CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde CISMAS » Vin Mai 29, 2015 12:32 pm

E clar ca sunt depasit de "nadele" astea...pentru mine suna(denumirile) ca de pe alta "planeta" :lol: ...nici nu stiu la ce folosesc fiecare individual :shock: ....sunt "batran" ramolit, deja :lol: :lol: :lol:

p.s. Hai Steaua!!!! :twisted: :lol: :lol: :lol:
p.p.s. Hai Steaua, tu nu dezvalui din secretele tale ;) :lol: :lol:
JIJI, JIJI si inca odata JIJI....

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde CISMAS » Mar Iun 02, 2015 7:40 am

CATALIN, o intrebare pentru tine,
eu abia acum am ajuns sa citesc regulamentul inmanat pe balta ( sa-mi fie rusine :lol: :lol: :lol: ) si intrebarea ar fi asta e regulamentul pentru restul campionatului ? fara adaugiri sau eliminari de articole ?

Da, asta ar fi ghidajul pentru restul campionatului ... Nu ca celalalt nu era bun , dar , din pacate eu am presupus ca se va citi ce inseamna Cips, cum trebuie prezentata nada la control , ce ai voie si ce nu sa bagi in ea etc... A fost greseala mea facand o asa presupunere , vina imi apartine in totalitate....

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde CISMAS » Vin Iun 05, 2015 6:33 pm

deci sa inteleg ca
- e voie cu carlige mai mari de 10 ?
- am voie cu spray fluo buster ?
- daca nu ma duc dupa varf sau lanseta pot parasi standul ?
sant intrebari, ca daca raspunsul e " respectati FIPS - CIPS ", atunci intreb ce din el ?
eu am mai dat odata un exemplu, in FIPS-CIPS scrie ca nu puncteaza decat pestii peste dimensiunea minima legala, o respectam ?
e drept ca Tica a facut un comentariu ca nu, dar pescuim pe regulament sau pe comentarii ?

PS. foarte bune precizarile ( care nu sant in FIPS-CIPS ) legate de existenta vartejului (conectorului) de prindere a strunei si de interzicerea ingreunarii strunei
altfel, conform acelei schite, care de altfel are un nume: " CUM SE MASOARA DISTANTA...." si nu " cum arata montura...", se poate face o montura " legala " astfel incat pe fundul apei cosuletul sa ajunga langa carlig

am citit si recitit regulamentul FIPS si eu continui sa inteleg ca parasirea standului fara incuviintarea arbitrului face parte din masurile organizatorice, unde fiecare concurent are un arbitru, altfel, doar n-o sa fac pe mine daca arbitrul este in cealalta parte a pistei....

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde catalin232 » Vin Iun 05, 2015 9:02 pm

Domnule CISMAS eu ma declar infrant. Mie nu mi se pare chiar atat de draconic sau strict regulamentul asta , sunt cateva lucruri extrem de simple de respectat si restul merge de la sine :

- prezentarea nadei si momelilor la control dupa cum am explicat la sedinta tehnica
- trebuie sa te asiguri ca nu iti lipseste nimic de langa tine ce tine de partida respectiva
- carligul de 10 se respecta in limita ochiometriei , pentru ca nu toti producatorii au aceeasi marime la carlige .. un Owner de 7 este mai mic sau egal cu un Preston de 10 de exemplu ....si nu cred ca va exista prea curand o asa organizare incat sa stea cineva sa masoare carligele... mai ales ca nimeni , chiar daca observa nereguli, nu le semnaleaza ( si rau face ) , prefera sa "lase de la el" si apoi ies vorbe ....
- fluo puteti pune in pulverizatorul pe care il folositi pentru intretinerea nadei sau il puteti adauga in nada

Sincer acum , eu nu vad care este marea filosofie a respectarii unor minime linii de ghidaj. Daca incepem sa avem pretentii de cate un Stuart in dreptul fiecarui concurent, sa facem culoare pentru presa ca asa scrie la regulamentul oficial s.a.m.d e grav ....

Ca in orice domeniu, si aici mereu vor iesi discutii , mereu va fi cineva nemultumit / nedreptatit sau care va incerca sa caute modalitati de fentare a regulamentului ( nu bat niciun apropos ) din partea mea , fiecare face pe "barba" lui ce vrea. Pe mine ma impiedica bunul simt si respectul pe care il am fata de toti concurentii sa incerc sa "reinventez" apa calda, sa tai colturi sau mai stiu eu ce ....si nu spun lucruri mari si nici de lipsa de modestie nu sufar....

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde CISMAS » Sâm Iun 06, 2015 1:43 am

catalin si eu ma declar infrant, nu ai inteles ce am vrut sa spun, asa ca nu mai am nici un comentariu de facut

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde CISMAS » Sâm Iun 06, 2015 5:59 am

revin cu o precizare, eu nu vreau decat sa evitam discutii gen Greaca...nu e voie...unde scrie ...
avem un regulament, asta e si il respectam fara alte trimiteri la alte texte sau interpretari
ca e bun, ca nu e bun (EU CONSIDER CA E FOARTE BUN ), asta e alta discutie, asta il avem il respectam si gata
cel putin 3/4 din FIPS se refera la masuri organizatorice ale unui CM care la noi nu se pot aplica

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde catalin232 » Lun Iun 08, 2015 3:40 pm

Exact asta am incercat sa va explic si eu , dar se pare ca s-a inteles gresit , ca incerc sa expediez discutia.

Daca ar fi sa fac un regulament care sa evide discutiile gen greaca , ar trebui sa il fac pe vreo 10 pagini , sa ma gandesc la fiecare situatie care ar aparea sau care ar fiutin mai ambigua incat sa lase loc interpretarilor si sa o explic in regulament ....

Tocmai de aia am spus ca cel putin in Campionatul nostru , ar trebui sa primeze respectul pentru ceilalti concurenti si in felul acesta , respectul pentru un regulament minimal nu ar fi nici cea mai mica problema .

Discutii pe tema asta se pot face N , de fiecare data cand am avut un regulament s-a interpretat pe el. Si un regulament nu este suficient sa fie clar , ca niciunul nu poate fi 100% clar , este degeaba daca nu poate fi pus in aplicare de o brigada intreaga de arbitri care sa fie atenti la orice abatere...cum noi nu ii avem si nu nii permitem , ramanem la ceea ce am scris mai sus .

Eu unul , particip in primul rand pentru oameni , imi place de mor anturajul pe care il avem , competitia este si ea importanta , dar oamenii fac totul .... Asa ca .. Regulament strict sau nu , cu discutii sau fara, eu sunt super fericit ca ne strangem sa pescuim impreuna.

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde CISMAS » Lun Iun 08, 2015 6:29 pm

Catalin, exact pentru asta vin si eu, (si pentru a invata, tot ce stiu despre feeder stiu de la tine si din concursuri ) eu nu vin sa castig, eu vin pe principiul lansarii olimpiadelor moderne, IMPORTANT E SA PARTICIPI
in afara de asta, pentru mine sant cam singurile iesiri la pescuit, deci vreau sa ma simt bine
eu nu cred ca e nevoie de un regulament de 10 pagini, eu cred ca asta distribuit pe balta la Polcesti este foarte bun, hai sa pescuim dupa el fara alte trimiteri, cred ca e sufficient de clar pentru ce vrem noi, asa cum spui si tu, importanta e atmosfera, socializarea
eu cred ca santem oameni maturi si sufficient de dotati sa invatam si sa respectam un regulament de doua pagini, nu e nici campionat mondial, nici finala (semifinala) de campionat national, nici concurs cu premii mari
eu cred ca e sufficient ca arbitrul sa aiba un regulament in mana si sa spuna "ai calcat art. XXX " si gata, fara...ai calcat...unde scrie.... in FIPS ed. 20XX, VARIANTA ENGLEZA (chineza)....
nu cred ca e nevoie de asa ceva, DACA AR FI DUPA MINE ROLUL ARBITRULUI AR FI LA CANTARIRE IN REST, PATRU ORE AR TREBUI SA POATA PESCUI SI EL, CA PESCAR SA NU FI IN PIELEA LUI SA TE UITI LA ALTII CUM PESCUIES

si inca ceva,il rog pe dl. Mulinescu sa prinda cat mai mult peste (cred ca la Magura o sa ne rupa), eu o sa prind cat pot mai mult si sa nu le puna la colectie toate lingurile, vreau si eu macar una (n-as vrea sa pun de un "blat" cu Vasile la intocmirea clasamentului)
sotia nici nu concepe sa nu-I aduc o lingura acasa, dar m-a avertizat sa nu indraznesc sa cumpar una, ca trebuie sa scrie pe diploma

jos cu " NU E VOIE...UNDE SCRIE...)

nicu gheorghe
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 07, 2015 12:33 pm

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde nicu gheorghe » Vin Iun 12, 2015 12:56 pm

Din cand in cand mai dau o geana si pe aici sa fiu la curent cu " miscarea pro feeder " si am constatat ca cei mai "ruginiti" s-au cam plictisit si au inceput sa se complice singuri.

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde CISMAS » Vin Iun 12, 2015 2:51 pm

Din cand in cand mai dau o geana si pe aici sa fiu la curent cu " miscarea pro feeder " si am constatat ca cei mai "ruginiti" s-au cam plictisit si au inceput sa se complice singuri.
ASTA ASA E :lol: :lol: :lol:
dar unii parca au ruginit de tot si ne-au parasit....


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 23 vizitatori