Balta Solacolu sezon 2017

Info despre balti , tarife, locuri de pescuit, rezultate. Harti si alte informatii relevante.

Moderator: sorinhc

florian33
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 21, 2015 10:31 am

Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde florian33 » Sâm Apr 22, 2017 3:07 pm

Daca tot nu avem un topic pentru aceasta balta si dupa cum majoritatea dintre voi stiti , sunt unul dintre fanii declarati ai acestei locatii atat pentru densitatea de peste cat mai ales pentru conditiile pe care le ofera (cazare, curatenie,administratie, regulament, peisaj), m-am gandit sa-l deschid eu.Asta ca sa am si eu unde sa ma "laud" in viitorul mai mult sau mai putin indepartat , pentru a schimba impresii sau experiente , dar si pentru a stabili eventuale partide de pescuit impreuna cu potentiali doritori. Urmatoarea mea partida de 2 zile va fi pe 16 si 17 mai .

Editat de catalin232

Lasa ca te laud eu :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

ramadri
Mesaje: 228
Membru din: Vin Apr 29, 2016 6:33 pm

Re: Balta Solacolu

Mesajde ramadri » Sâm Apr 22, 2017 6:18 pm

De 3 ani tot vreau sa merg dar din păcate prin natura serviciului meu nu-mi pot face niciodată planuri pe mai mult de o săptămână. Cum cererea e mare tot timpul in weekenduri si de sărbători, nu apuc sa merg niciodată acolo.
Asa ca eu nu am nimic împotriva sa te "lauzi", mai am si eu ce citi :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk


florian33
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 21, 2015 10:31 am

Re: Balta Solacolu

Mesajde florian33 » Sâm Apr 22, 2017 8:54 pm

Nu-i problema Ramadri, eu voi continua sa anunt cand merg pe balta, poate ne nimerim odata si odata sa pescuim impreuna . Din pacate sambata si duminica balta este full . De aia prefer si eu zilele mai linistite din timpul saptamanii .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Solacolu

Mesajde sorinhc » Lun Apr 24, 2017 8:45 am

Din pacate sambata si duminica balta este full .
Asta asa este si este motivul pt care o trec pe planul doi la mine.
De aia prefer si eu zilele mai linistite din timpul saptamanii .
Din pacate nu prea pot :( in timpul saptamanii.
@florian33 - poti sa ne spui in medie cam cum e balta luni-vineri ca aglomeratie ? Trece de 50% ?
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

florian33
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 21, 2015 10:31 am

Re: Balta Solacolu

Mesajde florian33 » Lun Apr 24, 2017 10:01 am

@florian33 - poti sa ne spui in medie cam cum e balta luni-vineri ca aglomeratie ? Trece de 50% ?
Eu doar in cursul saptamanii merg pe balta asta (luni, marti sau miercuri) si in 3 ani n-am vazut niciodata balta ocupata mai mult de 30% , dar de cele mai multe ori in cursul saptamanii sunt mai putin de 10 standuri ocupate, iar asta mai mult vara , primavara si toamna maxim 6-7 standuri ocupate pe timpul saptamanii. In special cele din fata casutelor sunt cele mai cautate de crapisti. Ceea ce pe mine nu ma deranjeaza , ca eu oricum dau fie in zona ingusta a lacului din stanga (standurile 27-37), fie in dreapta , la calugar , in functie de vant. Cand pescuiesc alaturi de alti colegi feederisti prefer sa pescuim in zona din stanga pentru ca distanta pana la malul opus este aproximativ egala pe acele standuri , oferind posibilitatea unui pescuit pe o pista echilibrata pentru toti , stiut fiind faptul ca pestele , in special crapul pe Solacolu, se hraneste in imediata apropiere a malului opus . Asta nu inseamna ca nu poti prinde crap in oricare alta zona , ba chiar Ovidiu si Lorand doi colegi feederisti cu care am avut onoarea sa pescuiesc pe Solacolu si-au imbunatatit propriile recorduri in materie de captura capitala cu pesti prinsi in imediata apropiere a malului de unde pescuiau , ambii cu crapi de aproximativ 10 kg scosi cu feederul sau pickerul .

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde sorinhc » Lun Apr 24, 2017 10:28 am

Multumim @florian33
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

florian33
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 21, 2015 10:31 am

Re: Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde florian33 » Lun Apr 24, 2017 10:48 am

Oricand , cu placere .


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde sorinhc » Joi Mai 11, 2017 9:09 pm

@florian33 intre 27 si 37 care ti se par cele mai productive sau mai bine spus eu cam sunt atras de capere, ia zi 37 cum se prezinta ? Nu ai spus nimic de nada folosita ?

Multumim!

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(

florian33
Mesaje: 23
Membru din: Mar Apr 21, 2015 10:31 am

Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde florian33 » Vin Mai 12, 2017 9:33 pm

@florian33 intre 27 si 37 care ti se par cele mai productive sau mai bine spus eu cam sunt atras de capere, ia zi 37 cum se prezinta ? Nu ai spus nimic de nada folosita ?

Multumim!

;)
Pe 37 am dat o singura data (vreo 2 ore), fara rezultate prea bune. Pe 27 n-am pescuit niciodata , pentru ca distanta de malul opus este destul de mare si nu-mi permite un pescuit langa mal la punct fix . In schimb am facut nenumarate partide excelente pe 29 , 30 , 31 ,32 , 33,sau 35. Acestea sunt standurile pe care am pescuit constant cu rezultate foarte bune. Nada folosita in general este fish meal (fie green fie krill , primavara , amestecata cu micro-pelete de 2 mm ) sau exclusiv cu micropelete vara ... folosesc in general nada de calitate , gen Sonubaits supercrush krill, Bait-tech Special G gold , Dynamite Swim stim Krill sau Green betain, Feederx carp green si Micropeletii de 2 mm sau Nada lui Catalin pe baza de faina de peste sau cea cerealiera. In general am mai multe variante de nada la mine , de la diversi producatori , pentru o partida de 2 zile , nu plec niciodata fara 12-15 kg de nada groundbait si micropeleti. Stiu ca gresesc si ca probabil daca m-as concentra doar pe 1-2 sortimente de nada as avea rezultate mai bune , dar cu atatea posibilitati existente in comert, e greu sa rezisti tentatiei de a cumpara si de a le testa , de multe ori in paralel. Primavara merg pe Green Carp cu micro , vara pe Krill cu micropelete , toamna la orice :)
Pe 16 si 17 mai voi fi pe balta . Din pacate aproape toata balta este ocupata in aceasta perioada si n-am mai gasit casuta si nici standuri libere , asa ca voi da pe cel care era neocupat si anume 4.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Avatar utilizator
sorinhc
Mesaje: 1802
Membru din: Vin Ian 16, 2015 8:33 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Balta Solacolu sezon 2017

Mesajde sorinhc » Lun Mai 15, 2017 2:17 pm

sa ca voi da pe cel care era neocupat si anume 4.
Lasa ca stii tu ca e bun 4. In poze erai pe 4,5 sau 6 nu? 4 e fain ca poti sa stai supercalumea cu cortul. Standul tine peste bine. Te intrebasem ca eu am prins slab ciortan pe 37 iar pe 1 mai mult caras (mediu). Carasul a intrat numai pe peleta Sonu de Krill :lol: . Cand am dat pe 1 am sperat ca nu va veni nimeni pe 2 si 3 dar nu a fost asa :( . Nu am putut da spre deversor :(.
Imagine

De fiecare data abia am gasit un stand liber :evil:, inghesuiala maxima.

;)
"Nu te certa niciodată cu oamenii proşti. Te vor trage în jos la nivelul lor şi te vor bate prin experienţă." - Mark Twain

M-au dat banii afara din casa asa ca am plecat la pescuit !!!! :) :) :) Ce bine era :(


Înapoi la “Unde am pescuit”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori