CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
Razvan Pop
Mesaje: 147
Membru din: Lun Noi 10, 2014 7:12 pm

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde Razvan Pop » Vin Apr 24, 2015 7:15 pm

15 kg != 15 L :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde CISMAS » Vin Apr 24, 2015 7:17 pm

si crezi ca e mare diferenta ?
eu cred ca nu e mai mare de 10-15%

CAI99
Mesaje: 246
Membru din: Dum Noi 09, 2014 10:42 am
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde CAI99 » Vin Apr 24, 2015 7:55 pm

si crezi ca e mare diferenta ?
eu cred ca nu e mai mare de 10-15%
SAL !!! 15 litri inseamna vreo 4 kg de nada ;) daca nu ma insel asa ca e diferenta neica :lol: RESPECT !!!

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde CISMAS » Vin Apr 24, 2015 9:13 pm

acum am terminat de facut nada, o galetuse de 3 l are 2.480kg
aici au intrat 1,5 kg nada, doi pumni pastoncino , cam 0.75l apa si restul....umflatura
deci, cam 1.6kg nada (cumparata) = 3l
la Dunare, cand o sa intre si ceva nisip sau pamant, raportul scade....

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde admin » Sâm Apr 25, 2015 4:41 pm

Gata mansa 1, plina de surprize, nu tocmai placute, pentru multi dintre noi. Din motive legate de administratia baltii (inteleg) am pescuit iar pe malul pe care nu se pescuieste de obicei (si la unii asta s-a simtit prin firele semiputerzite scoase din apa si alte agataturi /rupturi) insa la fel ca si anul trecut, capatul dinspre golf a dat ceva peste (nu mult) locul 1 si doi fiind respectiv date de standul A1 si A 3... Dupa o noapte cu minima de 10 grade si doua zile cu peste 20 de grade, carasul a avut preocupari nuptiale in pichetii si pe juvelnicele noastre. Ciortanii au fost insa cam putini la numar, si putin activi (fata de alte dati) si daca nu ma insel locul 1 A avut cam 11 , locul 2 cam 9. Urmatorul a fost Filip pe A2 cu 3 ciortani si inca 3 pescari din sector, (inclusiv subsemnatul- A8) care au avut cate 2, restul cate 1 sau mai graav, 0. In sectorul B, Catalin a avut 2 ciortani si a castigat,CAi a avut si e 1 sau 2 si e pe locul 2 in B.

Ramane maine de vazut cine extrage capatul de stand si locurile adiacente si ce reuseste sa scoata de acolo. Ma indoiesc ca se vor schimba prea multe fata de azi, ciortanul o sa fie si el preocupat sa depuna ponta sau sa o manance pe a altor pesti... dar poate de data asta ma insel . Am tot cobit ca ce a fost marti nu va fi sambata , vazand prognoza si evolutia vremii. La noapte se anunta f. cald, maine si mai cald...

Nu pot decat sa ma bucur ca "norocul" tine si cu cei puternici, in acest moment primele 4 pozitii fiind ocupate de pescari ce au fost ocupantii podiumului final al campionatului din editiile trecute. (Sebi,Besliu,Catalin, CAI).

Avatar utilizator
Tiby Baschet
Mesaje: 586
Membru din: Dum Oct 19, 2014 10:35 am
Localitate: Giurgiu
Contact:

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde Tiby Baschet » Sâm Apr 25, 2015 5:20 pm

Fire intinse !

Avatar utilizator
Catalin Gurau
Mesaje: 273
Membru din: Lun Dec 29, 2014 10:11 pm
Localitate: București

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde Catalin Gurau » Dum Apr 26, 2015 4:37 pm

Asteptam cu nerabdare rezultate, imagini + "cronica meciului"!!! :evil: :twisted:
WIN!

Avatar utilizator
admin
Site Admin
Mesaje: 523
Membru din: Joi Mar 27, 2014 1:46 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde admin » Dum Apr 26, 2015 6:15 pm

Finalul apoteotic al mansei II, al etapei dar probabil si al campionatului (vom discuta mai tarziu) a consemnat urmatoarele:

Marian Besliu locul 1 cu 4 puncte (A scos locul 2 in sectorul B astazi cu aproximativ 5,5 kg, si locul 2 ieri in A cu 14.3 Kg. A pescuit pe standul 27)
Alex Oros - Locul 2 cu 4 puncte dar la balotaj cantitatea a avut cu 300 de grame mai putin. A pescuit in standul 10 ieri si in standul 1 astazi, ambele zile in sectorul A.
Locul 3 Subsemnatul, cu 6 puncte Am avut B 29 azi (de unde am castigat sectorul cu 12.3 kg), si ieri am fost A8 (-locul 5 cu 4.02kg) cu un total in ambele zile de aproximativ 16,4 kg.
Locul 4 Catalin Constantinescu cu 6 puncte dar la balotaj a avut un total de ~9,3 kg in ambele zile. Azi a fost pe B23 daca nu ma insel.

Restul clasamentului nu il cunosc, ma bucur ca am castigat sectorul meu astazi, desi era clasificat mai dificil, am reusit si ceva cantitate, avand in vedere ca in A s-a castigat cu 13 kg - mi-a lipsit un ciortan sau mai mult caras sa depasesc si baremul asta.


Am avut un plan revizuit acasa, m-am tinut de el, fara ezitare, a functionat impecabil in primele 3 ore(cand am prin 8 ciortani), ura si la gara. Fata de ieri cand am mers pe pro natural 75% si 25% special g, azi am pescuit pe 100% fishmeal- cu Special G 75% mantra 25%(aditiv liquid worm si liquid pellet), pe 2 vaduri , unul la ~20 de m, unde se terminau fasiile de mal si incepea substratul tare, unul la 45-50 de m, unde am gasit de asemenea un petec tare cu o lungime de cel putin 10 m si destul de lat.( Din ce am observat , am sondat cel mai mult in zona mea, sau poate doar ma flatez. Am nadit mai putin decat restul si am introdus extrem de putina particola tip seminte sau viermi, in nada avand totusi british bread. Logica mea a fost ca atat cat am observat eu, pestele nu a intrat niciun moment ieri pe patul de nada al vreunui concurent, intervalul si aritmia trasaturilor, sugerandu-mi un comportament mai degraba de peste aflat in miscare, nu hranire. Nu avea sens sa ii ofer prea multe variante, preferam sa vina in zona dupa mirosul de nada si sa gaseasca carligul meu, nu alte "distractii". Am cautat sa evit si pestele mic, si cred ca mi-a iesit per total desi, cred ca am avut 5-6 rosioare si tot asa carasi. Asta intrucat banuiam ca ciortanii aflati doar in trecere puteau sa nu gaseasca montura mea acolo daca eu ma preocupam cu caraseala.. Speram sa prind 2-3 (ieri s-a castigat sectorul cu 2).. In total am prins 8 - 4 ciortani pe un vad si 4 pe celalalt, toti alternativ, insamnand ca dupa ce am prins pe vadul de aproape , m-am mutat imediat pe cel de departe. La carlig am folosit 3-4-5 viermi si in mai multe cazuri si un orez expandat , cu scopul de a face carligul sa fie absorbit mai usor/repede de un peste care trece si asipra cate o gura ici colo. Ca a fost asa sau nu, eu nu am decat sa cred ca da, bazandu-ma pe rezultatul final. (La rama am luat un caras si am renuntat repede. la porumb am avut 2 trasaturi nefinalizate, dau vina pe combinatia nefericita carlig /porumb, fips cips, pentru ca pestele scuipa boaba inainte sa se intepe. ) Am avut si doi pesti scapati in cateva secunde de la intepare. (desigur, ciortani) Au mai fost si altele, dar ce cred eu ca ce ar putea fi relevant, am spus aici.

mrvily
Mesaje: 615
Membru din: Joi Apr 17, 2014 2:54 pm

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde mrvily » Dum Apr 26, 2015 6:40 pm

Cu parere de rau dar clasamentul il voi pune maine pe la pranz, eu lucrez la noapte si abia am sosit acas am facut un dus ,am mancat ceva si ma bag la somn pana la 22;30.

Avatar utilizator
mihai_ace
Mesaje: 315
Membru din: Sâm Noi 08, 2014 9:56 am

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde mihai_ace » Dum Apr 26, 2015 7:43 pm

Felicitari participantilor!!!

Sent from my U8655-1 using Tapatalk 2
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 79 vizitatori