Adaugare sectiune tutoriale

Va puteti implica activ in crearea unei comunitati puternice prin sfaturi, recomandari, propuneri sau critici constructive

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Adaugare sectiune tutoriale

Mesajde socate » Mar Noi 07, 2017 8:07 am

Nu stiu daca putem incadra aceste subiecte intr-o alta sectiune, dar cred ca daca am face o sectiune separata pentru asa ceva, utilizatorii vor putea posta informatii despre monturi, trucuri, etc.
Astfel, incadrarea anumitor subiecte si cautarea lor va fi mult mai usoara.

Deci, propun sa creem o sectiune separata dedicata Tutorialelor si sfaturilor legate de tehnica feeder

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Adaugare sectiune tutoriale

Mesajde admin » Joi Noi 09, 2017 1:35 am

Salut. am notat propunerea si am o prima observatie...orice sectiune noua se adauga simplu insa se populeaza greu :)

Am sa discut propunerea ta si cu Catalin (si nu numai) sa vedem daca e oportuna.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Adaugare sectiune tutoriale

Mesajde catalin232 » Joi Noi 09, 2017 8:53 pm

Eu consider ca un " tutorial" este orice intrebare legata de pescuit ... vezi in forum exista un subiect " Cum umectam nada si pelete corect " , la care s-au dat si raspunsuri . Sa facem o sectiune intitulata " tutorial" unde sa se puna fix acelas gen de intrebare este putin redundant spun eu ...

Evident ca nu detin adevarul absolu si daca mai sunt colegi de forum care simt nevoia unei astfel de sectiuni , aceasta se va face...

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Adaugare sectiune tutoriale

Mesajde socate » Vin Noi 10, 2017 5:20 pm

Nu vreau sa fie o sectiune dedicata intrebarilor; mai exact, eu am inceput sa lucrez la cateva materiale dedicate in acest moment incepatorilor, in care doresc sa explic de la:

Ce fenomene fizice si mecanice apar intr-o lanseta atunci cand lansam si plecand de aici, cum determinam singuri greutatea optima a momitorului pentru fiecare varf astfel incat sa obtinem lanseuri cat mai precise
Ce se intampla atunci cand pestele prinde carligul si importanta lungimii inaintasului...si de aici explicatii ale monturilor. Aici vreau sa exemplific diferenta dintre firul textil si monofilament.
Aceste materile au la baza cateva calcule matematice exemplificate prin poze si desene care stau la baza acestor exemple.

...pana la exemple si explicatiile pe care le-am gasit la greselile facute la inceput de drum.

Fiecare dintre noi detinem informatii, care ne pot ajuta, si astfel evoluam mai usor printr-un brain-storming.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Adaugare sectiune tutoriale

Mesajde catalin232 » Vin Noi 10, 2017 8:15 pm

Este foarte interesant ceea ce vrei sa faci si in acelas timp putin diferit de " discutia de forum" . Daca doresti cu adevarat ca genul acesta de informatii sa devina vizibile pentru marea masa a pescarilor, chiar te inchurajez sa le faci ca si articol, pe care il putem publica pe blogul Feedershop sau chiar pe Dependent De Feeder.

Daca le faci pe forum , ingradesti oarecum accesul la informatie pentru ca datorita setarilor de siguranta , cine nu este inregistrat nu poate vedea o poza de exemplu sau in motorul de cautare daca vede ca este pe un forum , este reticient sa intre pentru ca "risca" sa citeasca zeci de pagini pana sa ajunga la informatia concreta.

Articolul se poate aseza mult mai bine , se poate pagina corespunzator si poate fi indexat corect ( mai multi oameni pot avea acces la el) .

Se poate face si o sectiune in forum cum ai propus tu , se deschide subiect pe fiecare tutorial , se da link-ul catre articol si se discuta in forum pe marginea lui . Asa vei avea un tutorial scris cursiv , paginat cum trebuie cu poze si paragrafe si forum-ul este un suport bun pentru Q&A pe marginea articolului ...

Ce spui de asta?

Avatar utilizator
socate
Mesaje: 94
Membru din: Lun Iul 10, 2017 2:48 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Adaugare sectiune tutoriale

Mesajde socate » Dum Noi 12, 2017 10:52 am

Poate ca este mai bine asa....
Dupa ce am materialele mai vorbim


Înapoi la “Propunerile voastre”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori