Propunere.

Va puteti implica activ in crearea unei comunitati puternice prin sfaturi, recomandari, propuneri sau critici constructive

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Propunere.

Mesajde sorinhc » Mie Ian 25, 2017 3:47 pm

Vreau sa luam in discutie (ca doar e libera) si faptul ca "unii" ar trebui sa merite dreptul de aposta in anumite sectiuni ale forumului. Nu mergeti la extreme cand va zic asta, doar cateva bine alese. Nu mi se pare normal ca oricine sa poata comenta in sectiunea "Propunerile Vostre". Cred ca aceasta sectiune sa poata fi vizualizata de oricine dar doar cei care au un nr de posturi sa poata sa faca si propuneri. Un numar de posturi = macar un interes pt dezvoltarea acestui forum. Un membru din 2015 care are doar 9 postari nu mi se pare normal sa poata posta "pe bunul lui plac" intr-o sectiune menita sa dezvolte forum DDF din motivul simplu NU A AVUT INTERES PT ACEST FORUM. Eu nu vad un mebru din 2015 cu 9 postari (inclusiv ultima de aici) sa "poata" ajuta un forum cu sugestii. Cu alte lucruri CLAR DA (daca poate).
Sa continuam discutia aici separat de topicul precedent.

Inainte de propunere vreau sa spun clar ca ar trebui aplicata doar la cateva categorii/o categorie si nu la tot forumul.

Propunerea ar fi ca in "Propunerile voastre" sa poata posta doar cei care au un numar minim de posturi. Ar putea fi 50, 20, 100, nu stiu dar ar putea fi un inceput. Dupa cum am spus si mai sus cred ca ar fi benefic ca cei care doresc sa propuna ceva sa si merite sa faca asta. Nu afecteaza cu nimic discutiile de pe DDF si nici nu limiteaza cu nimic pt ca oricine va putea vedea/citi postul dar nu va putea posta decat daca a si "contribuit" inainte. De ce sa limitezi ? Nu vad cu ce ar ajuta un "coleg" cu 5 postari (exemplu) in a imbunatatii prin "Propunerile Voastre"DDF-ul. Bineinteles ca toate topic-urile deschise prin alta parte cu "Propuneri" o sa fie mutate rapid in sectiunea amintita pt a evita "ocolirea legii" atat de impamantenita la romani.

Poate credeti ca e ok sau poate nu. Poate sunt eu prea exagerat si uneori cam asa e dar si asta este o opinie/parere. Orice propunere e de analizat si daca e NU, nu sa fie! Eu sunt pro din simplul motiv ca cine doreste sa propuna o imbunatatire sau are o reclamatie sa fie si o persoana care contribuie, nu doar cineva care "pandeste" din umbra. Si sunt multi care stau ca "radarul" :lol: .......

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere.

Mesajde admin » Mie Ian 25, 2017 4:53 pm

Am sa analizez - din punct de vedere tehnic - posibilitatea reala de a implementa asa ceva fara a se face moderare post cu post si revin cu observatii. Avand in vedere ca nu sunt programator, pot cauta exclusiv in solutii deja existente.

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Propunere.

Mesajde admin » Mie Ian 25, 2017 5:10 pm

"However, you can use that extra layer of permissions to limit access to forums until the required post count is reached. Note that it only works on one level. You can only set one limit to gain access and not multiple levels where several sections would become available at different posting milestones."

Asadar , din documentatie inteleg ca :

- se poate aplica exclusiv utilizatorilor noi.
- se poate aplica exclusiv pe un nivel. Nu prea se poate seta pe o sectiune ceva , pe alta sectiune altceva... Exemplu practic: Un utilizator nou nu poate accesa decat "discutii generale " pana cand face un numar de 10 posturi. Dupa care are acces pe toate sectiunile forumului. Nu ii pot limita o singura sectiune la care sa aiba acces mai tarziu.


Exista solutia zonelor VIP, dar acestea functioneaza invers. Nimeni nu are acces acolo, nici spre citire nici atat postare,fara sa ii acord eu (sau un admininstrator) dreptul. Dar nu e practica pentru situatia data. Sa stai sa iei 400d e useri al mana...nu multumesc.

pentru phpbb nu am gasit alte optiuni deja create - din discutii inteleg ca se pot face moduri, dar nu numai ca ma depaseste tehnic- acestea creaza si probleme de alta natura (disfunctionalitati). Optiuni gata create exista pe vbuletin, bbpress etc. O sa mai studiez subiectul. .


Înapoi la “Propunerile voastre”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 2 vizitatori