nu-i costa nada, momeala, chiar si sculele, se antreneaza cat de mult pot, fara sa se gandeasca la ziua de leafa (pensie :lol: )
e ca si la snooker, profesionistii fac foarte des breackuri de 100 puncte, amatorii, la noi la un campionat national, daca se fac 2-3 de 50 puncte
mizati pe placere si relaxare, nu pe tone de peste :twisted:
Ceva mai departe de adevar nu puteati scrie .... sau poate va refereati la tarile civilizate si care au o piata suficient de puternica incat firmele producatoare investesc in pescari pentru promovare.

Adica mie imi pica nada din cer sau o comand la Zana Maseluta ? Am zeci de ani de " abstinenta" din viata sociala de la " discoteci si baruri" la iesiri la film sau concedii lipsa si toate sacrificiile astea s-au dus pe scule de pescuit , partide, bani pe balti , momeli , nade si timp dedicat.

Va rog eu , nu mai perpetuati prostia asta cu " aia nu platesc , aia au gratis " ca nu suntem in Anglia.... si nici acolo nu toti ajung la miere si pentru a ajunge la miere , la fel ca si altii , au bani cheltuiti si timp dedicat si sacrificii cat 1000 de pescari amatori la un loc cei care ii vedeti prin emisiuni !

Asa ca , va rog , incetati cu " impresiile " total neadevarate!


Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori