CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Competiția vârfurilor colorate

Moderator: sorinhc

Avatar utilizator
Besliu aka Copilu
Mesaje: 352
Membru din: Joi Noi 06, 2014 8:56 pm

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde Besliu aka Copilu » Lun Mai 25, 2015 10:11 pm

Mariane , cand mergeti la Biserica sa ma luati si pe mine ma :) . Eu macar am satisfactia ca am pescuit in antrenamente pe cap de sector :) :) stiam eu de ce merg acolo . Si unde mai pui ca atunci cand am scos bilele pentru cei absenti, prima scoasa a foste 1 :) .

Jur ca nu ma mai ating de bile :)
:))))))
Cu respect , Marian !

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde ticairlandezu » Joi Mai 28, 2015 5:29 pm

De mansa asta nu vorbesti nimeni ceva tehnic ;) ....doar poze si "discutii" :o
Hai mai cu curaj ;) ...ca sa stiti ca cifrele "vorbesc " multe ;)

silviu3009
Mesaje: 12
Membru din: Mar Feb 24, 2015 11:59 pm

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde silviu3009 » Joi Mai 28, 2015 6:19 pm

De mansa asta nu vorbesti nimeni ceva tehnic ;) ....doar poze si "discutii" :o
Hai mai cu curaj ;) ...ca sa stiti ca cifrele "vorbesc " multe ;)
Hai ca dau eu tonul :
- nada sensas fine m. + haldorado xxl platica+argila bruna haldorado+ttx+sensas epicein + rame/viermi vii
- la carlig 3 viermi - rosu-alb-rosu
- struna 80 cm preston
- carlig preston pr 355 marimea 12 (gata legat ca timpul e pretios :mrgreen: )
- lanseta - Competition de la Energo
- fir P-line 22
==================================

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde sirbu mihai » Joi Mai 28, 2015 7:07 pm

Hai sa dau si eu din casa :lol:
Struna 60 cm - 0.13mm
Carlig nr. 10 Gamakatsu G1-101
Nada/mansa : 2kg de BT Special G+700g BT Pro Natural, 1/2kg porumb+arpacas aditivat cu BT Liquid worm. Pe langa acestea am mai folosit si rame tocate.
Momeala carlig : Rame (una sau doua in functie de cum aveam trasaturi) si rareori pinki (pinki am folosit in a doua mansa cand nu aveam prezentari pe rama).
In ambele zile am nadit doua vaduri. Unul la aprox. 30-35 m iar cel de-al doilea in 10m. Cu aceasta ocazie ii multumesc lui Catalin pentru pont. El a pescuit in antrenament in apropirea malului si a avut vreo 5-6 prezentari de crap din care a scos 2. Ce e drept, in antrenament a fost cap de sector :lol:
In prima mansa am pescuit 99% pe patul de nada creat la peste 30m pentru ca langa mal aveam prezentari doar de oblete si foarte rar pica cate o "frunzulita" de platica.
La 30m+, daca vedeam ca incepe sa-mi intre peste mic sau trasaturile se rareau, pescuiam in apropierea locului nadit. Procedand asa am reusit sa scot cativa carasi frumosi.
In a doua mansa s-a schimbat putin treaba in sensul ca aveam peste pe ambele vaduri (am fost antecap de sector) insa mai mult (este drept, si mai mic) aveam in 10m. Pana in jurul orei 12 (aproximativ) am pescuit pe ambele distante. Dupa ora 12, trasaturile au inceput sa se rareasca pe 30m si am pescuit in mal. Aici aveam peste mai mic insa aveam prezentare imediat. Tot de la aceasta distanta am reusit sa scot si un ciortan de 2.6kg.
Cam asta a fost :mrgreen:
CS APS

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde ticairlandezu » Joi Mai 28, 2015 8:02 pm

Bravo Mihai...interesanta abordare mai ales ca a fost de succes. Felicitari si de la mine...si la cat mai multe ;)

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde sirbu mihai » Joi Mai 28, 2015 9:20 pm

Mulțumesc :D
CS APS

Avatar utilizator
Razvan Pop
Mesaje: 147
Membru din: Lun Noi 10, 2014 7:12 pm

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde Razvan Pop » Joi Mai 28, 2015 10:30 pm

Leapsa? Oki doki :)

Day 1:
- 500 gr TTX + 1 Kg Bait-Tech Special G + 1 Kg Bait-Tech N-Tice + Aditiv lichid Bait-Tech Krill & Tuna
- Struna 55 cm Toray Ultimate PA 0.16 mm
- Ace Gamakatsu 1810 nr. 10
- Nada vie: aproape 1 L de rame tocate
- Particule: Bonduelle
- La carlig: rame intregi sau cate 2-3 rame tocate, cateodata cu pinkie capac
- Un singur pat de nada la 28 m
- Aproape o ora fara peste pe vad, dupa aia a inceput sa intre
- Rezultat: 9.27 Kg, locul 2 pe sector A
- Concluzii: ramele tocate au facut diferenta, probabil am gresit ca am stat pe patul de nada imediat dupa nadirea grea...nu l-am lasat sa respire putin. Presiunea fiind mare pe peste, probabil s-ar fi refugiat nitel pe patul meu. :)

Day 2:
- 1 Kg Bait-Tech Special G + 500 gr Bait-Tech N-Tice + 300 gr Marukyu Sanagi (pute ingrozitor de interesant) + 200 gr Bait-Tech Karma
- acelasi echipament
- Nada vie: peste 1 L de rame tocate
- Particule: Bonduelle
- La carlig ca in prima zi
- un singur pat de nada la 30 m
- In primele 40 min cred ca am avut 2-3 Kg de peste
- Rezultat: 14.25 Kg, locul 2 pe sectorul B
- Concluzii: am capatat incredere in Marukyu. :) Am gresit ca nu mi-am facut al 2-lea pat de nada in apropierea malului, mai ales ca eram cap de sector. Eram atat de focusat sa produc maxim de pe patul principal incat nici nu mi-a trecut prin cap. Mi-am dat seama cat am gresit cand Mihai Sarbu a intepat crapul, insa era prea tarziu.

Cum zice si Mihai, majoritatea carasilor au fost prinsi la marginea patului de nada, si in cazul meu, intra mai bine carasul daca puneam bucati de rame in ac si fara pinkie capac.

Cea mai importanta concluzie dupa concursul acesta: casca urechile la ce te sfatuiesc cei cu experienta si analizeaza situatia la rece, detaseaza-te putin de pregatirea echipamentului si nadei si aloca timp pentru analiza si strategie.

Pentru mine a fost un concurs mai mult decat reusit, dupa aproape 2 ani de concursuri am reusit sa urc pe podium pe locul III...si am fost atat de aproape de treptele mai inalte ale lui.

Cataline, data viitoare cand nu sunt atent la ce zici te rog sa-mi dai doua scaltoace peste ceafa. :shock:
Ultima oară modificat Joi Mai 28, 2015 10:41 pm de către Razvan Pop, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
sirbu mihai
Mesaje: 456
Membru din: Joi Apr 17, 2014 9:39 pm
Localitate: Bucuresti-Berceni

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde sirbu mihai » Joi Mai 28, 2015 10:37 pm

De ce nu mi-ai zis mă ca vrei bătaie ca îți dădeam eu :lol: :lol: :lol: eram si aproape de tine...
Serios vorbind acum, din greșeli învățam. Probabil nu ai avut încredere sa pescuiești in apropiere sau poate cum ai zis si tu, erai concentrat pe 30m. Adevarul este ca dimineața ai scos peste la foc automat. Eu nu văzusem țac si tu aveai 3-4 in juvelnic.
CS APS

Avatar utilizator
RazvanFeeder
Mesaje: 898
Membru din: Vin Noi 07, 2014 1:34 am
Localitate: Bucuresti

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde RazvanFeeder » Joi Mai 28, 2015 10:51 pm

Hai si eu, sa nu raman "dator" :) :

In ambele manse am pregatit doua tipuri de nada:
1. 1 kg Baitech Kult fara aditiv
2. 1 kg Sonubaits Krill + 0,5 kg Marukyu feeder + 1/2 sticluta aditiv lichid Krill tot de la Sonu
Am inceput fiecare mansa cu Sonu si am continuat cu Baitech cand s-a terminat Sonu

Lansete: MAP Parabolix 3.30 cu varf de 0,75 oz/ Trabucco Sygnum MRX V Feeder 3.30 m tot cu varf de 0,75 oz dar o idee mai tare decat MAP-ul
Pentru distante mai mari am pregatit si un MRX de 3.60 dar l-am pescuit foarte putin din cauza vantului puternic

Carlige: Gamakatsu LS 2270 B marimile 14 si 16 legate pe fir Cralusso de 0,14 si Toray de 0,131

"mini"-pragul l-am gasit in ambele manse pe la 23-24 m, am insistat pe el si nu m-a dezamagit mai ales in a doua mansa cand am picat la tragerea la sorti pe mijlocul pistei (standul nr 13)

Momeli: viermusi si rame, cel mai bine am prins la rama cu doi viermi rosii.
In mansa a doua am scapat si un crap - eu cred ca de vina a fost carligul prea mic. Am schimbat cu nr 10 dar n-am mai avut trasaturi 15-20 minute asa ca am revenit pe carlig nr. 14

Per total un concurs de anduranta, in prima mansa am avut si cativa carasi frumosi dar in a doua am adunat numai platica, carasul n-a vrut deloc sa puna "boticul" :)
APS Feeder Club

ticairlandezu
Mesaje: 378
Membru din: Vin Feb 06, 2015 4:41 pm

Re: CAMPIONATUL APS LA FEEDER 2015

Mesajde ticairlandezu » Vin Mai 29, 2015 9:04 am

E clar ca sunt depasit de "nadele" astea...pentru mine suna(denumirile) ca de pe alta "planeta" :lol: ...nici nu stiu la ce folosesc fiecare individual :shock: ....sunt "batran" ramolit, deja :lol: :lol: :lol:

p.s. Hai Steaua!!!! :twisted: :lol: :lol: :lol:
p.p.s. Hai Steaua, tu nu dezvalui din secretele tale ;) :lol: :lol:


Înapoi la “Concursuri de pescuit la feeder - din Romania”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 28 vizitatori