Cum arata regulamentul englezesc /irlandez la un concurs?

Moderatori: sorinhc, ticairlandezu

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Cum arata regulamentul englezesc /irlandez la un concurs?

Mesajde admin » Sâm Ian 09, 2016 9:49 am

Adresez aceasta intrebare lui Tica in primul rand, dar si lui Stefan (sarulesti) sau acelora dintre voi care ati participat pe viu la un concurs de pescuit in Anglia.

Cum arata regulamentele de concursuri acolo? Ne puteti arata un regulament(in engleza- eu am gasit cate ceva dar numai de la concursuri foarte mari)?

Am intalnit de cateva ori informatia ca exista concursuri de cateva ore care au loc dupa amiaza- au acestea reguli specifice (in afara de durata)?

Multumesc,

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Cum arata regulamentul englezesc /irlandez la un concurs

Mesajde ticairlandezu » Sâm Ian 09, 2016 4:16 pm

Pentru Irlanda gasiti aici :

http://www.ncffi.ie/about-us/rules/

http://www.ncffi.ie/new/wp-content/uplo ... -Rules.pdf

Pentru Anglia am tras repede un ochi si nu am gasit sa pun un link..sigur le-am vazut acum cativa ani pe Angling Trust...oricum sunt la fel.
Cat priveste Larve-Fuii, se anunta daca e voie sau nu.

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Cum arata regulamentul englezesc /irlandez la un concurs

Mesajde ticairlandezu » Dum Ian 10, 2016 12:44 am

Sa'nteleg ca ati fost "debusolati" de un asemenea regulament, atat de simplu :roll: ...daca nu este nimeni pe aici, care sa aibe ceva de comentat :o ...dar asta este :? ...stiam de mult timp ca lucrurile simple genereaza confuzie in romanika :oops:

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cum arata regulamentul englezesc /irlandez la un concurs

Mesajde catalin232 » Dum Ian 10, 2016 12:37 pm

Sa'nteleg ca ati fost "debusolati" de un asemenea regulament, atat de simplu :roll: ...daca nu este nimeni pe aici, care sa aibe ceva de comentat :o ...dar asta este :? ...stiam de mult timp ca lucrurile simple genereaza confuzie in romanika :oops:

Intotdeauna lucrurile simple par cele mai complicate ... ma lovesc de asta zi de zi ... cand explici cuiva ( in unele cazuri ) aproape ca mai te injura .. ca nu are cum sa fie ATA de simplu pescuitul :D . Ma rog..asta cu referire la nade , momeli , scule , accesorii. Cand vine vorba de " water craft " e alta mancare de peste :D

I a zi tu la mine te rog ... cum traduci tu asta :

" Littered pegs shall not be weighed in, whether or not the litter belongs to the angler fishing the peg. "

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cum arata regulamentul englezesc /irlandez la un concurs

Mesajde catalin232 » Lun Ian 11, 2016 12:23 pm

Hai ca am mai elucidat un mister ( multumesc Stefan Stoica )

Asadar , o chestie foarte tare mentionata in regulament este aceea care era scrisa mai sus si nu stiam eu de unde sa o apuc :

" Littered pegs shall not be weighed in, whether or not the litter belongs to the angler fishing the peg. "


Si care se traduce mai pe larg asa :

" Pescarilor care lasa standurile murdare nu li se va cantari captura, indiferent daca mizeria apartine acestuia sau a fost facuta de alt pescar inainte "

Parca suna putin a vest nu ? :D Cred ca va fi o regula de bagat si la concursurile noastre !

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Cum arata regulamentul englezesc /irlandez la un concurs

Mesajde sorinhc » Lun Ian 11, 2016 1:38 pm

Hai ca am mai elucidat un mister ( multumesc Stefan Stoica )

Asadar , o chestie foarte tare mentionata in regulament este aceea care era scrisa mai sus si nu stiam eu de unde sa o apuc :

" Littered pegs shall not be weighed in, whether or not the litter belongs to the angler fishing the peg. "


Si care se traduce mai pe larg asa :

" Pescarilor care lasa standurile murdare nu li se va cantari captura, indiferent daca mizeria apartine acestuia sau a fost facuta de alt pescar inainte "

Parca suna putin a vest nu ? :D Cred ca va fi o regula de bagat si la concursurile noastre !
Asta e TAREEE ! Si tare buna si pt RO ! Aici chiar pot spune citand un membru de pe aici "Respect !"
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Cum arata regulamentul englezesc /irlandez la un concurs

Mesajde admin » Lun Ian 11, 2016 8:28 pm

Eu unul am fost nu debusolat ci absent . :) Acum am revenit si am citit pe nerasuflate regulamentul din Irlanda... simplu si plin de sens..Excelenta informatie, si intr-adevar, o regula care merita implementata si la noi, desi in cazul concursurilor din ultima vreme pescarilor li s-a cerut sa isi lase standul curat si cei mai multi au respectat.
Un caracter original il are si regula numarul 7, cu referire la faptul ca trebuie scoasa lanseta din apa cand pescarul paraseste standul. : "A competitor may not leave his peg except to answer the call of nature or by prior arrangement with the organisers. Within these provisions the angler shall not disturb other competitors. If an angler is away from his peg he must reel in and remove his hook etc from the water."

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cum arata regulamentul englezesc /irlandez la un concurs

Mesajde catalin232 » Mar Ian 12, 2016 4:25 pm

Cu scuzele de riguare pentru intarziere, aveti aici regulamentul tradus ( adaptat) in Limba Romana :

http://dependentdefeeder.ro/articole-si ... in-irlanda

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Cum arata regulamentul englezesc /irlandez la un concurs

Mesajde ticairlandezu » Mar Ian 12, 2016 4:25 pm

Aseara am avut pe tema asta o discutie telefonica de aprox. o ora cu Eowin Sweppe, purtatorul de cuvant al NCFFI. Mai sunt anumite lucruri de "Common sense" care nu sunt trecute acolo si care in practica se aplica.
Unul ar fii cu intrarea in apa pana la genunchi si instalarea platformei/modular (cine are) daca organizatorul o permite. Si doi obligatia de a avea minim 3 cercuri de la juvelnic sub apa ;) ...care se coreleaza si cu primul...in cazul cand ai apa mica in fata pe o intindere mai mare(cativa metri de la mal) ;)
Dar in principal cam astea sunt regulile ped naturale!!!pe carpodroame mai sunt si altele.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Cum arata regulamentul englezesc /irlandez la un concurs

Mesajde catalin232 » Mar Ian 12, 2016 4:27 pm

Eu gasesc cel mai interesant faptul ca nu spun nimic de cantitatile de nada / momeala ce pot fi folosite... ori nu exista , ori intra si astea la categoria " de comun agreate si stiute de toti " :D


Înapoi la “Concursuri de pescuit internationale”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori