Alternativa pescuit la feeder la rapitori.

Filosofie la liber. Orice discutie ce nu are ca tema pescuitul.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Alternativa pescuit la feeder la rapitori.

Mesajde sorinhc » Mar Feb 27, 2018 10:19 am

Salutare !

Am vazut un clip pe net ce prezinta o alternativa atunci cand intra rapitorul pe vad si "il taie vadul". Schimbi repede ca oricum ai tot ce trebuie. Ce parere aveti ? Nu necesita accesorii suplimentare si asta e bine. Eu unul sunt asa si asa .... Va rog fara pareri principiale de genul "asta nu e pescuit la feeder"...... eu cred ca nu ar strica sa incercam ......

https://www.youtube.com/watch?v=cyh2BywXhf0

PS Mutam articolul ulterior daca va iesi ceva din el :D , momentan ramane in cafenea.


;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

roby71
Mesaje: 211
Membru din: Dum Iul 19, 2015 8:17 pm
Localitate: Marghita

Re: Alternativa pescuit la feeder la rapitori.

Mesajde roby71 » Mar Feb 27, 2018 10:51 am

Salutare !
Ingenios, am mai vazut filme ( Ungaria ) in care se prindea salau si stiuca cu lanseta feeder la bucatica de peste cu plumb stick, dar aceasta metoda cred ca se datoreaza experientei pescarului care s-a adaptat situatiei, bravo lui.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Alternativa pescuit la feeder la rapitori.

Mesajde catalin232 » Mar Feb 27, 2018 12:14 pm

Nici nu iti imaginezi cat am putut noi sa radem la "filmarile" alea , mai cauta in arhiva si iti garantezi ca te tavalesti pe jos de ras . Cu toate astea , este si o chestie foarte trista acolo , Prutul ala chiar tine peste si daca mergi de suficient de multe ori , imposibil sa nu prinzi , la fel cum prinde si tataie in ziua de azi cu strune de 0.35mm naylon , calrige de 2 si mamaliga pe ele .

Sau la fel cum " prind" meseriasii de Dunare , de se dau ei " pescari" de salbatice , iti dau peste nas cu ceva pesti mai imbracati sau o cantitate mai mare de peste , dar iti arata partidele reusite , alea 2 din 30 :) ca ei in fiecare zi sunt la Dunare si va prinde inevitabil o perioada in care pestii se sinucid :) .

Pescuitul presupune, ca in orice domeniu, constanta in rezultate si adaptare la conditiile pe care le intalnesti la malul apei . De exemplu , care ai chef de experimente , ia " metoda de salau " de mai sus , iesi cu ea la pescuit si spune-mi si mie cati pesti in cate partide ai prins versus o lanseta pe care pui un plumb , un carlig si un pestisor viu la 20-30 cm de substrat :) . Eu garantez ca 1-2 pesti in an vei prinde pe metoda fantastica , dar ramane sa ne povesteasca tester-ul care este raportul dintre cele doua metode :D

Concluzia este , invata ( la modul general ) sa pescuiesti corect pentru fiecare specie, invata sa te adaptezi , invata sa citesti apa si invata sa te folosesti de bagajul de cunostinte acumulat pentru a rezolva problemele aparute la pescuit in ziua si pe locul respectiv. Restul ... este 6 din 49 ...

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alternativa pescuit la feeder la rapitori.

Mesajde sorinhc » Mar Feb 27, 2018 1:58 pm

Totusi eu nu cred ca am sa o folosec prea curand sau poate niciodata. Oricum interesant e modul in care se adapteaza pescarul si face asta ca sa faca ceva (cu rezultat sau fara) :lol: :lol: :lol: ca sa fie bine sa nu fie rau - citat din clasici :lol: .
Totusi nu vad ceva rau in a incerca din cand in cand asa ceva. Sa mergi sa pescuiesti asa mai bine te duci dedicat. Si nici sa cari scule separate pt rapitori si .... nu e o solutie :D .
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
Briceag Alin
Mesaje: 178
Membru din: Dum Mai 03, 2015 10:30 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Alternativa pescuit la feeder la rapitori.

Mesajde Briceag Alin » Mar Feb 27, 2018 2:23 pm

Nici nu iti imaginezi cat am putut noi sa radem la "filmarile" alea , 
:lol:
:lol: :D
www.feedershop.ro

Committed To Total Quality


Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori