Daca esti prost de mic, cand esti mare doar te joci!

Filosofie la liber. Orice discutie ce nu are ca tema pescuitul.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Daca esti prost de mic, cand esti mare doar te joci!

Mesajde catalin232 » Joi Ian 10, 2019 1:10 pm

Ma tot perpelesc de cateva zile sa inteleg natura umana, sau mai precis, modul de a gandi al Romanilor in general si nu imi iese nicicum. Ultima "aventura" din acest repertoriu mi-a lasat un gust mai amar decat de obicei cu toate ca pana la varsta asta si interactionand cu o groaza de oameni, ai zice ca nu ar trebui sa ma mai surprinda nimic. Ei bine, cumva, imposibilul s-a produs si un nou episod din infinitul serial " Noaptea mintii " si-a facut aparitia.

Despre ce vorbim noi aici ? Hai sa luam povestea de la capat.

Cum un nou sezon de pescuit este in chinurile facerii, m-am gandit ca este timpul sa plasez o comanda de niste prospaturi marca Ringers, asadar, ma pun frumusel la PC si scriu un e-mail lu` nenea Phil Ringer cerand o actualizare a listei de preturi si eventual, noi produse care nu erau disponibile anul trecut.

Dupa un schimb de e-mailuri in care incercam sa reglez niste conturi cu el, datorii ramase de la comanda anterioara, ocazie in care am platit niste produse si nu le-a livrat, am stabilit de comun acord sa imi trimita produse la comanda asta in contravaloarea respectiva. Incurcaturile de genul acesta nu sunt chiar atat de rare cand ai de-aface cu furnizorii si inevitabil, gandul mi-a zburat la lucrurile care ar putea merge rau in toata tranzactia asta.

Mi-am amintit de o intamplare de anul trecut cand au existat plangeri cu privire la unul din produsele brand-ului, adica Chocolate Orange Wafters 6mm nu erau wafters, se scufundau ca piatra atunci cand erau aruncate in apa. Mergand pe firul amintirilor, mi se deruleaza in cap o discutie vazuta pe Fb cu ceva saptamani in urma cu privire la noile Chocolate Wafters Yellow Mini in care cineva aducea in discutie aceeasi problema , adica cele pe care le cumparase, nu pluteau, se scufundau ... sau cel putin asa sustinea respectivul . Toata povestea asta ar fi trecuta neobservata daca ar fi fost vorba doar de un lot de produse, dar daca cetateanul cu Yellow Mini avea dreptate, acestea fiind produse aparute recent in piata si problema din trecut persista, atunci este ceva ce trebuie discutat pe mai departe.

Dupa ce ii transmit lui Phil lista cu produse ce le doresc, deschid discutia cu privire la produsele neconforme, ii aduc la cunostinta , il rog sa verifice lotul de produse ce urma sa mi le trimita pentru a ma asigura ca nu exista probleme. In prima faza, toata aceasta problema pentru el este necunoscuta, sustinand ca nu ar fi auzit ca cineva sa se planga de produse si ca ar fi bine daca am avea mai multe detalii. Ba chiar imi si trimite un filmulet in care incearca el produse si imi demonstreaza ca totul este ok.

Discutiile ulterioare au continuat pe fagasul normal, incercand sa ii aduc " dovezi" ca a avut totusi probleme cu unele produse si ca un feedback real din piata nu poate decat sa fie benefic. Imaginea unei firme se contruieste greu si se darama usor, in general oamenii intregi la cap cunosc foarte bine aceasta realitate si actioneaza in consecinta. Imi multumeste pentru ca i-am atras atentia si asteapta noi informatii despre aceasta situatie pentru a vedea ce s-a intamplat si ce este de facut.

Ii explic omului ca voi posta pe pagina mea de FB o cerere catre pescari in care sa mi se transmita filmari cu produsele in cauza, filmari cu Wafters care se scufunda si nu sunt ceea ce trebuie. Cadem impreuna de acord ca este un curs normal de urmat intrucat vom putea afla mai multe detalii despre produse ( ce sortimente au probleme, cand au fost cumparate, ce s-a intamplat atunci si ce se poate face pe viitor pentru a se evita asa ceva) . Postez anuntul cu pricina si incep si "raspunsurile" . Mi se dau cateva lectii cu ceea ce inseamna Wafters , cum ar trebui ele sa fie etc etc etc, adica lucruri ce nu ma interesau intrucat eu voiam dovezi cu privire la produsele neconforme.

Din pacate in unele situatii memoria ma mai lasa ( deh , varsta probabil) dar imi aduc aminte ca unul dintre cei care aveau probleme cu Wafters-urile este Ciprian Floroiu , chestia asta am depistat-o la un concurs la care am participat impreuna si am constatat ca defapt wafters-urile lui nu pluteau. Avand si multitudinea de raspunsuri " pe langa " ce tot curgeau pe pagina de FB , il rog pe Floroiu sa faca un filmulet cu produsele in cauza, avand astfel prima dovada dar si un exemplu a ceea ce am cerut oamenilor si ceea ce ma asteptam de la ei.

Intre timp, pe postarea respectiva intra si Steve Ringer si explica si el despre ce e vorba cu Wafters-urile, tot pe langa subiect, dar este de inteles intrucat " google translate-ul " da rateuri grozave si omu nu stie romana. ii dau mesaj in privat, ii explic omului demersul, ce incerc sa fac , ce caut, motivul pentru care ma intereseaza subiectul si evident, il trimit sa aibe o discutie cu fratele lui care sa ii explice si el sa nu mai stau sa reiau toata povestea. A inteles omu, mi-a multumit pentru ca ma implic si vreau sa ajut si ne-am vazut amandoi de ale noastre.

Revenim la problema, Floroiu da curs rugamintii mele , face filmarea cu pricina in care se vede clar ca Wafters-urile se scufunda si in sfarsit avem primul raspuns elocvent. Nu trec 30 min. si ma suna Floroiu stupefiat. L-a sunat cineva cu numar ascuns si a inceput sa il injure la telefon ca de ce se baga el in asa ceva? Ce avem noi cu brand-ul " Ringers" ca vrem sa il facem de " rahat", ca defapt vrea sa faca reclama la produsele Utopia si ca este un om de nu stiu ce si nu stiu cum si cum si eu vreau sa " ma firm " cu produsele mele si tot tacamul.

Dupa aceasta intamplare, pe care am considerat-o un caz izolat, ma trezesc si eu a doua zi cu un telefon pe aceeasi tema, cu injuraturi si tot tacamul ( nu stiu daca de la aceeasi persoana) , apoi mai curg niste spurcaciuni pe mesaj privat ( printre alte cateva filmari care prezinta o problema a produselor ) si deja devine un tipar, brusc nu a fost o scapare a unei persoane lipsite de luciditate, ci este o problema cu radacini mai profunde de atat si mult mai generalizata decat as fi crezut.

Realitatea acestui demers si al intregii situatii suna in fapt cam asa :

- a existat o problema cu produsele si problema a fost reala
- intrucat producatorul nu stia de ea, trebuia depistata si vazuta cauza sau cauzele care puteau fi : un lot nereusit sau, mai grav, produse contrafacute
- Phil si Steve Ringer, oameni normali la cap, au inteles importanta unui feedback, a demersului meu si au asteptat sa vada cum si in ce fel pot face ca lucrurile sa nu se mai repete
- din acest demers, toata lumea are de castigat : producatorul ca putea afla de ce unele produse nu corespund si evitarea unor situatii similare, cumparatorul evita situatia in care sa dea banii pe ceva care nu corespunde cu ce trebuia sa fie, magazinele ( toate, nu doar FeederShop) evitau vanzarea de produse neconforme care riscau sa indeparteze clientii " tepuiti " fara voia lor, pescarii care nu isi mai luat teapa in viitor

Intr-un final am reusit sa ii dam de cap, dupa ce i-am prezentat lui Phil problemele si el s-a interesat pe mai departe. Am exclus posibilitatea unor " falsuri" , a descoperit si el ca a fost intr-adevar un lot de produse asta vara care au avut aceasta problema ( se scufundau ) , nu am reusit pana la acest moment sa gasesc pe nimeni care sa imi trimita un video cu noile Chocolate Orange Yellow Mini care sa se scufunde sau cu alte Wafters-uri in afara celor din lotul de asta vara. Cei care aveau problema cu Yellow Mini, in fapt, dupa cum aveam sa constat din discutiile in privat cu posesorii, nu reusau sa le echilibreze, asadar a fost o problema de exprimare cand afirmau ca " nu plutesc " .

Din acest demers a iesit si ceva bun, o mult mai mare atentie a controlului calitatii, fiecare lot de produse Ringers urmand a fi atent testat inainte de a fi ambalat si trimis la rafturi, pentru a se evita situatia din trecut.

Am ramas totusi cu un gust amar. Mi s-a demonstrat pentru a mia oara ca suntem incapabili sa vedem mai departe de noi, sa concepem ca vrem sa facem bine si nu rau, ca exista demersuri pe care le faci la modul cel mai altruist posibil ( intrucat aceasta problema afecta pescari si magazine din intreaga lume si evident brand-ul in sine ) , ca te intereseaza de un brand fara a avea nimic de castigat personal.

Nu stiu daca o sa ne mai facem bine vreodata ..... Cel putin ma consolez cu gandul ca exista si oameni normali la cap, chiar daca ei sunt ... englezi.

PS: eu ce fac cu toata " carnea " pe care am primit-o ? Am congelatorul plin !
PPS: macar astept in stoc noile produse Ringers care vor fi super Fresh si verificate, consolare suficienta zic eu , jucam la mize mici

Avatar utilizator
sony_exodus
Mesaje: 82
Membru din: Joi Ian 04, 2018 3:55 pm
Localitate: Timisoara

Re: Daca esti prost de mic, cand esti mare doar te joci!

Mesajde sony_exodus » Joi Ian 10, 2019 2:47 pm

Cataline astia sunt noi, un popor de invidiosi, destepti, cei mai cei... si lista poate continua. La faza cu telefonul si cu carnea din congelator, uneori nu este bine sa te pui cu prostul pentru ca are mintea odihnita! Dar nici sa accepti sa fi presul nimanui!
Cel mai bine sa platesti cu aceasi moneda, depinde de caz.. in cazul tau eu as fi deschis lar Biblia si incepeam predica, din partea mea numai stima pentru tine!
nihil est verum, omnia licere...

jeanoouu
Mesaje: 83
Membru din: Mar Oct 27, 2015 4:58 am

Re: Daca esti prost de mic, cand esti mare doar te joci!

Mesajde jeanoouu » Joi Ian 10, 2019 2:57 pm

Nu pot sa -ti spun sa nu pui la inima prostiile astea. Important este ca producatorul a fost interesat de problema si cauta sa o rezolve sau sa nu se mai intample.
Restul e “poezie” romaneasca pe care o intalnesti oriunde, inclusiv pe malurile raurilor sau baltilor.
Am un cunoscut caruia acum ,dupa multi ani , ii dau dreptate si care zicea ca nu ar trebui oricine sa aiba dreptul de a face copii.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Daca esti prost de mic, cand esti mare doar te joci!

Mesajde sorinhc » Joi Ian 10, 2019 3:48 pm

Cata rabdare ai avut Cataline! Rabdare de pescar :lol: . Te felicit pt implicare !

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

IBN
Mesaje: 75
Membru din: Vin Ian 26, 2018 5:56 pm

Re: Daca esti prost de mic, cand esti mare doar te joci!

Mesajde IBN » Lun Ian 14, 2019 10:52 am

Idiotii care te-au injurat au mers pe logica "daca mie nu mi s-a intamplat inseamna ca nu exista"
Ori n-au avut produsul respectiv, ori nu l-au avut din lotul cu probleme.
Nu trebuie sa bagi in seama tot idiotul.


Înapoi la “Cafenea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 1 vizitator