Barajul Zetea- Harghita

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Barajul Zetea- Harghita

Mesajde RazvanFeeder » Dum Dec 13, 2015 4:01 pm

Daca tot e votat 90 % pe lista Campionatului National de Feeder 2016 AGVPS alaturi de Sarulesti- Polcesti, ma gandesc ca ar fi cazul sa deschidem un topic referitor la aceasta locatie.
Avand in vedere ca anul viitor suntem si cativa din sud care avem de gand sa participam la nationale, poate ne ajuta cu ceva informatii cei care au fost de curand-poate chiar in vara asta. Ceva detalii legate de monturi, distanta de pescuit, structuri/ praguri, tipuri de pesti , momeli/ nade- ar fi de mare ajutor cel putin pana reusim sa ajungem acolo la primul antrenament . ;)
APS Feeder Club

Costin Mirea
Mesaje: 243
Membru din: Vin Mai 16, 2014 12:12 pm
Localitate: Bucureşti

Re: Barajul Zetea- Harghita

Mesajde Costin Mirea » Dum Dec 13, 2015 10:14 pm

Costin Mirea

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Barajul Zetea- Harghita

Mesajde RazvanFeeder » Dum Dec 13, 2015 11:45 pm

Da, interesant reportajul- am inteles in mare despre ce este vorba.
Benzar e un mare campion si toti avem ceva de invatat de la el- astept si alte pareri referitoare la monturi, nadire, etc
APS Feeder Club

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Barajul Zetea- Harghita

Mesajde RazvanFeeder » Sâm Dec 26, 2015 3:26 pm

Nimeni, nimic? Nu merge nimeni la nationale sau tineti totul acasa? :)
APS Feeder Club

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Barajul Zetea- Harghita

Mesajde catalin232 » Sâm Dec 26, 2015 5:47 pm

Om merge noi la Nationale ... dar daca sunt putini care au pescuit acolo .. ce vrei :D nema informatii :) . Eu unul nu am fost acolo, nici nu stiu cum se ajunge :D

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Barajul Zetea- Harghita

Mesajde ticairlandezu » Dum Dec 27, 2015 11:37 am

Personal, cel mai mult mi-e "frica" sa nu fie un dezastru pescuitul de acolo in regim de concurs. Avem si noi aici langa Dublin un baraj, Blessington situat la o altitudine aproape similara, pe care daca mergi la distractie 1-2 oameni, se prezinta multumitor, 2-5 kg iarna si poate 10-15 kg vara...iar daca o pui de un concurs,cat de mic sa zicem 10 oameni indiferent de anotimp, cel putin jumatate fac blank(lampa) iar castigatorii cu 2-3-5 pesti!!!!!Pur si simplu se intapla un fenomen "paranormal" pe care nu-l poate intelege nimeni!!!S-a renuntet de peste 10 ani sa se mai organizeze ceva serios acolo...dar mai sunt inca "grupuri" de temerari care tin sa ne demonstreze ca nimic nu sa schimbat :lol: Dintr-un asemenea grup am facut si eu parte acum vreo 3 sambete...si mi-am pus si eu "cununa de lauri"(lampa = in sensul de 0 pesti) pe cap :lol: Practic,pot sa spun asa, am reusit sa-mi "dublez" in total lampile...ajungand in viata mea la marea performanta de doua lampi :oops: ...prima acum multi anii intr-o iarna pe un carpodrom!!! Asta in conditiile in care se spune despre mine ca ...pune-i la Tica o "cana" cu apa in fata si el prinde 1(unu) peste :roll: :lol: :lol:
Revenind la lucruri serioase...eu zic ca este totusi un "risc" sa organizezi o astfel de finala pe o apa pe care personal nu am mai auzit niciodata sa se mai fii organizat ceva...fie el un concurs cat de mic!!!
Sper sa m-a insel eu.

Avatar utilizator
catalin232
Mesaje: 2062
Membru din: Joi Mar 27, 2014 2:05 pm
Localitate: Bucuresti - Berceni

Re: Barajul Zetea- Harghita

Mesajde catalin232 » Dum Dec 27, 2015 12:40 pm

Masochistul din mine are acum un motiv si mai intemeiat de a ajunge acolo :D . Parca este mai frumos sa te chinui sa prinzi 2-3 pesti cu, care sa castigi decat sa scoti 100 kg de peste :D . Daca va fi sa fie lampa , atunci eu vreau una de 20 000 de lumeni :D

CISMAS
Mesaje: 630
Membru din: Dum Dec 21, 2014 7:54 am

Re: Barajul Zetea- Harghita

Mesajde CISMAS » Dum Dec 27, 2015 1:20 pm

Maochistul din mine are acum un motiv si mai intemeiat de a ajunge acolo :D . Parca este mai frumos sa te chinui sa prinzi 2-3 pesti cu, care sa castigi decat sa scoti 100 kg de peste :D . Daca va fi sa fie lampa , atunci eu vreau una de 20 000 de lumeni :D
Catalin, daca e asa merg si eu, mai ales ca e cuplat cu Polcesti si adunate ies cateva kg de caciula

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: Barajul Zetea- Harghita

Mesajde RazvanFeeder » Dum Dec 27, 2015 11:02 pm

Tica, la cantitatile care s-au prins anul acesta la Campionatul Mondial de feeder din Olanda, ce ne-ar mai mira sa se prinda 2/3 kg de caciula la Zetea in 2016? (in cele mai fericite cazuri :) )
Pana la urma e o provocare.....Aladin, un bonus, o maslina si te trezesti pe podium! :) :) :)
APS Feeder Club

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: Barajul Zetea- Harghita

Mesajde ticairlandezu » Lun Dec 28, 2015 3:58 pm

Asa-i Razvane, numai ca si la fotbal omul se duce sa vada spectacol si desigur Multeee Gooool-uri, nu te duci pentru un 1-0 chinuit sau si mai rau un 0-0 :lol: Sigur pleci un pic dezamagit.
Iar cat despre Olanda....iti spun eu "ceasu rau pisica neagra"...pista a fost monitorizata de vreo 2 ani si s-au facut uneori cantitati impresionante acolo(zeci de kg)...insa o primavara-vara secetoasa, cum a fost anul trecut in olanda, a facut ca nivelul apelor dulci interioare sa scada drastic lasand apa sarata din mare sa-i ia locul(pista se afla, pe canal, la nici 2 km de varsarea in mare). Mai mult organizatorii ne trimiteau undeva la vreo 5-10km in amonte sa ne convingem de la pescarii localnici ce cantitati se prindeau acolo. Deci problema NU era ca n-ar fii peste pe canal, ci o anomalie meteo regretabila.
Insa nici asa nu este o asemanare intre Zetea si Olanda...numai si prin prizma faptului ca pe una s-au organizat posibil zeci de concursuri si pe cealalta "canci" ;) practic n-ai nici cea mai vaga idee despre ce scenarii se pot intampla.
Un singur lucru v-a atrag atentia, sa nu credeti care cumva ca eu nu-mi doresc o mansa acolo...Sunt poate cel mai convins ca de pe o pista ca asta ai de invatat de 10 x mai mult decat orice "Polcesti" ...la un loc.

P.S.
@ razvan...."Pana la urma e o provocare.....Aladin, un bonus, o maslina si te trezesti pe podium!"
Stii Razvane, nu stiu cum sunt altii...dar eu parca am hazna mai multa dupa una muncita "din plin" ;) ...decat de una in care simt ca am fost ajutat de zeita Fortuna ;) ...parca altfel m-a trezezc dimineata in pat!!!
Dar banuiesc ca toti suntem la fel.


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori